BISKUPIEC.PL - Serwis Internetowy Urzędu Miejskiego w Biskupcu
Jesteś tutaj: biskupiec.pl > główna
Adres Urzędu
Urząd Miejski w Biskupcu
ul. Aleja Niepodległości 2
11-300 Biskupiec
tel. (0-89) 715 01 10
fax (0-89) 715 24 37
www.biskupiec.pl
ratusz@biskupiec.pl
POŁOŻENIE

Gmina Biskupiec leży w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na pograniczu pojezierzy olsztyńskiego i mrągowskiego.
 

Biskupiecka Liga Halowej Piłki NożnejFutsal 2007/2008

ORLIK CUP 2009


Biskupiecka Rada Sportu

http://www.piotr-kula.pl/

GMINA BISKUPIEC
Biskupiec jest siedzibą Gminy Biskupiec powstałej
z połączenia dwóch jednostek administracyjnych
- miasta Biskupiec
- gminy Biskupiec.
 

WITAMY NA OFICJALNYCH STRONACH GMINY BISKUPIEC
Archiwum
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
Aktualności
2010-12-30
Noworoczny prezent dla spółdzielców


  Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ozdoba" wzbogaciła się o blisko 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Dziś (30 grudnia) wicemarszałek Urszula Pasławska podpisała umowę z Mironem Trochimczyk, prezesem Ozdoby. - To jedyna spółdzielnia w całym powiecie olsztyńskim, która otrzymała wsparcie z puli na humanizację blokowisk - mówi wicemarszałek.

Dotacja stanowi połowę kwoty potrzebnej na remont 15 z 18 bloków zarządzanych przez Ozdobę. "Budynki z wielkiej płyty" zostaną ocieplone i odmalowane, a także odnowione od piwnic po dachy. Prace zaczną się wiosną przyszłego roku i zakończą w 2013 roku. Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę blisko 4 mln złotych.

- Dwa miliony to dla nas ogromne wsparcie, równowartość czteroletnich wpływów z funduszu remontowego - nie kryje radości Miron Trochimczyk. - Mimo że musimy zdobyć drugie tyle na wkład własny inwestycji, nie planujemy podwyżki czynszów.

Spółdzielnia dostała dziś również ponad 108 tys. zł z RPO WiM na "Informatyzację systemu odczytu i monitoringu wody wraz z unowocześnieniem sieci komputerowej Spółdzielni Mieszkaniowej"Ozdoba" w Biskupcu".

Odnośnik od artykułu na stronie biskupiec.wm.pl2010-12-28
Ruszył jubileuszowy, 50. plebiscyt na najpopularniejszych sportowców Warmii i Mazur.


  Czasu na wybranie swoich faworytów jest sporo, bo kupony - zamieszczane w codziennych wydaniach gazety - będą się ukazywać do 5 lutego. Aby zagłosować na sportowca należy je wypełnić (od góry do dołu, czyli bez zostawiania pustych miejsc) i dostarczyć do 7 lutego na adres: Edytor Sp. z o.o., ul. Tracka 5, 10-364 Olsztyn, nie zapominając o niezbędnym dopisku "Plebiscyt".
  Głosować można także przez SMS-y, które można wysyłać do 16 lutego 2011 roku na numer 7268. Koszt pojedynczego SMS-a to 2 zł plus VAT.
  Jak zwykle, każdy uczestnik plebiscytu może oddać dowolną liczbę głosów, czy to za pomocą kuponów, czy SMS-owo.

Reprezentanci naszej Gminy to:

Monika KOPIŃSKA (kolarstwo, Warmia Biskupiec) OLSPN.31
Szymon REKITA (kolarstwo, Warmia Biskupiec) OLSPN.60
Piotr KULA (żeglarstwo, BTŻ Biskupiec) OLSPN.42
Bartłomiej BOGDANIUK (Tęcza Biskupiec) OLSPP.6

Trzymamy kciuki za wysokie lokaty!!!


2010-12-27
II miejsce w konkursie na bombkę "Mazury Cud Natury".


   Serdecznie gratulujemy Klaudii Dąbrowskiej 8-letniej uczennicy Szkoły Podstawowej nr 2 w Biskupcu zajęcia II miejsca w konkursie "Bombka na świąteczną choinkę."
  Pracę Klaudii zauważono pośród 400 innych prac nadesłanych na ww. konkurs. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie można zobaczyć najładniejsze bombki które zdobią choinkę. Gratulujemy!!!


2010-12-20
Komunikat Meteo


Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Olsztyn tel. 522 24 11

DYŻURNY MIASTA
tel. 52 28 112, 998

KOMUNIKAT 19/12/2010

OSTRZEŻENIE O MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA INTENSYWNYCH OPADÓW ŚNIEGU I ZAWIEJI ŚNIEŻNYCH
Ważność: 08:00 dnia 22.12.2010 do godz. 08:00 dnia 23.12.2010
Zjawisko/Stopień zagrożenia: opady marznące/2
Orientacyjny przebieg:
W nocy będą występowały, przemieszczające się z południa na północ województwa, opady śniegu przechodzące w opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.
Dyżurny Miasta
Marek Olszewski


2010-12-21

Unijne miliony dla "Ozdoby"


  Zarząd Województwa rozdzielił dziś (21 grudnia) pieniądze na humanizację blokowisk, czyli odnowę popeerelowskich budynków. Dofinansowanie, blisko 2 mln zł, otrzymała także Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ozdoba" z Biskupca. - Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury z puli na rewitalizację miast - wyjaśnia Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa. - Z tej właśnie puli Biskupiec już rok temu otrzymał pieniądze na remont starówki, teraz wypięknieje kolejna część miasta.
Dzięki unijnej dotacji kapitalny remont przejdzie 15 budynków spółdzielni "Ozdoba". Zostaną ocieplone od piwnic po dachy, odmalowane, wymieniona będzie też instalacja grzewcza. Pełen koszt robót sięga 4 mln zł. Na tym nie kończy się jednak unijne wsparcie dla spółdzielni. "Ozdoba" otrzymała dziś również ponad 108 tys. zł z puli na informatyzację które przeznaczy na skomputeryzowanie systemu odczytu i monitoringu wody.
Ogólnie dofinansowanie z puli na humanizację blokowisk otrzymały dziś 32 projekty z całego regionu, łącznie na blisko 70 mln zł. Większość z nich złożyły spółdzielnie mieszkaniowe, ale również wspólnoty i samorządy.2010-12-21

Konkurs ofert na wykonanie zadań Samorządu Województwa przez organizacje pozarządowe


  Zarząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego informuje o ogłoszeniu otwartego konkursu ofert na wykonanie zadań Samorządu Województwa w roku 2011 r. przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Tekst ogłoszenia konkursowego  oraz wzór oferty realizacji zadania znajdują się na stronie internetowej:
http://bip.warmia.mazury.pl Urząd Marszałkowski, zakładka: "organizacje pozarządowe" - otwarte konkursy ofert.
Oferty należy składać do dnia 5 stycznia 2011 r.
W odniesieniu do zadań z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego przewiduje się również drugi termin składania ofert - do 31 maja 2011 r.
Informacji udziela Biuro ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego: tel. 89 512 59 81,  89 512 59 80.
Jednocześnie zapraszamy organizacje pozarządowe i inne zainteresowane podmioty na spotkanie otwarte w sprawie zasad udzielania dotacji w ogłoszonym konkursie, które odbędzie się w dniu 29 grudnia br. o godz. 15.00 w Sali Sesyjnej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego (Urząd Marszałkowski, ul. Emilii Plater 1, III piętro).

treść konkursu2010-12-20
Komunikat Meteo


Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Olsztyn tel. 522 24 11

DYŻURNY MIASTA
tel. 52 28 112, 998

KOMUNIKAT 19/12/2010

OSTRZEŻENIE O MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA INTENSYWNYCH OPADÓW ŚNIEGU I ZAWIEJI ŚNIEŻNYCH
Ważność: od godz. 08:00 dnia 20.12.2010 do godz. 08:00 dnia 21.12.2010
Zjawisko/Stopień zagrożenia: intensywne opady śniegu/zawieje i zamiecie śnieżne/1
Orientacyjny przebieg:
W ciągu dnia przewiduje się przyrost pokrywy śnieżnej w wysokości od 3 do 7 cm. Równocześnie okresami dość silny,porywisty wiatr o średniej prędkości 20-35 km/h będzie powodował miejscami zawieje oraz zamiecie śnieżne.
Dyżurny Miasta
Marek Olszewski


2010-12-20
II Warmiński Jarmark Świąteczny Ciittaslow
XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX


2010-12-20
Poranek poezji w Bajkonecie


  17 grudnia uczniowie z klasy II b SP3 wzięli udział w konkursie recytatorskim, zorganizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna o życiu i twórczości Ewy Szelburg-Zarembiny. Następnie w Bajkonecie przygasły światła, zapalono świece a dzieci rozpoczęły recytowanie wierszy ze zbioru "Idzie niebo ciemną nocą".
Komisja w składzie: Teresa Świątek - nauczyciel SP3, Alicja Kosewska-Terech - pracownik MBP oraz Marek Leszczewski - wielokrotny laureat konkursów recytatorskich, wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Dominika Kiereś - za wiersz "Zimorodek"
II miejsce - Zuzanna Leszczuk - za wiersz "Ile dzieci..."
III miejsce - Kacper Brunkal - za wiersz "Zabawa na stawie"
Wyróżnienia: Michalina Kowalska, Natalia Świątkowska i Weronika Strzelec.
Nagrody ufundowały Pani Burmistrz Biskupca - Elżbieta Samorajczyk i Pani Teresa Świątek.
Dzieci przyznały się, że przeżywały ogromne emocje i z wypiekami na twarzy czekały na werdykt. Po jego ogłoszeniu nastąpiła chwila relaksu przy świątecznych cukierkach. Było to już trzecie spotkanie tej grupy, po "Gęsim piórze" i Andrzejkach.

XX XX XX XX


2010-12-20
"Nasze głosy, dobre słowa, pamiętanie..."


  Pod tym tytułem 9 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Biskupcu, dokładnie w 25 rocznicę śmierci, odbył się wieczór wspomnień o Ireneuszu Iredyńskim - pisarzu, poecie, scenarzyście filmowym, autorze piosenek - związanym z Bredynkami.
Gości przywitała dyrektor biblioteki Barbara Wawrykiewicz. Spotkanie prowadził pan Krzysztof Kowalski, a artystę wspominali między innymi Dorota Marczewska - człowiek z najbliższego kręgu Ireneusza Iredyńskiego, państwo Pajkowie, państwo Ablowie, pan Marian Maciejak
Poezję autora czytały gimnazjalistki z Zespołu Szkół w Czerwonce przygotowane przez panią Danutę Tomczak. Ponadto odbyła się projekcja filmu "Przejście podziemne" wg scenariusza Ireneusza Iredyńskiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Oprawę artystyczną przygotował Marek Leszczewski.
Zebrani goście zachęceni przyjazną atmosferą zaplanowali kolejne spotkanie - "majówkę" w domu Iredyńskich w Bredynkach.

XX XX XX XX


2010-12-17
Magiczna "Kawiarenka pod Choinką"


  16 listopada w Auli Zespołu Szkół w Biskupcu odbyła się "Kawiarenka pod Choinką" zorganizowana przez Stowarzyszenie Pro Cultura i Stowarzyszenie STOPA. Spotkanie miało na celu wprowadzenie w klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i promocję artystów z naszej Gminy. Wieczór jak zapowiedzieli organizatorzy obfitował w niespodzianki. Można było obejrzeć kilka odsłon Teatru Tańca i Ognia TRANSFUZJA, który działa przy Zespole Szkół Węgojskiego Stowarzyszenia Edukacji Lokalnej CEL, biskupieckich freeruneerów z Bc3Run, zespół muzyczny dziewczyn z Liceum Ogólnokształcącego w Biskupcu, a także chór VOX CORDIS działający przy parafii św. Jana Chrzciciela. Dodatkowo podczas Jarmarku można było podziwiać oryginalne prace lokalnych twórców i rękodzielników: ceramikę (Ewa Różańska-Turonek), kartki okazjonalne (Agnieszka Brudzińska), robótki szydełkowe (Teresa Doreńska), decoupage (Bożenna Grzejka), biżuterię artystyczną (Weronika Kostewicz, Agnieszka Koszelak, Magdalena Krajewska, Joanna Maciejewska, Odetta Ostapczuk), stroiki i ozdoby świąteczne (Elżbieta Przybylak, Iwona Węgierska), obrazy olejne (Piotr Socha), makramy (Emilia Wysokińska), a także różnorodne prace osób niepełnosprawnych intelektualnie z Warsztatu Terapii Zajęciowej.

XX XX XX XX XX XX XX XX XX


2010-12-17

INFORMACJA


  Informujemy, iż dzień 24 grudnia 2010 r., ( tj. piątek) jest dniem wolnym dla pracowników Urzędu Miejskiego w Biskupcu2010-12-17

Biskupiec podbija olsztyńską scenę muzyczną.


  Wczoraj tj. dnia 16 grudnia 2010 r., w clubie PINEZKA w Olsztynie odbył się koncert biskupieckiego zespołu RockerFeler. Zespół w składzie Daniel Cichowski, Krzysztof Mariak, Krzysztof Smoluch, Robert Tokarski i Sylwester Tokarski dał naprawdę dobry, energetyczny koncert. RockerFeler wystąpił jako support Oddziału Zamkniętego i rozgrzał publiczność zgromadzoną w olsztyńskim klubie. Serdecznie gratulujemy udanego koncertu i jednocześnie w związku z pierwszą rocznicą wspólnego grania życzymy kolejnych lat muzycznej działalności.2010-12-14
Jarmark Świąteczny

XX


2010-12-13

Nagroda za najlepszą pracę magisterską dla Mieszkanki Biskupca i jednocześnie pracownika Urzędu Miejskiego w Biskupcu!!


  Serdecznie gratulujemy naszej koleżance Żanecie Banaszek - III miejsca w konkursie na najlepszą pracę magisterską o tematyce rolno-ekonomicznej, która napisała pracę pt."Znaczenie potencjału przyrodniczo-kulturowego w rozwoju gminy Kolno na przykładzie wsi Lutry."
Szczegóły dostępne na stronie internetowej:
http://wrota.warmia.mazury.pl//content/view/7379/1/lang.pl/2010-12-10

Prognoza Meteo


Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Olsztyn tel. 522 24 11
DYŻURNY MIASTA tel. 52 28 112, 998
KOMUNIKAT 12/12/2010
OSTRZEŻENIE Nr 102

Nazwa biura: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW Oddział w Krakowie Zespół w Białymstoku
Zjawisko: Intensywne opady śniegu, Zawieje/zamiecie śnieżne
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 12:00 dnia 11.12.2010 do godz. 24:00 dnia 11.12.2010
Obszar: Województwo warmińsko-mazurskie
Przebieg: Z zachodu na wschód województwa będą przemieszczać się opady śniegu, okresami umiarkowane. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm na zachodzie do 5 cm na wschodzie województwa. Jednocześnie lokalnie będą występować zawieje śnieżne, spowodowane wiatrem o średniej prędkości 20-25 km/h oraz porywami wiatru do 50 km/h.
Skutki: Utrudnienia komunikacyjne; śliskość na drogach; tworzenie się zasp.
Uwagi: Brak.
Dyżurny synoptyk: Magdalena Pękala
Godzina i data wydania: godz. 13:40 dnia 10.12.2010


Dyżurny Miasta
Milewski Marek2010-12-10

Nabór na rachmistrzów spisowych.


  Burmistrz Biskupcainformuje o naborze kandydatów na rachmistrzów spisowych do przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 r.
Szczegóły dostępne są na stronie internetowej:http://www.bip.ires.pl/gfx/biskupiec/files/konkursy/rachmistrz/naborrachmistrzow.pdf
Nabór trwa do 20 grudnia 2010 r.2010-12-08
Komunikat Meteo

XX


2010-12-08

Zakończył się I Ogólnopolski Zlot Freerunnerów "Biskupiec December Jam"

  


  W dniach 3-5 grudnia w I Ogólnopolskim Zlocie Freerunnerów w Biskupcu uczestniczyło ponad 40 freerunnerów, między innymi z Kętrzyna, Elbląga, Torunia, Bydgoszczy, Ostródy, Skwierzyny, Ciechanowa, Szczecinka, Białogardu, Tczewa, Mrągowa, Węgorzewa i oczywiście z Biskupca. Cieszy nas to, iż impreza obyła się bez poważniejszych kontuzji. Uczestnicy byli miło zaskoczeni ciepłym przyjęciem i wysokim poziomem organizacji tegoż przedsięwzięcia (z całą pewnością w małym miasteczku także można zrobić świetną imprezę).  Dzięki zaangażowaniu wielu osób impreza "wypaliła". 
Pierwsze skrzypce podczas Zlotu grali freerunnerzy z Bc3Run pod wodzą "Koli" i "Bomera" - ich pomysł, ich praca - efekt przekroczył wszelkie przewidywania. 
Decyzja o przyjęciu Bc3Run do Zrzeszenia LZS okazała się nad wyraz słuszna i owocna.
Więcej informacji o zlocie i zdjęcia na stronachhttp://www.bfs.home.pl/

01 01


2010-12-08
KAWIARENKA POD CHOINKĄ

XX


2010-12-07
Mikołajki w SP3 w Biskupcu!!!

"Mikołaju nasz jedyny
przybądź do nas w odwiedziny.
wór prezentów daj nam dziś,
aby był zadowolony Zdziś."
        Arkadiusz Strzeszewski kl. IIIc

    6 grudnia, Biskupiecka Trójka, w mikołajkowych strojach i nastrojach, przy wtórze przedświątecznych piosenek, przywitała radośnie Świętego Mikołaja. Tradycyjnie, zanim Święty mógł obdarować wszystkich uczniów, należało się odpowiednio zaprezentować. Dzieci przypomniały zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie. Chętnie również zaśpiewały i zatańczyły. W turnieju pod hasłem "Świąteczne kłopoty Mikołaja", uczniowie zmagali się w biegu slalomem z workiem pełnym prezentów, w zbieraniu do worka pogubionych upominków, w umieszczeniu marchewki we właściwym miejscu bałwana z zawiązanymi oczami. Mikołaj postanowił sprawdzić również spryt i opanowanie wychowawców, którzy pakowali różne prezenty bez użycia nożyczek, wstążek i taśmy! Zabawa była przednia, a Święty za wszystkie wysiłki nagradzał słodkimi upominkami! W trakcie tego niecodziennego spotkania został rozstrzygnięty szkolny konkurs na wiersz o św. Mikołaju. Wzięło w nim udział 50 uczniów, z których wyróżniono 10 (przeczytaj na www.sp3biskupiec.pl). Na zakończenie Mikołaj wręczył wszystkim klasom świąteczne podarki oraz wykonano pamiątkowe fotki. Żegnając Gościa, zadowolone dzieci poprosiły o ponowne odwiedziny za rok.Pomocnicy Mikołaja

XX XX XX


2010-12-07
Radni VI Kadencji Rady Miejskiej w Biskupcu

XX


2010-12-07
Podziękowania - "PRZEKAŻ MISIA DLA RYSIA"

XX


XX XX XX XX


2010-12-07
6 grudnia - świąteczny czas magii rozpoczęty

  Wszystkie dzieci i nie tylko czekają cały rok na ten szczególny grudniowy dzień. 6 grudnia to początek magicznego świątecznego czasu i oczywiście wizyta specjalnego gościa, który dla wszystkich milusińskich ma choćby drobnostkę.
W biskupieckich przedszkolach, już od porannych godzin, dzieci nasłuchiwały dźwięku srebrnego dzwonka i wyglądały sań ciągniętych przez renifery, z których wyjdzie z okrzykiem "ho, ho, ho" ten szczególny gość.
W końcu głośne zaproszenia dzieci: "Przybądź do nas Mikołaju" zostały usłyszane i Mikołaj pojawił się. Wyjątkowa atmosfera towarzysząca tym wizytom, to coś co my dorośli już tylko wspominamy. Cudownie byłoby ponownie poczuć ten dreszczyk emocji i na nowo przeżyć ten czas oczekiwania.
W dniu dzisiejszym na twarzach dzieci gości uśmiech i szczęście. Szkoda, że ten wyjątkowy gość odwiedza nas tylko raz w roku....


XX XX XX XX XX


2010-11-30
Kolejny ogromny sukces Biskupca- II miejsce w 7. Międzynarodowym Turnieju Pracowników Samorządowych w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta Toruń.


Serdecznie gratulujemy drużynie w składzie:
Przemysław Biedka, Bartosz Bogdaniuk, Marek Czarnocki, Andrzej Dembski, Krzysztof Korobczyc, Dariusz Marchlewski, Tomasz Mrozewicz, Łukasz Wasilewski i Mirosław Wołyniec.

Reprezentanci naszej gminy nie przegrali w Turnieju żadnego meczu!! Gdy szczęście było już na wyciągnięcie ręki, bowiem w meczu finałowym prowadzili 2:1, do bramki wpadła piłka, która wyrównała wynik. Sędzia zarządził rzuty karne. I tu przewrotny los spowodował, że nasi przeciwnicy tj. drużyna gospodarzy wygrała.
Jesteśmy dumni i życzymy następnych piłkarskich sukcesów.

XX


2010-11-30
Znów mamy wicemarszałka

  Z satysfakcją zawiadamiamy, że Urszula Pasławska, radna Sejmiku z Biskupca, dziś (30. 11) po raz drugi objęła funkcję wicemarszałka województwa warmińsko - mazurskiego. W tajnym głosowaniu zdobyła najwięcej głosów radnych ze wszystkich członków zarządu, bo aż 27, przy jednym wstrzymującym się. W Sejmiku i Zarządzie Województwa będzie nadal zajmować się rozwojem regionalnym i wdrażaniem środków unijnych.
- Ponowny wybór to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale także zobowiązanie, gotowość do ciężkiej pracy- mówi Urszula Pasławska. - Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom Biskupca i okolic, którzy poparli mnie w wyborach. Nie zawiodę zaufania, dalej będę pracować dla dobra naszego regionu.
Marszałkiem województwa został ponownie Jacek Protas (PO). Jego drugim zastępcą jest Jarosław Słoma (PO). Członkami zarządu zostały Jolanta Szulc (PSL) i Anna Wasilewska (PO). Funkcję przewodniczącego Sejmiku sprawuje nadal Julian Osiecki (PO).

XX


2010-11-30
Prognoza pogody

  KOMUNIKAT O MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA
NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH
Biuro: Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie Zespół w Białymstoku
Obszar: Województwo warmińsko-mazurskie

Komunikat na I dobę
Ważność: od godz. 08:00 dnia 30.11.2010
do godz. 08:00 dnia 01.12.2010
Zjawisko/Stopień zagrożenia: silne mrozy/2
Orientacyjny przebieg: W ciągu dnia 30.11.
prognozowana jest temperatura maksymalna od -12°C do -9°C
i w nocy temperatura minimalna od -21°C do -17°C.

Komunikat na II dobę
Ważność: od godz. 08:00 dnia 01.12.2010
do godz. 08:00 dnia 02.12.2010
Zjawisko/Stopień zagrożenia: silne mrozy/2
Orientacyjny przebieg: Pojutrze w ciągu dnia 01.12.
prognozowana jest temperatura maksymalna od -14°C do -11°C
i w nocy temperatura minimalna od -17°C do -13°C.


Dyżurny Miasta
Milewski Marek


2010-11-29
Prognoza pogody

  Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW Oddział w Krakowie Zespół w Białymstoku
PROGNOZA POGODY DLA WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
Ważność: od godz. 19:30 dnia 27.11.2010
        do godz. 19:30 dnia 28.11.2010
  W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Lokalnie możliwe słabe opady śniegu.
        Temperatura minimalna od -5°C do -3°C.
        Wiatr słaby, wschodni.
        W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami opady śniegu.
        Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C.
        Wiatr słaby, wschodni.
PROGNOZA POGODY NA KOLEJNĄ DOBĘ
Ważność: od godz. 19:30 dnia 28.11.2010
        do godz. 19:30 dnia 29.11.2010
        W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże.
        Temperatura minimalna od -7°C na północnym wschodzie do -4°C na zachodzie regionu.
        Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.
        W dzień zachmurzenie duże i całkowite z opadami śniegu. Wysokość opadów duża. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 cm.
        Temperatura maksymalna od -4°C do -2°C.
        Wiatr dość silny, w porywach silny i badzo silny, do 65 km/h, północno-wschodni.
Dyżurny synoptyk: Andrzej Wołkowycki
Godzina i data wydania: godz. 12:58 dnia 27.11.2010


Reklamacje dotyczące produktu można składać w terminie do 3 dni od daty wydania na adres meteo.mok@imgw.pl.


2010-11-24
Sala w Czerwonce już gotowa!


  Zespół Szkół w Czerwonce ma nową piękną salę gimnastyczną. Zakończone zostały prace przy jej budowie. Sala o wymiarach 12mx24m z zapleczem sanitarnym będzie służyła uczniom szkoły i Mieszkańcom gminy. Powierzchnia użytkowa wybudowanego obiektu to około 640 m2. Projekt współfinansowany był w wysokości 200 000 zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Dostał także dofinansowanie z PROW w kwocie 404 203 zł. Całkowita wartość inwestycji wynosi 1 400 000 zł.
Życzymy miłego i efektywnego korzystania z obiektu no i oczywiście samych sportowych sukcesów.

XX XX XX XX XX


2010-11-24
Już w grudniu I Ogólnopolski Zlot Freerunnerów w Biskupcu


  W dniach 3-5 grudnia w Biskupcu odbędzie się I Ogólnopolski Zlot Freerunnerów. Freerunnerami są przede wszystkim młodzi ludzie, którzy nie mogą spokojnie przejść koło murka, barierki, czy też drzewa, bez kombinowania, jak by tu wykonać ciekawy skok. Potrzeba wyzwolenia porządnej dawki adrenaliny określanych przez jednych akrobatami, a innych szaleńcami, motywuje do działania i szukania coraz nowszych i bardziej karkołomnych skoków.
I właśnie takie zmagania będziemy mogli śledzić w naszym mieście 4 grudnia na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 3 w godzinach 9.00 do 13.00. Wszystkich miłośników ekstremalnych sportów zapraszamy do spotkania i podziwiania umiejętności freerunnerów.

XX

źródło: Internet


2010-11-23
Przeglądu Alternatywnych Form Teatralnych


  Terapia przez teatr - to jeden z głównych celów zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu Przeglądu Alternatywnych Form Teatralnych. Impreza odbyła się 19 listopada i zgromadziła w Biskupieckim Domu Kultury rzesze miłośników teatru, w tym ponad stu twórców. Oprócz gospodarzy z Teatru Dźwięku, wystąpiła grupa Cekin z Węgoja, Grupy Zmysł i Przebudzeni z Ostródy, Teatr Ubogi Relacji z Sopotu, natomiast Olsztyn reprezentowały grupy: Teatr Nieskromny, Teatr Światło i Cień i studencki Teatr Cezar.
Ideą Przeglądu było spotkanie aktorów, reżyserów i opiekunów amatorskich grup teatralnych tworzonych przez osoby niepełnosprawne intelektualnie z grupami teatrów szkolnych i studenckich. Najważniejszą wartością Przeglądu jest pokazanie aktywności teatralnej wolnej od uprzedzeń. Od pierwszej edycji Przeglądu organizatorom przyświeca teza, że na "scenie nie ma niepełnosprawności". Przestrzeń teatralna, dialog z widzami i prezentacja własnych możliwości na scenie posiada wartość terapeutyczną dla wszystkich występujących, ale szczególną dla osób wykluczonych społecznie.
Tegoroczną edycję Przeglądu gremium ekspertów pod przewodnictwem Andrzeja Fabisiaka, zastępcy dyrektora Teatru Stefana Jaracza w Olsztynie oceniło bardzo wysoko pod względem artystycznym. Spośród prezentowanych form najpopularniejsza była pantomima, choć nie zabrakło teatru ruchu, symboli i elementów teatru klasycznego.
Cieszy nas rosnące zainteresowanie Przeglądem wśród twórców, mediów i Biskupczan, którzy chętnie uczestniczą w naszym małym teatralnym święcie.
Przegląd został zrealizowany przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Starostwa Powiatowego w Olsztynie i Urzędu Miejskiego w Biskupcu.

XX XX XX XX XX XX XX XX


2010-11-23
Przegląd 3xNIE - Zapraszamy w sobotę 27.11.2010


XX


2010-11-23
"Warmińskie Straszydła" z Węgoja


  Tak właśnie prezentują się "Warmińskie Straszydła" z Węgoja. Zdjęcia tych jakże oryginalnych legendarnych postaci wykonał Pan Dariusz Deptuła.
Te straszydła i stwory można zobaczyć w opanowanym przez nie Węgoju i jego okolicach podczas Fabularnej Gry Terenowej. Tylko nieustraszeni śmiałkowie mogą wyzwolić mieszkańców spod ich panowania, a aby to osiągnąć muszą wykonać zadania wyznaczone przez baśniowe postacie i odnaleźć ukryty skarb.
Pomysł i realizację tejże ciekawej zabawy, zorganizowanej na świeżym powietrzu, w pięknej warmińskiej miejscowości opracowało "Węgojskie Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Lokalnej - CEL".
Zachęcamy do skorzystania z tejże oferty i zabawy z "Warmińskimi Straszydłami".

XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX


2010-11-23
Wernisaż "Biskupiec Magiczny" w BDK


  W dniu 16 listopada Stowarzyszenie "Pro Cultura" zorganizowało wernisaż fotografii wykonanych w ramach projektu "Biskupiec Magiczny". Od maja 2010 roku członkowie Stowarzyszenia wspólnie z młodzieżą z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół fotografowali przestrzeń miejską poszukując w niej magii. Sesje fotograficzne były aranżowane w charakterystycznych punktach Biskupca o różnej porze dnia i nocy, a celem projektu była integracja środowisk twórczych i poprawa warsztatu pracy lokalnych amatorów fotografii. Prace powstałe w ramach projektu można obejrzeć do 3 grudnia w Sali Wystawowej Biskupieckiego Domu Kultury. Zapraszamy!

XX XX XX XX XX XX XX


2010-11-18
Przekaż misia dla Rysia


XX

2010-11-18
Słupy z oznakowaniem ulic i atrakcji turystycznych montowane w Biskupcu


  Stylizowane słupy z oznakowaniem ulic i atrakcji turystycznych są już w dniu dzisiejszym montowane w Biskupcu. W naszym mieście stanie ich 50, natomiast na terenie Gminy w 45 miejscowościach zamontowane zostaną podobne - białe. Przypomnijmy - oznakowanie możliwe jest dzięki realizacji projektu "Opracowanie Multimedialnego Przewodnika po Gminie i Mieście Biskupiec oraz atrakcjach Warmii i Mazur wraz z infoznakowaniem na terenie Gminy", dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
  Słupy dzięki swej stylizacji bez wątpienia będą ozdobą ulic, a przede wszystkim nie pozwolą turystom, czy gościom zagubić się w Biskupcu.

XX XX XX XX XX


2010-11-18
Kolejna zmiana w Parlezie Wielkiej.


  Wczoraj, tj. 17 listopada została otwarta świetlica wiejska w Parlezie Wielkiej. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Sołtys Ewelina Kraśniewska Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk oraz Dyrektor Biskupieckiego Domu Kultury Robert Tokarski. W okolicznościowych przemówieniach gości i gospodarza podkreślano jej dzisiejsze piękno i zły stan w jakim znajdowała się ta świetlica przed remontem. Pani Burmistrz przekazała także licznie zgromadzonym Mieszkańcom przyjemną wiadomość, że otrzymają wyposażenie świetlicy m.in. telewizor, DVD, stół do tenisa, piłkarzyki na łączną kwotę ponad 17 000 złotych. To przemiłe spotkanie było jednocześnie okazją do podkreślenia, jak wiele zmieniło się w Parlezie Wielkiej w ciągu ostatnich kilku lat. Mieszkańcy zyskali bowiem plac zabaw, remont drogi i świetlicę, która zachwyca.
  Życzymy Mieszkańcom jak najefektywniejszego wykorzystania nowego lokalu.

XX XX XX XX XX XX


2010-11-17
"Lodowa" fontanna ozdobą Placu


  Od poniedziałku Plac zdobi "lodowa" fontanna. Konstrukcja ze stelaża aluminiowego i oświetlenia LED, oparta na owiniętej folią przed mrozami fontannie, do złudzenia przypomina lód. Taka lodowa atrakcja będzie zdobiła przez okres zimowy nasze biskupieckie "Stare Miasto".
Dodajmy jeszcze, że nie jest to ostateczna wersja - pomysłodawcy i wykonawcy już planują wzbogacenie tej wersji o większą ilość lampek.

XX XX XX


2010-11-17
Podwójne Święto w SP3


  W dniu 10.11.2010r. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego Biskupcu obchodziła uroczyście podwójne święto. Pierwsze - najważniejsze dla losów naszej Ojczyzny Święto Niepodległości Polski i drugie - Święto Szkoły noszącej imię Orła Białego.
  Uroczyste obchody rozpoczęliśmy apelem, na którym wystąpili uczniowie z klas IIb, IIc, Vb, Vc, przygotowani przez Teresę Świątek i Annę Aleksandrowicz oraz chór pod kierunkiem Brygidy Wiercińskiej. Uczniowie w pięknych strojach zatańczyli nasz taniec narodowy polonez i zaprezentowali utwór "Przybyli ułani". Uroczystość uświetnił występ uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Biskupcu Kacpra Koska i Kacpra Wojtczaka w piosence "Kocham wolność" oraz chóru Vocs Cordis pod dyrekcją Edwarda Kluczenko. Niezapomniane wrażenia wywarły wystrzały armatnie w wykonaniu rycerzy z Gniewu i popisy werblisty. W tym dniu uroczystego otwarcia ścieżki dydaktycznej przyrody ożywionej i nieożywionej dokonała Pani Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk i Dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli Krzysztof Dembowski. Obchody Święta Szkoły umilił występ laureatów szkolnego konkursu pieśni patriotycznej.
  Dużym zainteresowaniem cieszyła się również żywa lekcja historii pt. "Zwyczaje średniowieczne" poprowadzona przez rycerza Jacentego. Rycerze - artyści zainteresowali i rozbawili całą społeczność uczniowską prezentując obyczaje z czasów średniowiecza. Na podsumowanie lekcji odbył się pokaz walki rycerskiej. Było dostojnie i patriotycznie.

XX XX XX XX


2010-11-16
"A gdy wolności nadszedł czas"


  9 listopada w Biskupieckim Domu Kultury odbył się wieczór poetycko-muzyczny "A gdy wolności nadszedł czas". Spotkanie z poezją patriotyczną przygotowali maturzyści Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II pod kierownictwem p. Elżbiety Piskorz, p. Mariana Maciejaka i ks. Łukasza Kowalskiego. W spektaklu przedstawiono historię Polski, począwszy od utraty niepodległości do jej odzyskania. Dzięki starannemu doborowi tekstów odzwierciedlone zostały indywidualne i osobiste przeżycia Polaków, jak i aspekt polityczny wydarzeń. Program poruszył zarówno dojrzałych, jak i młodych widzów, w niejednym oku pojawiły się łzy wzruszenia. Zakończeniem wieczoru był występ chóru, który pod kierownictwem Edwarda Kluczenki zaprezentował pieśni legionowe oraz wykonał "Rotę", podczas której publiczność wstała, okazując tym samym szacunek do ojczyzny. Całość okazała się dużym sukcesem.

XX XX XX


2010-11-15
Magiczny Biskupiec


XX

2010-11-15
Przegląd Teatrów


XX

2010-11-16
11 listopada w Biskupcu


  Dnia 11 listopada obchodziliśmy uroczystości upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbioru dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Po uroczystej Mszy w Kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela odprawionej przez ks. Prałata Wiesława Badurę poczty sztandarowe na czele z Kombatantami, dumnie prowadzone przez Tomasza Jarmużewskiego, przeszły pod pomniki, gdzie delegacje złożyły kwiaty.
W krótkich okolicznościowych przemówieniach wystąpiły Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk oraz Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska.
  Tegoroczne obchody były połączone z nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Gminy Biskupiec Panu Antoniemu Zygmuntowi Krakowiak, dzięki którego inicjatywie powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa "Ozdoba". Od momentu jej powstania Pan Antoni był: 16-krotnie powoływany do Zarządu Spółdzielni, 3-krotnie Prezesem, 13-krotnie członkiem Zarządu. Za swoje zaangażowanie społeczne otrzymał złotą odznakę "Zasłużony dla Warmii i Mazur".
  Wartę honorową z pochodniami przy pomniku wystawiła Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Biskupcu. Tradycją stało się również składanie w tym dniu przed pomnikiem przyrzeczenia harcerskiego i zobowiązania instruktorskiego przez członków ZHP.

XX XX XX XX XX XX XX XX


2010-11-10
Świetlica w Najdymowie uroczyście otwarta !!!


  W sobotę 6 listopada uroczyście została oddana do użytkowania kolejna świetlica w Najdymowie, po świetlicach w Stanclewie i Kobułtach. Przecięcia wstęgi dokonali Sołtys Najdymowa Katarzyna Modlak, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk oraz Dyrektor Biskupieckiego Domu Kultury Robert Tokarski. Na otwarcie przybyli radni powiatowi i miejscy, a przede wszystkim.
  Widok odnowionego budynku oraz ładne wnętrze z kominkiem wzbudzało słowa uznania zgromadzonych.

XX XX XX XX XX XX


2010-11-10
Jedna z najważniejszych uchwał podjęta.


  Uprzejmie informujemy, iż na Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się dnia 28 października 2010 r., Radny podjęli uchwałę dot. włączenia gruntów gminnych położonych na terenie Gminy Biskupiec obręb 1 - Biskupiec Kolonia o powierzchni 17,3417 ha do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  Zgodnie z zasadami Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedsiębiorcy prowadzący działalność na jej terenie mają prawo do korzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji lub utworzenia nowych miejsc pracy.


2010-11-10
Dom Pracy Twórczej otwarty!


  W dniu 9 listopada o godzinie 11.00 nastąpiło otwarcie ostatniego z elementów projektu o nazwie "Rewitalizacja Starego Miasta Biskupiec" - Domu Pracy Twórczej "Sorboma". Przecięcia wstęgi wspólnymi siłami dokonali Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska, Dyrektor ZPRR Bożena Wrzeszcz-Zwada, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk, Zastępca Burmistrza Konrad Grabowski. W uroczystości udział wzięli także Radni Powiatowi, Radni Rady Miejskiej w Biskupcu, a przede wszystkim Mieszkańcy. Zaproszeni goście z ogromnym zainteresowaniem zwiedzali pracownie: modelarską, plastyczną, ceramiczno-rzeźbiarską, komputerową oraz Koło Gospodyń Miejskich. Padało wiele pytań dotyczących zajęć, ich zakresu, prowadzących, na które pracownicy Domu Kultury udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Widać, iż praca w tym miejscu, będzie wielką przyjemnością. W pracowni, która będzie królestwem Koła Gospodyń Miejskich upieczone zostały smakowite ciasta, które przybyli degustowali i oczywiście bardzo chwalili. "Sorboma" już wkrótce będzie tętniła życiem, przyciągała twórcze osoby i "rodziła wyjątkowe owoce".

XX
XX XX
XX XX XX
XX XX


2010-11-10
Już można podziwiać Biskupiec z góry - punkt widokowy otwarty !!!


  W niedzielę 7 listopada po Mszy Św. o godz. 12.00 odbyło się uroczyste otwarcie Punktu Widokowego w wieży kościelnej kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Ksiądz Prałat Wiesław Badura - Proboszcz Parafii oraz Zastępca Burmistrza Konrad Grabowski.
Remont wieży kościelnej był elementem projektu unijnego pt. "Rewitalizacja Starego Miasta Biskupiec".
W wieży kościelnej zostały zamontowane schody, poprowadzono instalację elektryczną, a dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest galeria ze zdjęciami historycznymi i tymi aktualnymi naszego miasta.
Dzięki tej inwestycji wszyscy chętni mogą na własne oczy podziwiać Biskupiec i okolice z góry. Goście, odwiedzający wieżę w niedzielę byli pod wrażeniem widoku Biskupca z góry. Wieża według oceny zwiedzających ma niesamowitą atmosferę i szczególny klimat. Mamy zatem miejsce - atrakcję turystyczną, do którego możemy zapraszać turystów czy gości i z góry prezentować piękno naszej lokalnej ojczyzny.
Już wkrótce planowane jest organizowanie w wieży cyklicznych wystaw.
Wejście na punkt widokowy będzie możliwe poprzez kontakt z pracownikiem Informacji Turystycznej przy Placu Wolności 5C, tel. 89 715 47 42. Korzystanie z punktu jest bezpłatne.

XX XX XX XX XX XX XX


2010-11-09
Szpital w Biskupcu zaprasza na bezpłatne badania!

  

  Oznaczenie glukozy, określenie poziomu cholesterolu i pomiar ciśnienia krwi - to pakiet bezpłatnych badań, jakie będą wykonywane wszystkim chętnym w laboratorium Szpitala Powiatowego w Biskupcu w sobotę 13 listopada od godz. 8 do 11. Całość badań fachowcy ułożą w test miażdżycowy, który pomoże określić poziom ryzyka miażdżycy. Zapraszamy na badania!

Wysoka zachorowalność na choroby układu krążenia, w tym miażdżycę, niestety nie maleje. Polska na tle krajów Europy zajmuje jedno z czołowych miejsc w tej dziedzinie. Jest wiele czynników nasilających i przyspieszających proces rozwoju miażdżycy. Do tych, na które nie mamy wpływu należą m.in. uwarunkowania genetyczne, płeć, wiek, zanieczyszczenie środowiska.
- Do czynników którym możemy przeciwdziałać zaliczamy niewłaściwe odżywianie, otyłość, cukrzycę, palenie tytoniu, brak ruchu, stres i nadciśnienie tętnicze - wylicza Barbara Osipowicz z Laboratorium Analitycznego Szpitala Powiatowego w Biskupcu. - Jest kilka prostych badań na podstawie, których możemy ocenić stan naszego zdrowia. Zwykle oznacza się morfologię krwi, wskaźniki zapalne (OB, CRP), poziom glukozy, cholesterolu, trój-glicerydów oraz frakcji lipidowych (HDL i LDL). Prostym i koniecznym badaniem jest również pomiar ciśnienia tętniczego. W trosce o zdrowie pacjentów i mieszkańców Biskupca oraz okolic biskupiecka placówka przy współpracy z firmą Roche Diagnostics organizuje bezpłatne badania. Akcja, która odbędzie się w sobotę 13 listopada w godz. od 8 do 11 w laboratorium szpitalnym ma hasło: "Chroń swoje zdrowie - zbadaj się".
- Zapraszamy serdecznie na badania wszystkich chętnych - zachęca Mirosława Bilińska, dyrektor szpitala w Biskupcu. - Warto pamiętać, że naszą sytuację zdrowotną kształtuje nasz styl życia. Dlatego profilaktyka, a więc zwalczanie czynników ryzyka pozwoli nam dłużej cieszyć się pełnią zdrowia. Bezpłatna diagnostyka gospodarki węglowodanowo-lipidowej będzie się odbywać bez konieczności posiadania skierowania. Specjaliści z laboratorium wykonają Państwu oznaczenie glukozy, określą też poziom cholesterolu wraz z jego frakcjami. Każdy chętny będzie mógł również zmierzyć ciśnienie krwi.
- Całość badań ułożymy w test miażdżycowy i pomożemy określić poziom ryzyka miażdżycy - informuje Barbara Osipowicz. - Nasi pracownicy pomogą wszystkim w interpretacji wyników badań oraz wskażą kierunek diagnostyki w indywidualnych przypadkach. Badania zostaną wykonane przy użyciu odczynników i aparatury Roche Diagnostics lidera na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Krew będzie pobierana z wykorzystaniem próżniowego systemu firmy Becton-Dickinson, gwarantujący wysoki standard pobrania. Ważna informacja!!! Ze względu na charakter badań organizatorzy proszą, aby w dniu badań być na czczo, co pozwoli na uzyskanie wyników o wysokim stopniu wiarygodności.


2010-11-09
Nowy projekt Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu

  Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu rozpoczęło od początku listopada realizację projektu Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej ONI. Celem projektu jest przygotowanie i wprowadzenie osób z niepełnosprawnością intelektualną na otwarty rynek pracy. W ramach działania, które potrwa ponad dwa lata 22 osoby z upośledzeniem umysłowym przejdą cykl szkoleń doradczych i psychologicznych, a także odbędą praktyki zawodowe u lokalnych pracodawców.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Priorytet VII Promocja integracji społecznej.

XX


2010-11-08
Biskupiec w sieci miast Cittaslow

  
  JESIEŃ 2010

XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX

Źródło: Biuro Jakości i Znaków Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 oraz z budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego


2010-11-04
Inormacja dotycząca Referatu Spraw Obywatelskich


XX

2010-11-03
Kolejne biskupieckie drogi będą remontowane!!!

  W przyszłym roku zostaną wyremontowane ulice: Czynu Społecznego, Przemysłowa, Ostre Koło, Aleja Róż, Słowackiego, Kryniczna, Cmentarna, Chopina. Łączna długość dróg wynosi 2 173,00 mb. Urząd Wojewódzki opublikował właśnie listę rankingową Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w edycji 2011. W rankingu projekt złożony przez Gminę Biskupiec zajmuje 2 miejsce spośród 63 wniosków, które zakwalifikowały się do dofinansowania.


2010-11-03
Uroczyste podpisanie kolejnych umów.

  Podczas przedostatniej Sesji Rady Miejskiej, która odbyła się dnia 28 października 2010 r., zostały uroczyście podpisane 4 umowy przez Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszulę Pasławska, Burmistrz Biskupca Elżbietę Samorajczyk, Dyrektora Biskupieckiego Domu Kultury Roberta Tokarskiego.
 1. Zagospodarowanie terenów przestrzeni publicznej w 6 miejscowościach: Kamionka, Mojtyny, Nowe Marcinkowo, Rzeck, Stryjewo, Wilimy o wartości 565 542,00 zł, z czego dofinansowanie wynosi 347 762,00 zł.
 2. Budowa Sali gimnastycznej w miejscowości Czerwonka, gmina Biskupiec o wartości 1 400 000,00 zł, z czego dofinansowanie wynosi 404 203,00 zł
 3. Gmina Biskupiec przyjazna przedsiębiorcom - uzbrojenie terenów inwestycyjnych przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 16 i 57 o wartości 2 546 714,67 zł, z czego dofinansowanie wynosi 2 113 655,73 zł.
 4. Remonty oraz wyposażenie świetlic wiejskich w 7 miejscowościach: Kobułty, Najdymowo, Parleza Wielka, Rzeck, Stanclewo, Stryjewo, Bredynki oraz remont fili gminnej Biblioteki Publicznej w Bredynkach, gmina Biskupiec o wartości 908 451,45 zł, z czego dofinansowanie wynosi 500 000,00 zł.


2010-11-02
Nowy znakomity samochód w biskupieckiej straży

  27.10.10 odbyło się uroczyste przekazanie ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego Scania P340 GCBA 5/32 4x4 Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Biskupcu przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.
Pojazd został zakupiony z projektu p.t. " Ochrona głównych szlaków komunikacyjnych przed zagrożeniami i skutkami katastrof drogowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego".
Zakup w 80% został sfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Pojazd użyczony został Jednostce w Biskupcu na okres 5 lat.
Ten nowoczesny wóz wypełnił lukę w wyposażeniu Jednostki w Biskupcu. Jednym z największych atutów nowego samochodu jest napęd na cztery koła oraz ciężki sprzęt przeznaczony do ratownictwa drogowego. Przystosowany jest do bezpośredniego prowadzenia różnych akcji ratowniczych lub współdziałania z innymi jednostkami specjalistycznymi. Masa rzeczywista pojazdu wynosi 18 ton, posiada silnik o mocy 360 KM. Poza tym wyposażony został między innymi w zbiornik na wodę o pojemności 5000 l, działko wodno-pianowe o wydajności 2400 l/min oraz elektryczną linową wyciągarkę o mocy 6,7 ton. Oprócz typowego sprzętu ratowniczego posiada agregat prądotwórczy, ciężki zestaw hydrauliczny-HOLMATRO, piły spalinowe, podręczny sprzęt burzący, sprzęt i wyposażenie do udzielania pierwszej pomocy itd.
Jednocześnie Ochotniczej Straży Pożarnej w Biskupcu został przekazany używany Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA5/24 Jelcz 010 4x2. Nadwozie pojazdu przystosowane zostało do przewożenia sprzętu: gaśniczego, ochronnego, ratowniczego oraz pomocniczego. Oba pojazdy poświęcił ks. prał. Krzysztof Brodzik proboszcz Parafii Błogosławionej Karoliny Kózkówny.
Na uroczystości obecni byli między innymi Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk, Wicewojewoda Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jan Maścianica oraz Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska.

XX XX XX XX

2010-10-27
V edycja konkursu "Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla"


  Uczestnikami konkursu mogą być osoby fizyczne, przedsiębiorcy, gospodarstwa agroturystyczne, szkoły oraz organizacje zrzeszające osoby fizyczne, w tym koła gospodyń wiejskich.
Celem konkursu jest zebranie unikatowych przepisów kulinarnych , opublikowanie ich oraz promocja jedynych w swoim rodzaju potraw i produktów, specyficznych dla dziedzictwa kulinarnego naszego regionu.
Zgłoszenia oraz regulamin konkursu znaleźć można na stronach organizatorów: www.wmirol.oreg.pl, www.europe-direct.olsztyn.pl, www.wrota.warmia.mazury.pl w zakładce jakość i znaki regionalne, podkategoria: Smaki WMiP na stołach Europy oraz www.produktregionalny.warmia.mazury.pl
Termin składania zgłoszeń: 29.10.2010


2010-10-25
MEDALIŚCI MISTRZOSTW POLSKI LUDOWY KLUB KOLARSKI "WARMIA" BISKUPIEC

MONIKA KOPIŃSKA
 • I m-ce - złoty medal
 • wyścig szosowy ze startu wspólnego w Darłowie
 • II m-ce - srebrny medal
 • Górskie Mistrzostwa Polski w Borowicach
 • I m-ce - złoty medal
 • jazda drużynowa na czas w Kaliszu
 • członkini kadry Polski
 • uczestniczyła w Mistrzostwach Europy w Turcji

XX XX

ALEKSANDRA STAŃCZAK
 • II m-ce - srebrny medal w Mistrzostwach Polski
 • jazda na czas dwójkami
XX XX

SZYMON REKITA
 • I m-ce - złoty medal
 • Górskie Mistrzostwa Polski w Borowicach
 • III m-ce - brązowy medal w Mistrzostwach Polski
 • jazda na czas dwójkami
 • II m-ce - srebrny medal w Mistrzostwach Polski
 • jazda drużynowa na czas w Kaliszu
 • II m-ce - srebrny medal w Mistrzostwach Polski
 • jazda indywidualna na czas (Strzelce Krajeńskie)
 • II m-cew Pucharze Polski

XX XX

BOGUMIŁA DZIUBA
 • III m-ce - brązowy medal w Mistrzostwach Polski
 • a zarazem Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Międzyrzecach
 • II m-ce - srebrny medal w Mistrzostwach Polski
 • jazda na czas dwójkami w Kaliszu
 • II m-ce w Pucharze Polski

XX XX

WOJCIECH SUCHOCKI
 • II m-ce - srebrny medal w Mistrzostwach Polski
 • jazda drużynowa na czas
XX XX

PIOTR SKRZESZEWSKI
 • I m-ce - srebrny medal w Mistrzostwach Polski
 • jazda na czas dwójkami
 • II m-ce - srebrny medal w Mistrzostwach Polski
 • jazda drużynowa na czas
XX XX

Zdjęcie Grupowe
XX

Zdjęcia - Bartycha

2010-10-22
"Bajkonet"- wyjątkowa sala w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

  Dnia 19.10.2010 odbyło się uroczyste otwarcie sali komputerowo - baśniowej "Bajkonet" i biblioteki dla dzieci po generalnym remoncie. Polegał on na położeniu nowych podłóg, wyszpachlowaniu i wymalowaniu ścian. Ponadto wyburzono ściankę działową i z dwóch małych pokoi powstała sala do prac z grupami dzieci i młodzieży nazwanej przez dzieci Bajkonetem.
Przecięcia wstęgi dokonały Pani Burmistrz Elżbieta Samorajczyk, Pani Skarbnik Elżbieta Kaczmarczyk i Dyrektor Biblioteki Pani Barbara Wawrykiewicz. Na ręce Pani Alicji Kosewskiej - Terech prowadzącej Oddział dla Dzieci Pani Burmistrz wręczyła cenny upominek, który wzbogaci zbiory biblioteki.
Od teraz wszystkie spotkania, lekcje, wycieczki grup przedszkolnych i szkolnych będą odbywały się w pięknych salach wyposażonych w komputery, rzutnik, duży ekran. Sprzęt ten będzie wykorzystany również przez dorosłych, ponieważ biblioteka wkrótce rozpocznie emitowanie kroniki wydarzeń naszej gminy. Ponadto będą organizowane wystawy. Już teraz zapraszamy do obejrzenia pierwszej "Jak człowiek myśli w litery ubierał."

XX XX XX XX XX XX XX XX

2010-10-22
Na teren parku wjechały maszyny i prace ruszyły pełną parą...

  

  Dnia 11.10.2010 r. w Urzędzie Miejskim podpisana została umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą, tj. Zakładem Remontowo - Budowlanym Pana Szczepana Kawieckiego z Biskupca. Inwestycja pod nazwą: "Nadanie nowych funkcji terenom zielonym Biskupca", współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Termin zakończenia robót wyznaczony został na 30 czerwca 2011 r.
Głównym celem inwestycji jest poprawa estetyki oraz wykorzystanie przestrzeni publicznej na terenie zdegradowanego Parku Miejskiego w Biskupcu na cele społeczne, w tym rekreacyjno - wypoczynkowe.


2010-10-21
Szkoła Podstawowa nr 2 w Biskupcu osiąga kolejne sukcesy.

  Dziewczęta z klas 4 i 5 rozegrały turniej o puchar Premiera Donalda Tuska. Wygrały eliminacje gminne co zapewniło im udział w finale wojewódzkim, który odbyły się 15.10.2010r. w Giżycku. Uczennice SP2 zajęły 4 miejsce. Puchary i gratulacje składał sam Premier Donald Tusk.
Kolejny sukces to zajęcie 2 miejsca przez Olgę Król uczennicę klasy 3a w XXXV Powiatowym Konkursie Krasomówczym im. Marii Zientary - Malewskiej. Uczennica zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim.
Serdecznie gratulujemy!!!!2010-10-21
Kolejna świetlica otwarta.

  W sobotę (18.10) uroczyście została oddana do użytkowania świetlica w Stanclewie. Obecny wygląd świetlicy zachwyca wszystkich, nowa elewacja, odnowione ściany, piękne krokwie. Na otwarciu obecni byli: W-ce Marszalek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk, radni powiatowi i miejscy, a także Mieszkańcy Stanclewa i okolicznych miejscowości.
Uroczystość otwarcia uświetnił występ młodzieży ze Stancelwa Stanclewiacy, która w strojach regionalnych śpiewała przepiękne pieśni zachwycając zgromadzonych gości.
Przypominamy, że dwa tygodnie temu została otwarta świetlica wiejska w Kobułtach.

XX XX XX XX XX

2010-10-21
Obchody Dni Papieskich w Biskupcu

  W niedzielę, 10 października w Biskupieckim Domu Kultury odbyły się obchody X Dni Papieskie- "Jan Paweł II Odwaga Świętości". Wydarzenie to spotkało się z ogromnym zainteresowaniem Mieszkańców Gminy Biskupiec. Uroczystość została rozpoczęta prezentacją multimedialną o życiu i pontyfikacie papieża Polaka. Następnie na scenie zaprezentowali się uczniowie ze szkół znajdujących się na terenie Gminy Biskupiec. Na scenie wystąpili również podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Uroczystości towarzyszył aukcja charytatywna w trakcie której zebrano 2931,39 zł. Pieniądze zostały przekazane na rzecz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" programu mającego na celu wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży pochodzącej z małych miejscowości. Tego dnia można było również obejrzeć galerię stworzoną z prac przygotowanych przez uczniów miejscowych szkół. Spośród 69 prac Jury wybrało trzy pierwsze miejsca w trzech kategoriach.
Zwycięzcom wręczono nagrody w postaci dyplomów i albumów.
W Kategorii Szkoła Podstawowa trzy pierwsze miejsca zajęli:
 1. Aleksandra Bloch - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Biskupcu
 2. Aleksandra Kozioł - Szkoła Podstawowa Nr 2 w Biskupcu
 3. Malwina Miecznikowska - Społeczna Szkoła Podstawowa w Bredynkach

W Kategorii Gimnazjum trzy pierwsze miejsca zajęli:
 1. Marlena Jankowicz - Katolickie Gimnazjum Społeczne w Biskupcu
 2. Magdalena Stankiewicz - Gimnazjum Nr 1 W Biskupcu
 3. Mariusz Jóźwiak - Gimnazjum w Zespole Szkół w Kobułtach

W Kategorii Liceum trzy pierwsze miejsca zajęli:
 1. Dariusz Przeradzki - Zespół Szkół w Biskupcu, Liceum Ogólnokształcące
 2. Daria Szpulak - Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Biskupcu
 3. Emilia Rutkowska - Zespół Szkół w Biskupcu, Liceum Ogólnokształcące

Dziękujemy za udział w obchodach.

XX XX XX XX


2010-10-21
Szkoła Podstawowa nr 2 w Biskupcu osiąga kolejne sukcesy.

  Dziewczęta z klas 4 i 5 rozegrały turniej o puchar Premiera Donalda Tuska. Wygrały eliminacje gminne co zapewniło im udział w finale wojewódzkim, który  odbyły się 15.10.2010r. w Giżycku. Uczennice SP2 zajęły 4 miejsce. Puchary i gratulacje składał sam Premier Donald Tusk.
  Kolejny sukces to zajęcie 2 miejsca przez Olgę Król uczennicę klasy 3a w XXXV Powiatowym Konkursie Krasomówczym im. Marii Zientary - Malewskiej. Uczennica zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim.
Serdecznie gratulujemy!!!!


2010-10-18

  

Piękne chodniki w Czerwonce, Kobułtach, Najdymowie i Stanclewie

  Zakończony został projekt "Budowa chodników we wsiach: Czerwonka, Kobułty, Najdymowo, Stanclewo, gmina Biskupiec", realizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie Osi 3, "Odnowa i rozwój wsi". Wartość inwestycji wyniosła 660 000 zł, w tym dofinansowanie to 500 000 zł. W ramach inwestycji powstały chodniki o nawierzchni z kostki betonowej typu "polbruk" w centrach wsi: Czerwonka, Kobułty, Najdymowo, Stanclewo. Łączna powierzchnia wybudowanych chodników wyniosła 1820 m2. Dzięki takim inwestycjom nasze wioski stają się coraz atrakcyjniejsze.

XX XX XX XX


2010-10-18

  

Kolejne remonty dróg w Biskupcu zakończone

  Zakończono prace polegające na przebudowie ulic dojazdowych Wojewódzkiej, Wojska Polskiego, Ludowej i Warszawskiej w Biskupcu do drogi powiatowej nr 1456N (Rukławki-Rzeck) i krajowej nr 57 (biegnącej ulicami Niepodległości, Armii Krajowej, Chrobrego, rondo, Mickiewicza). Działania prowadzone były w związku z podpisaniem dnia 5 maja 2010 r. umowy w ramach wieloletniego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Wartość robót szacowana jest na kwotę 1 mln 790 tys. złotych, z czego dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 r. wyniesie 895 000,00 zł. W zakresie prac wykonana została kanalizacja burzowa, nawierzchnia ulic, chodników, oznakowanie i oświetlenie.

XX XX XX XX XX


2010-10-18
Pierwsza rocznica urzędownia Rzecznika Praw Pacjenta - ulotka informacyjna

XX
XX

2010-10-18
Nowe organy w kościele pw. Błogosławionej Karoliny

  W kościele pw. Błogosławionej Karoliny ustawiane są nowe organy. Prace nad montażem tego instrumentu trwają już dłuższy czas i nie zostały jeszcze zakończone. Z pewnością poinformujemy Państwa o ich ukończeniu. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że fundatorem nowego instrumentu, który przyjechał do Biskupca prawdopodobnie z Monachium jest osoba, która pragnie pozostać anonimową. Stare organy, które nie dotrwały do naszych czasów zostały zakupione w 1894 roku za cenę 4355 marek.
  Warto zauważyć, że kościół pw. Błogosławionej Karoliny jest bardzo cennym zabytkiem. Został zaprojektowany przez wybitnego architekta Friedricha Augusta Stülera na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma IV. Był to dar dla biskupieckiej gminy ewangelickiej, która wcześniej nie posiadała własnego kościoła. Budowę świątyni rozpoczęto 15 sierpnia 1842 roku i zakończono w 1848 roku.

2010-10-18
Nowe chodniki na ul. Kościuszki

  12 października ruszyły prace remontowe chodnika przy ulicy Kościuszki, będące częścią inwestycji Zarządu Dróg Wojewódzkich rejon w Kętrzynie. Plan obejmuje utworzenie ponad 600 m2 chodnika z brukowej kostki betonowej oraz naprawę nawierzchni zjazdów. Roboty wykonuje Zakład Robót "INŻ-BUD" z Kętrzyna. Finał prac planowany jest na połowę listopada.

XX XX

2010-10-18

  

Kolejne ulice służą mieszkańcom Biskupca ...

  Zakończona została przebudowa ulic: Kopernika, Poznańska, Plażowa, Bohaterów, Krótka, Śmiała, Jeziorna i Okrzei. Inwestycja polegała na przebudowie 2,69 km zniszczonych dróg oraz chodników na nawierzchnię polbruk, wykonaniu 2 parkingów położonych przy jeziorze Kraksy od ul. Plażowej i Okrzei.
Projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 4 802 489,73 zł, w tym dofinansowanie 3 361 742,81 zł.

XX XX XX XX


2010-10-15
Rockerfeler w Radio

XX

2010-10-14
"Ja też mogę pracować!" - Program Aktywizacji Zawodowej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

  Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu jest realizatorem konferencji, która odbędzie się 20 października

XX

2010-10-11
Biskupiec na XVIII Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw

  W dniach 23 - 25 września 2010 r. miasta należące do Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow (Biskupiec, Reszel, Lidzbark Warmiński, Bisztynek, Nowe Miasto Lubawskie) uczestniczyły w Międzynarodowych Targach Turystycznych TT w Warszawie.Targi TT stwarzają wyjątkową możliwość prezentacji oferty turystycznej krajów i regionów z całego świata a także promocji walorów turystycznych Polski na arenie międzynarodowej. XVIII Międzynarodowe Targi stały się doskonałą okazją do poznania tradycji i kultury wielu krajów. Na TT Warsaw swoje oferty zaprezentowało ponad 700 wystawców z 63 krajów z całego świata. Mieliśmy okazję nawiązać wiele cennych kontaktów, wymienić się doświadczeniami, podyskutować na tematy związane z przyszłym rozwojem turystyki w kraju i na świecie. Ponadto wystawcy zaprezentowali szeroką ofertę krajowych i zagranicznych wycieczek, hoteli, uzdrowisk, kompleksów sportowych, SPA. Targom towarzyszyły liczne występy zespołów folklorystycznych, pokazy degustacje.
Targi TT Warsaw 2010 zostały zorganizowane pod patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Adama Giersza oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz.
Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Warmińsko-Mazurskiego za koordynację i pomoc w organizacji wyjazdu.

XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX

2010-10-11
Serdeczne gratulacje-Biskupiec najlepszy!!

  Tym razem biskupiecka drużyna w składzie: Sławomir Romaniuk, Jarosław Misiak, Piotr Misiak, Jerzy Urban, Szczepan Kawiecki, Janusz Banach, Andrzej Przeradzki, Andrzej Ostropolski i Łukasz Ostropolski wykazała się niezwykłymi umiejętnościami żeglarskimi. W XVII Zlocie Jachtów Dwumasztowych "Niedźwiedzie mięso" drużyna z Biskupca zajęła I miejsce!!! W tegorocznym zlocie zorganizowanym 2 października 2010 r. w Węgorzewie udział wzięły załogi z Węgorzewa, Pisza, Karolewa, Olsztyna i Biskupca. Serdecznie Gratulujemy Zwycięzcom.

XX XX

2010-10-08
Kolejne miliony z RPO WiM dla Biskupca

  Dobra wiadomość dla wszystkich mieszkańców miasta i gminy. Dziś (11 października) Zarząd Województwa przyznał miastu ponad 2, 1 mln zł na uzbrojenie terenów inwestycyjnych przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 16 i 57. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, z puli na przygotowanie stref przedsiębiorczości. - To są pieniądze na przygotowanie miejsca pod przyszłe inwestycje - wyjaśnia Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa. - Czyli doprowadzenie drogi dojazdowej, zbudowanie kanalizacji wodociągowej i sanitarnej. Wtedy miasto będzie mogło uzbrojony już teren sprzedać lub wydzierżawić przedsiębiorcom, którzy utworzą tu swoje zakłady, czyli miejsca pracy. To na pewno wpłynie na aktywizację lokalnego rynku pracy, zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Biskupca i okolic.

2010-10-05
Lipowo ma nową drogę.

  Dnia 2 października 2010 r. uroczyście została oddana do użytkowania droga o długości 200 m. Na otwarciu obecni byli m.in.: W-ce Marszalek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk, Zastępca Burmistrza Konrad Grabowski oraz radni powiatowi i gminni, a przede wszystkim Mieszkańcy Lipowa. Uroczystości otwarcia towarzyszyła przepiękna pogoda i zapach pieczonej kiełbaski unoszący się w powietrzu. Motocykliści, którzy licznie przybyli do Lipowa z hukiem "przetestowali" nowy odcinek drogi. Zobacz sam...

XX XX XX XX

2010-10-05
Przepiękna, nowa świetlica w Kobułtach.

  Od soboty 2 października 2010 r. Mieszkańcy wsi Kobułty mogą się cieszyć z wyremontowanej świetlicy wiejskiej. To pierwsza z 4 świetlic, która została oficjalnie otwarta. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: W-ce Marszalek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk, Zastępca Burmistrza Konrad Grabowski, Marek Świątek Radny Powiatowy oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie Ryszard Cecot. Otwarciu świetlicy towarzyszyły rywalizacje sołectw ościennych oraz występy muzyczne zespołów RockerFeler i Silver. Wszyscy świetnie się bawili do późnych godzin wieczornych.

XX XX XX XX XX XX XX XX

2010-10-05
Informacja dotycząca Referatu Spraw Obywatelskich


XX

2010-10-01
WIELKI wyścig wokół Kraks z mistrzami Polski.

  Już 9 października 2010 r. odbędzie się wyścig kolarski wokół naszego biskupieckiego jeziora. W zmaganiach rowerowych udział wezmą znakomici kolarscy mistrzowie. Swój przyjazd potwierdziła także delegacja kolarska z Kalingradu.

Zachęcamy do udziału oraz kibicowania uczestnikom i LKK "Warmia" W załączeniu prezentujemy regulamin (pdf)

XX

2010-10-01
Niezwykła uroczystość w kościele Św. Jana

  W niedzielę 26 września w kościele p.w. Świętego Jana Chrzciciela odbyła się uroczystość nadania zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Gminy Biskupiec Księdzu Arcybiskupowi Prałatowi Janowi Romeo Pawłowskiemu za wyjątkowe przywiązanie do ziemi biskupieckiej i szeroka promocję Gminy Biskupiec oraz wielokrotnie podkreślaną dumę z bycia Biskupczaninem. Obecnie pełni On funkcję Nuncjusza Apostolskiego w Republice Kongo i w Gabonie. Pomimo wielu obowiązków wiążących się z wykonywaniem tak odpowiedzialnej funkcji Ksiądz Arcybiskup znalazł czas aby znów odwiedzić swoje rodzinne miasto. To już 22 Honorowy Obywatel w Gminie Biskupiec. Jego Ekscelencja odebrał również moc najserdeczniejszych życzeń z okazji zbliżających się 50 urodzin od Burmistrz Biskupca Elżbiety Samorajczyk i Mieszkańców.

XX XX XX

2010-09-30

  

Pierwsza z 4 świetlic już gotowa - wielkie otwarcie już w sobotę
o godz. 17:00!!! Zapraszamy!

  Została zakończona inwestycja w ramach projektu "Remonty świetlic wiejskich we wsiach Kobułty, Najdymowo, Parleza Wielka, Stanclewo, gmina Biskupiec", współfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie Osi 3, "Odnowa i rozwój wsi".
Wartość prac wykonanych w Kobułtach wyniosła ponad 140 tys. złotych.
Prace w tej świetlicy trwały od stycznia do końca lipca br. Remont objął prace remontowe m.in. elewacji, ocieplenie budynku, wymianę stolarki drzwiowej, wykonanie ogrzewania kominkowego i elektrycznego budynku.
Powyższe działania mają na celu polepszenie warunków socjalnych oraz zwiększenie standardu pomieszczenia świetlicy, dzięki czemu wzrośnie poziom świadczonych usług kulturalnych. Świetlice będą służyły łącznie około 420 Mieszkańcom tej wsi.

2010-09-30
"Jesienny zawrót głowy" w SP 3

  Miniona sobota, 25.09.2010r., upływała w Szkole Podstawowej nr 3 pod znakiem "Jesiennego zawrotu głowy". Tak właśnie został nazwany festyn, na którym jak co roku nie brakowało atrakcji. Uczniowie szkoły z pomocą rodziców przygotowali stoiska z owocowo - warzywnymi przetworami, grzybkami, wypiekami, a także z ozdobami. Smakując bigosu, żurku i kiełbasy z grilla można było obejrzeć liczne prezentacje zarówno wokalne, teatralne jak i taneczne. Imprezę przy pięknej pogodzie urozmaiciły liczne konkursy, a także nietypowe rywalizacje, jak na przykład obieranie ziemniaków i jabłek. Szkoła Podstawowa nr 3 posiada certyfikat Szkoły promującej zdrowie, a taki festyn jest okazją do prozdrowotnych działań. Najważniejsze jednak, że wszyscy dobrze się przy tym bawili.

XX XX XX XX

2010-09-30
"Jesienna uczta" dla każdego w Szkole Podstawowej nr 2

  W sobotę, 25.09.2010r., już po raz ósmy odbyła się "Jesienna uczta" w Szkole Podstawowej nr 2 w Biskupcu. Jak co roku szczególną uwagę przyciągał kiermasz potraw przygotowanych przez rodziców, którymi mogli raczyć się Mieszkańcy Biskupca. Największym powodzeniem cieszyły się pierogi, krokieciki oraz ciasta. Ucztę uświetniły występy artystyczne uczniów, a także nauczycieli, co było niewątpliwym zaskoczeniem dla zgromadzonych. Nie zabrakło również licznych zabaw oraz loterii z nagrodami. Kolejna "Jesienna uczta" odbędzie się za rok, w ostatnią sobotę września.

XX XX XX XX

2010-09-30
Tlenek Węgla
XX XX

2010-09-28
Sąsiedzki Festyn Rodzinny
XX

2010-09-28
Europejskie Dni Dziedzictwa- "Dzieje browarnictwa w Biskupcu" wspomnienia z pianką.

  24 września br. w ramach 18. Europejskich Dni Dziedzictwa w Biskupieckim Domu Kultury odbyło się otwarcie wystawy oraz wykład na temat: "Dzieje browarnictwa w Biskupcu". Głównym celem tej ogólnopolskiej inicjatywy było przedstawienie zabytków techniki, pokazanie ich wartości i znaczenia dla dziedzictwa kulturowego.

Spotkanie zostało rozpoczęte wykładem Pana Adama Płoskiego, specjalisty w dziedzinie zabytków architektury i autora artykułu pt. : "I w Biskupcu piwo warzono". Po wykładzie nie zabrakło również dyskusji na temat przeszłości i obecnych losów browaru.
Zwiedzający wystawę mięli okazję zobaczyć zarówno przedwojenne zdjęcia biskupieckiego browaru jak i zdjęcia współczesne.
Szczególną atrakcję stanowiły dawne etykiety biskupieckiego piwa, przedwojenne butelki i skrzynie, kufle oraz inne materiały cieszące się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Eksponaty zostały wypożyczone dzięki uprzejmości byłych pracowników browaru oraz mieszkańców Biskupca.
Organizatorami wystawy byli: Burmistrz Biskupca, ZHP Biskupiec, Biskupiecki Dom Kultury oraz Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie.

XX XX XX XX

2010-09-28
Konkurs na nazwę

  24.09. 2010r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Biskupcu, odbył się finał konkursu na najciekawszą nazwę pomieszczenia komputerowego dla dzieci. Zwycięzcą został uczeń klasy I z SP 2 w Biskupcu Wojtek Szapiel. Zaproponował nazwę "BAJKO - NET", która bardzo pasuje do powstającej właśnie sali, w której będą 2 komputery do dyspozycji dzieci oraz miejsce na spotkania bajkowe.

Oprócz zwycięzcy każdy z uczestników dostał nagrodę pocieszenia za takie nazwy jak: ENTEREK, BIBI - KOMP, NETOWY SALON WIEDZY , WIRTUALNA STREFA. Szkoda tylko, że nie wszystkie dzieci dotarły na rozdanie nagród.
Nagrody zasponsorowali:
Elżbieta Samorajczyk Burmistrz Biskupca oraz
Starostwo Powiatowe w Olsztynie

XX XX XX XX XX XX XX XX

2010-09-27
Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w Biskupcu na finiszu !

  Projekt "Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w Biskupcu na odcinku od ulicy Zawadzkiego do ulicy Armii Krajowej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, Osi priorytetowej 2 Turystyka, Działania 2.1 Wzrost potencjału turystycznego, Poddziałanie 2.1.4 Publiczna infrastruktura turystyczna i okołoturystyczna współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zbliża się wielkimi krokami ku końcowi.

Inwestycja objęła budowę 2398,20 mb chodnika o szerokości 1,50 m i ścieżki rowerowej o szerokości 2,00 m o nawierzchni z kostki betonowej na odcinku od ulicy Zawadzkiego do ulicy Armii Krajowej.
Czekamy teraz na utworzenie ścieżki edukacyjnej oraz dydaktycznej i montaż 10 kamer w celu zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury turystycznej i użytkowników. Na całej długości ścieżki w celach edukacyjnych zostanie umieszczonych 20 znaków drogowych z objaśnieniem zasad ruchu drogowego. Natomiast ścieżka dydaktyczna dzięki 15 tablicom informacyjnym przybliży znajomość roślinności i ptactwa występujących wzdłuż szlaku. Inwestycja ta jest kontynuacją ścieżki rowerowej "Słoneczny Szlak" prowadzącej z plaży miejskiej Słoneczny Brzeg do Biskupca.
Finał prac planowany jest na koniec października.

XX XX XX XX

2010-09-24
Nuncjusz apostolski w Republice Kongo i Gabonie z wizytą w Biskupcu.

  Uprzejmie informujemy, iż dnia 26 września br. o godz. 10:30 w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela odbędzie się Msza Św. z udziałem Arcybiskupa Księdza Prałata Jana Romeo Pawłowskiego. Podczas uroczystości kościelnych zostanie wręczony Jego Ekscelencji tytuł Honorowego Obywatela Gminy Biskupiec. Wszystkich serdecznie zapraszamy.

2010-09-23
Dofinansowanie w ramach PROW 2007-2013 dla wsi z gminy Biskupiec.


  Kolejne dwa sołectwa już niedługo będą mogły cieszyć się z nowego wyposażenia świetlic bowiem 21 września 2010 r., w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie Pani Burmistrz Elżbieta Samorajczyk podpisała umowę na wyposażenie świetlic wiejskich w Mojtynach i Czerwonce. Umowa opiewa na kwotę ponad 34 tys. złotych z czego kwota dofinansowania wynosi ponad 19 500 tys. złotych. Świetlice wzbogacą się m.in. o sprzęt AGD i RTV oraz nowe meble.

2010-09-23
Jesienna Uczta w Szkole nr 2

  Rada Pedagogiczna, Rodzice oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Biskupca na coroczną Jesienną Ucztę, która odbędzie się 25 września w godz. od 11:00 do 13:00 na dziedzińcu szkoły. Czekają na Państwa wyśmienite potrawy i wspaniała zabawa.

"Gdy spadają liście z drzewa, moja szkoła się rozgrzewa. Bo to znak jest dla niej taki, że pojawią się przysmaki.
U nas Uczta jest Jesienna każdy rodzic to pamięta. I szykuje swe specjały, by zastawić stół nasz cały.
My przysmaki swe rozdamy wszystkich chętnych zapraszamy Wy zakupy tu zrobicie, dzieciom radość uczynicie."
Ania III c

XX

2010-09-22
Jesień 2010
XX

2010-09-20
Bule Francuskie - doskonała zabawa po polsku.

  W dniu 18 września odbyły się VI Mistrzostwa w Bule Francuskie o Puchar Burmistrza Biskupca, zorganizowane przez zgrany małżeński duet - Państwa Ewę i Andrzeja Olczak. Do gry zgłosiło się 12 2-osobowych drużyn z Biskupca, Biesowa, Stanclewa i Zerbunia. Jak to bywa podczas zawodów, gracze musieli współzawodniczyze sobą, jednakże przede wszystkim doskonale bawili się. Sędziami w rozgrywkach byli Panowie Ryszard Sobolewski, Stanisław Dancewicz i Janusz Radziszewski.

Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna w składzie Dancewicz Stanisław i Kocięda Zbigniew, drugie zajęli Iljasiuk Mariola i Iljasiuk Mariusz, a trzecie Szczawiński Janusz, Szczawiński Marek. Zwycięzcom wręczone zostały dyplomy, medale i puchary ufundowane przez Burmistrza Biskupca - Elżbietę Samorajczyk. Ponadto zarówno nagrodzeni, jak i sędziowie otrzymali nagrody kulinarne (golonki, szaszłyki, pizze) ufundowane przez Hotelik "Atelier", "Starą Kaflarnię", Pizzerię "Festina" oraz Bar "Przystań".
Dochód z Mistrzostw przeznaczony był zgodnie z tradycją na szczytny cel - dożywianie dzieci w Szkole Podstawowej nr 2 w Biskupcu. Wpisowe zawodników oraz pieniądze z loterii fantowej oraz kawiarenki, które zorganizowało Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Biskupcu w kwocie 780 zł zostały przekazane na ręce Dyrektora Szkoły Janusza Szczawińskiego. Darczyńcami nagród w loterii byli: Hurtownia "Wipsór", Sklep "Kajecik", Sklep Państwa Danuty i Andrzeja Kołodyńskich.

XX XX XX XX XX XX XX XX

2010-09-20
Tak się bawiły przedszkolaki z "5" na "Jesiennym Świętowaniu"


XX XX XX XX XX XX XX XX

2010-09-17
"W moim mieście zaczynają wygrywać optymiści"

  

  Oto link do reportażu o Rewitalizacji naszego Starego Miasta w ramach cyklu zatytułowanego "Twój Fundusz, Twoja Szansa" nagrany przez TVP Kraków.
Zobacz koniecznie!


Reportaż TVP Kraków


2010-09-16
Jesienne ucztowanie z przedszkolakami z "Piątki" w piątek

   Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, pracownicy oraz przede wszystkim przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 5 "Piątka" serdecznie zapraszają wszystkich Mieszkańców miasta i gminy Biskupiec w dniu 17 września (piątek) na godz. 15.00 na "Jesienne Świętowanie".
W programie tego cyklicznego spotkania mnóstwo atrakcji. Wszystkie z dzieci, które we wrześniu przekroczyły po raz pierwszy próg placówki czeka niesamowite przeżycie - pasowanie na przedszkolaka. Rodzice "4-latków" po raz drugi wystąpią w inscenizacji utworu Juliana Tuwima "Rzepka". Uwaga! W roli głównej - rzepki zobaczymy Panią Jolę Ponikowską Dyrektor Przedszkola. Gry i zabawy przeprowadzą aktorzy z "Teatru za 2 grosze" z Olsztyna.
To jednak nie koniec atrakcji tegoż popołudnia. Rodzice oraz pracownicy przedszkola zapraszają na kiermasz jesiennych darów. Będzie można skosztować ciast, ciasteczek, sałatek, babki ziemniaczanej, klusek, kiełbasek i wielu innych domowych wyrobów. Na stoiskach także do zakupienia przetwory, nalewki, soki i inne produkty.
Zapraszamy wszystkich bardzo gorąco!!!

XX XX

2010-09-16
Dzieje Browarnictwa w Biskupcu - wystawa w BDK

  24 września br. o godz. 17:00 w Biskupieckim Domu Kultury odbędzie się otwarcie wystawy oraz wykład Adama Płoskiego na temat dziejów browarnictwa w Biskupcu. Spotkanie odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2010 na Warmii i Mazurach. Serdecznie zapraszamy.

XX

2010-09-15
Nie przegap!!! Biskupiec w TVP Olsztyn dziś o 19.05.

  

  Przypominamy, że w dniu dzisiejszym o godz. 19:05 w TVP Olsztyn można obejrzeć film nakręcony w Biskupcu i o Biskupcu przez TVP Kraków. Będzie to reportaż o Rewitalizacji naszego Starego Miasta w ramach cyklu zatytułowanego "Twój Fundusz, Twoja Szansa".
Dla tych z Państwa, którym nie uda się dzisiaj zasiąść w tym czasie przed ekranem informacja - powtórka programu będzie emitowana 18 września (sobota) o godz. 17.00 również w TVP Olsztyn.

Miłego odbioru.


2010-09-15
Dziesięciolecie Warsztatu Terapii Zajęciowej

Wydaje się, że tak niedawno był lipiec 2000 roku. To dzięki ogromnej determinacji rodziców dzieci niepełnosprawnych zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu powstał w 1998 Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie realizujących obowiązek szkolny, a dwa lata później tj. w 2000 roku Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób dorosłych. Nadrzędną ideą warsztatu jest przygotowanie do samodzielnego funkcjonowania oraz do podjęcia pracy.
W przeciągu 10 lat jego istnienia w kompleksowym procesie rehabilitacji wzięło udział ponad 50 osób. Jedni kontynuują rehabilitację i terapię, kilka osób podjęło pracę zarobkową, część zmieniła miejsce zamieszkania. Stale w warsztacie przebywa 35 uczestników. Zajęcia odbywają się w 7 pracowniach: gospodarstwa domowego, stolarsko - ślusarskiej, plastycznej, krawiecko-dziewiarskiej, ceramicznej, komputerowej i umiejętności społecznych. To w czasie zajęć na wymienionych pracowniach powstają niezwykłe obrazy, wyroby ceramiczne, instrumenty muzyczne, wielobarwne batiki i wspaniałości kulinarne.
więcej...
XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX 01 01

2010-09-15
Weekend w Biskupcu
XX XX

2010-09-14
Minister Pracy Jolanta Fedak w Biskupcu.

  Wczoraj tj. 13 września 2010 r. w Biskupcu przebywała Pani Minister Jolanta Fedak. Celem wizyty Pani Minister było otwarcie Młodzieżowego Centrum Kariery oraz Biura Pośrednictwa Pracy przy oddziale Ochotniczego Hufca Pracy, które mieszczą się nad Bankiem Spółdzielczym na ul. Pionierów. To siódme w województwie takie biuro, którego działalność skierowana jest głownie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ludzi poniżej 24 roku życia. Działalność biura jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Symbolicznego gestu otwarcia czyli przecięcia wstęgi dokonali: Pani Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk, Komendant Główny OHP Jerzy Mormul oraz Zastępca Komendanta OHP w regionie Piotr Płoski.
Po części oficjalnej podczas spaceru po mieście przy sprzyjającej pogodzie Pani Jolanta wyraziła swoje uznanie dla biskupieckiego czaru i naszych inwestycji.
Następnie miało miejsce owocne spotkanie Pani Minister z gronem osób związanych z tematem pracy na naszym terenie. W spotkaniu, w którym uczestniczyli m.in. Przedstawiciele Pracodawców i Stowarzyszeń oraz Urzędu Pracy, MOPS i Oświaty omawiano kwestie i problemy dotyczące bezpośrednio Biskupczan.

XX XX XX XX

2010-09-14
Smaczny Biskupiec na Festiwalu Smaków Warmii, Mazur i Powiśla

  W dniu 5 września br. w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbył się Festiwal Smaków Warmii, Mazur i Powiśla. W Festiwalu brali udział laureaci konkursów kulinarnych odbywających się od początku 2010 r. na terenie Warmii, Mazur i Powiśla. Gminę Biskupiec podczas tej imprezy reprezentowali laureaci "Warmińskiej Uczty Pierogowej". Były to sołectwa: Czerwonka, Wilimy, Droszewo, Bredynki z domowymi pierogami z kurkami, mięsem, kapustą i grzybami. Na pieroga warmińskiego zapraszały: Irena Sawka "Bar - Domowe Obiady" z Borek Wielkich oraz Bożena Kuśmierczyk-Przystupa Restauracja "Amfiteatr". Wszystkie pierożki z Biskupca znikały w szybkim tempie, a degustujący zachwalali ich wyśmienity smak. Gmina Biskupiec, która należy do Międzynarodowej Sieci Miast "Cittaslow", ma na celu promować i rozpowszechniać kulturę dobrego życia, w tym też nasze dziedzictwo kulinarne. Zamiast fast-fooda zatem polecamy nasze przepyszne pierogi!

XX XX XX XX XX

2010-09-14
Dożynki w Biskupcu

  W dniu 12 września w Biskupcu w Amfiteatrze Miejskim odbyły się Dożynki Gminne. Obchody święta plonów rozpoczęła uroczysta Msza Święta odprawiona przez Ks. Prałata Dziekana Wiesława Badurę. Po Mszy Świętej przy śpiewie Zespołu Pieśni i Tańca "Warmia" ulicami miasta przemaszerował barwny korowód, który dotarł do Amfiteatru Miejskiego.
Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk powitała wszystkich zgromadzonych i skierowała pełne uznania słowa do Rolników. Głos zabrała także Pani Wicemarszałek Urszula Pasławska, która również podkreśliła wagę tego święta. Po przemówieniach nastąpiła prezentacja 11 sołectw, które zgłosiły chęć uczestnictwa w tegorocznym święcie plonów (Lipowo, Czerwonka, Kojtryny, Wilimy, Stanclewo, Mojtyny, Bredynki, Stryjewo, Droszewo, Borki Wielkie, Sadowo). Wszystkie zaprezentowały się pięknie. Zarówno wieńce, własnoręcznie pieczone chleby, jak i prezentacje robiły ogromne wrażenie. Pani Burmistrz otrzymała od wszystkich 11 wystawców chleb, który podzieliła wśród Mieszkańców równo i sprawiedliwie zgodnie z polska tradycją. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie podczas oceny wieńców, chleba jak i stoisk.
W tym roku najciekawsze dożynkowe stoisko przygotowało sołectwo Mojtyny, urodą zachwycił dożynkowy wieniec z Czerwonki, a najlepszy chleb upiekło Sołectwo Stanclewo. W konkurencjach sportowych nie było mocnych na sołectwo Lipowo.
Licznie zgromadzona publiczność przy dźwiękach ludowej muzyki mogła nacieszyć oczy bogactwem tegorocznych plonów oraz skosztować wiejskiej domowej kuchni. Stoły na sołeckich stoiskach wręcz uginały się od smakołyków. Kto nie był, niech żałuje.

XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX XX

2010-09-13
Minister Pracy i Polityki Społecznej Pani Jolanta Fedak dziś w Biskupcu!!!!

  Z przyjemnością informujemy, że dziś w godzinach popołudniowych w Biskupcu przebywać będzie Pani Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak. Pani Minister przyjedzie do nas w związku z otwarciem Młodzieżowego Centrum Kariery OHP.


2010-09-13
Nie przegap!!!

  

  Uprzejmie informujemy, że 15 września br. o godz. 19:05 w TVP Olsztyn obejrzeć będzie można film nakręcony w Biskupcu i o Biskupcu przez TVP Kraków. Będzie to reportaż o Rewitalizacji Starego Miasta w Biskupcu.

Serdecznie zapraszamy przed telewizory.

Reportaż TVP Kraków


2010-09-10
Wojewódzkie Biegi Przełajowe w Raszągu
Tegoroczna edycja


2010-09-10
Prognoza Pogody
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Olsztyn


2010-09-07
Skate Park w Biskupcu!
  Dla wszystkich uprawiających sporty ekstremalne takie jak: jazda na deskorolce, rolkach czy BMX-ie - na początku października w Amfiteatrze Miejskim w Biskupcu zostanie zainstalowany FUNBOX. Montażu podejmie się firma TECHRAMPS z Krakowa, a odpowiedzialny za to przedsięwzięcie jest Biskupiecki Dom Kultury.
FUNBOX to serce każdego Skate Parku. Jest elementem, który zawiera w sobie takie dodatki jak spady, poręcze, wybicia, grindboxy, schody. Może być dowolnie rozbudowywany co daje możliwość wykonywania nowych ewolucji i trików.
Dokładne informacje na temat Skate Parku w Biskupcu można uzyskać w Biskupieckim Domu Kultury (tel. 89 715 26 95; www.bdkbiskupiec.pl).

012010-09-02
I znowu szkoła...
  Wakacje jak i piękna pogoda dobiegły końca. Dobra pogoda miejmy nadzieję jeszcze powróci, wakacje także ale niestety dopiero za 10 miesięcy. Po okresie laby nadszedł czas pracy, nauki...
W dniu 1 września szkoły ponownie otworzyły swoje drzwi. W mieście i gminie Biskupiec w roku szkolnym 2010/2011 naukę rozpoczyna 2 884 dzieci i młodzieży.
Na listach w przedszkolach wpisanych jest 373 przedszkolaków, w szkołach podstawowych naukę rozpoczęło 1 258 dzieci, w gimnazjach w ławkach zasiadło 645 osób, do liceów uczęszczać będzie 384 licealistów, a do szkoły zawodowej zapisano 224 uczniów (stan na 1.09.2010 r.).
Uczniom życzymy, aby ten rok szkolny był spokojny, owocny i pełen w sukcesów na miarę każdego z Was. Wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim dużo cierpliwości dla całego grona pedagogicznego.

012010-09-01
Dożynki 2010 - 12 września (niedziela)

012010-09-01
Remonty świetlic wiejskich zakończone

  


  Prace remontowe w świetlicach wiejskich w Kobułtach, Najdymowie, Parlezie Wielkiej i Stanclewie zostały zakończone. Inwestycja w ramach projektu "Remonty świetlic wiejskich we wsiach Kobułty, Najdymowo, Parleza Wielka, Stanclewo, gmina Biskupiec", współfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie Osi 3, "Odnowa i rozwój wsi" wyniosła 572 181,38 zł z VAT - z czego dofinansowanie wyniosło 351 751 zł. Prace trwały od stycznia do sierpnia br. Remonty w czterech świetlicach obejmowały wewnętrzne i zewnętrzne prace remontowe m.in. remont elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie ogrzewania budynku. Powyższe prace miały na celu polepszenie warunków socjalnych oraz zwiększenie standardu pomieszczeń świetlic, dzięki czemu wzrośnie poziom świadczonych usług kulturalnych. Świetlice będą służyły łącznie około 1700 Mieszkańcom tych wsi. .
  
Kobułty
01 01 01 01
Najdymowo
01 01 01 01
Parleza
01 01 01 01
Stanclewo
01 01 01 01


2010-09-01
Konkurs na opis "Atrakcji Miasta i gminy" rozstrzygnięty

  


  W dniu 23 sierpnia br. trzyosobowe jury pod przewodnictwem Moniki Wadowskiego - Sekretarza Gminy wyłoniło zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu na Opis "Atrakcji Miasta i Gminy Biskupiec". Do konkursu wpłynęło 8 zgłoszeń. I miejsce zajęła Aleksandra Stachowska i praca pt. "Cudze chwalicie, swego nie znacie... - Bukowa Góra", II miejsce przypadło Teresie Kacperskiej i opisowi fabularnej gry terenowej "Warmińskie Straszydła, III miejsce zdobyła Lidia Śniechowska i praca pt. "Zabytki w moim regionie - historia kapliczki". Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w dniu 28 sierpnia br. o godz. 19.00 w Amfiteatrze Miejskim podczas imprezy Pożegnania Biskupieckiego Lata. Zwycięzcom gorąco gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.


2010-08-30
Alarm
Informujemy, iż zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w ramach treningu Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, dnia 1 września o godz. 12:00 zostaną uruchomione syreny alarmowe.


2010-08-30
Prognoza Pogody
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Olsztyn


2010-08-27
Napisali o Nas


http://wrota.warmia.mazury.pl/News/Aktualnosci/Miasta-nam-pieknieja.html2010-08-27
Gmina Biskupiec liderem w pozyskiwaniu środków unijnych.

  


  Dziś (tj. 27 sierpnia 2010 r.) podczas Sesji Rady Miejskiej uroczyście została podpisana umowa o dofinansowanie projektu Nadanie nowych funkcji terenom zielonych Biskupca na kwotę ok. 1 mln 350 tys. złotych (dofinansowanie to prawie: 950 tys. złotych). Podpisy pod umową złożyły Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pani Urszula Pasławska, Burmistrz Biskupca Pani Elżbieta Samorajczyk i Skarbnik Gminy Pani Elżbieta Kaczmarczyk.
  Ponadto podczas sesji Pani Urszula Pasławska Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego pogratulowała naszym władzom i Radnym umiejętnego pozyskiwania środków unijnych oraz sprawnego ich wykorzystywania. Na dowód tego Pani Marszałek przedstawiła raport, który wskazywał, iż nasza Gmina plasuje się na 4 miejscu (razem z Gminą Miejską Giżycko) pod względem liczby zawartych umów w województwie warmińsko-mazurskim. Przed nami są tylko Gmina Olsztyn, Gmina Miejska Ełk i Gmina Miasto Elbląg.

012010-08-27


W dniu 29.08.2010 r (niedziela) ze względu na prace remontowe plac handlowy przy Alei Broni będzie nieczynny.
Przepraszamy za zaistniałą sytuację.2010-08-26
Konkurs na opis "Atrakcji Miasta i gminy" rozstrzygnięty

  

  W dniu 23 sierpnia br. trzyosobowe jury pod przewodnictwem Moniki Wadowskiej - Sekretarza Gminy wyłoniło zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu na Opis "Atrakcji Miasta i Gminy Biskupiec". Do konkursu wpłynęło 8 zgłoszeń.
I miejsce zajęła Aleksandra Stachowska i praca pt. "Cudze chwalicie, swego nie znacie... - Bukowa Góra", II miejsce przypadło Teresie Kacperskiej i opisowi fabularnej gry terenowej "Warmińskie Straszydła", III miejsce zdobyła Lidia Śniechowska i praca pt. "Zabytki w moim regionie - historia kapliczki".
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w dniu 28 sierpnia br. o godz. 19.00 w Amfiteatrze Miejskim podczas imprezy Pożegnania Biskupieckiego Lata.
Zwycięzcom gorąco gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

01


2010-08-26
Obchody 10-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej

012010-08-25
Działki na sprzedaż


Mały hotel, kamieniczka? Mamy dla Państwa doskonałe miejsce na taką właśnie inwestycję. Ścisłe centrum miasta i działka o pow. 44 m2 . Jedynie za 40 000 zł. Przetarg już 9 września 2010 r. !! Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami Komunalnymi Urzędu (pok.41, tel. 89 715 01 44) oraz na stronie internetowej:
Ogłoszenie na www.bip.biskupiec.pl

01Domek nad jeziorem? Czemu nie...kup działkę nad jez. Dadaj. Masz do wyboru 3 powierzchnie 1222 m2 , 1744 m2 1610 m2 i buduj się!! Weź udział w przetargu dnia 14 września 2010 roku o godz. 1000 i spełnij swoje marzenie!! Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami Komunalnymi Urzędu (pok.41, tel. 89 715 01 44) oraz na stronie internetowej:
Ogłoszenie na www.bip.biskupiec.pl

01 01
013 działki pod zabudowę mieszkaniową na sprzedaż w nowo powstającym osiedlu domków jedno i wielorodzinnych. Ceny od 69 000 do 93 000 zł. Zobacz bo naprawdę warto. Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami Komunalnymi Urzędu (pok.41, tel. 89 715 01 44) oraz na stronie internetowej:
Ogłoszenie na www.bip.biskupiec.pl

01 01
01A może masz ochotę na domek jednorodzinny na uboczu naszego miasta. Na pewno świetną lokalizacją jest ul. Wiśniowa, na której znajdują się działki budowlane na sprzedaż. Przetarg odbędzie się w dniu 21 września 2010 roku o godz. 1000 w Urzędzie Miejskim w Biskupcu przy Al. Niepodległości 2 (sala nr 20, I piętro). Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami Komunalnymi Urzędu (pok.41, tel. 89 715 01 44) oraz na stronie internetowej:
Ogłoszenie na www.bip.biskupiec.pl

01 01
01Ciekawie położona działka w centrum miasta NA SPRZEDAŻ!! Kup i postaw dom. Cena wywoławcza 130 000 zł. Zainteresowany? Przyjdź na przetarg, który odbędzie się dnia 23 września 2010 roku o godz. 1000 w Urzędzie Miejskim w Biskupcu przy Al. Niepodległości 2 (sala nr 20, I piętro). Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami Komunalnymi Urzędu (pok.41, tel. 89 715 01 44) oraz na stronie internetowej:
Ogłoszenie na www.bip.biskupiec.pl

01 01Działka o pow. 760 m2 w zaciszu parku tuż nad rzeczką na sprzedaż. Cena wywoławcza wynosi 400 000 zł. Przetarg odbędzie się w dniu 23 września 2010 roku o godz. 1100 w Urzędzie Miejskim w Biskupcu przy Al. Niepodległości 2 (sala nr 20, I piętro). Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami Komunalnymi Urzędu (pok.41, tel. 89 715 01 44) oraz na stronie internetowej:
Ogłoszenie na www.bip.biskupiec.pl

01 01
01Działka budowlana na ul. M. Zientary-Malewskiej do kupienia już za 35 000 zł. Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Gospodarki Gruntami Komunalnymi Urzędu (pok.41, tel. 89 715 01 44) oraz na stronie internetowej:
Ogłoszenie na www.bip.biskupiec.pl

01


2010-08-25
Prace przy Orliku II ruszyły
Trwają już prace przy "Budowie Kompleksu Sportowego Moje Boisko - Orlik 2012 w Biskupcu". Drugi z kolei Orlik powstanie na terenie między Zespołem Szkół, a Szkołą Podstawową nr 3. Budowa jest możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Ministerstwa Sportu, Samorządu Województwa, a także Gminy Biskupiec i Powiatu Olsztyńskiego. Koszt inwestycji wyniesie ok. 1,1 mln zł. Wykonawcą inwestycji wyłonionym w przetargu została Firma "Kaszub" Dariusz Kaszuba z Kiełpina-Leszna. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec października br.

01 01
012010-08-24
Reinghardt Reissner z zespołem ponownie w Biskupcu
W dniu 23 sierpnia br. na Placu Wolności odbył się trzeci już z kolei występ niemieckiej grupy muzycznej "Reinghardt Reissner z zespołem" z Neuburga nad Donem. Ta folklorystyczna kapela z Bawarii, grająca na instrumentach dętych została zaproszona przez mniejszość niemiecką. Zespół, który tworzą zarówno dorośli jak i młodzież, liczy sobie około 40 osób z czego naszą Gminę odwiedziło 9 z nich. Podczas występu można było usłyszeć klasyczne niemieckie walce, regionalne bawarskie melodie ludowe, a także bardziej współczesne bigbandowe i jazzowe utwory. Dziękujemy gorąco naszym miłym gościom za występ i zapraszamy ponownie za rok.

01 01
012010-08-23
Pożegnanie Biskupieckiego Lata 2010 - 28.08.2010 (sobota)

012010-08-23
Bezpłatne kursy kwalifikacyjne dla masażystów

012010-08-20

012010-08-19
Biskupiec w TVN24-najaktywniejsi.

Biskupiecka Federacja Sportu najaktywniej promuje nas w TVN24.
Dziękujemy.

012010-08-19
Wizyta sportowców z Bramsche 17-24 Lipca

W miesiącu lipcu mieliśmy przyjemność gościć na terenie Gminy Biskupiec liczną delegację młodych sportowców z Bramsche wraz z ich opiekunami - działaczami sportowymi oraz przedstawicielami Stowarzyszenia Na Rzecz Partnerstwa Miast w Bramsche. Poniżej w załączeniu artykuł podsumowujący wizytę opublikowany w Gazecie Olsztyńskiej:

012010-08-19
Żeglarskie sukcesy Izabeli Mazur.

Z przyjemnością informujemy, iż uczennica biskupieckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego dzięki swoim umiejętnościom w żeglarstwie sportowym zajęła  m.in.:
  -4. miejsce w kwalifikacji ogólnej oraz 1. miejsce wśród dziewcząt w regatach o Puchar Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet, w których wzięły udział 43 załogi.
  -16. miejsce, i tym samym wywalczyła wraz z załogantką Zosią Walczak z Jonkowa trzecią lokatę wśród dziewcząt na świecie oraz trzecią pośród załóg polskich podczas  Mistrzostw Świata klasy Cadet, które odbyły się na wodach Zatoki Puckiej. Do Pucka zjechało 80 dwuosobowych załóg z 13 krajów. Można mówić o dużym sukcesie dziewcząt, ponieważ do MŚ zakwalifikowały się jako 9 polska załoga.
  -srebrny medal  i tytuł I vice Mistrza Polski Juniorów Młodszych wywalczyła Iza podczas XVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w żeglarstwie w Sławie Śląskiej.
  Trenerem klubowym, jednocześnie trenerem kadry narodowej klasy Cadet jest Pan Dariusz Mazur.
Gratulujemy sukcesów Pani Izabeli i Trenerowi!!!

01


2010-08-18
IV Warmińska Uczta Pierogowa w Biesowie

  Mimo, iż w sobotę 14 sierpnia żar lał się z nieba to miłośników smakowitych pierogów na uczcie w Biesowie stawiło się kilka tysięcy. Gospodynie wiejskie z biskupieckich sołectw (Mojtyny, Droszewo, Czerwonka, Wilimy, Biesowo, Stryjewo, Lipowo, Bredynki) przygotowały w tym roku aż 58 tysięcy pierogów o różnych farszach. Z kapustą i grzybami, wileńskie, warmińskie, ruskie, z kurkami, z pieczarkami, ze szpinakiem, z mięsem, na słodko - to tylko niektóre z pierogów, jakich można było podczas uczty skosztować.
  W bogatym programie imprezy nie zabrakło licznych akcentów warmińskich - między innymi przedstawiony został rok obrzędowy na Warmii, ukazano zapusty, zabawy i zwyczaje warmińskie, publiczność uczyła się tańczyć szota, poloneiza, pofajdoka, a dzieci zajączka. Oczywiście zwyczajowo już oprawę muzyczną tej części zapewnił Zespół "Węgojska Strużka".
  W trakcie imprezy zamieszanie wprowadzała "Babo-Jędza" - postać żniwna, która sympatycznie straszyła publiczność i posypywała na szczęście mąką.
  Warmińską Ucztę Pierogową swoją obecnością zaszczycili m in. Marszałek Województwa - Jacek Protas, Wicemarszałek Województwa - Pani Urszula Pasławska oraz Starosta Olsztyński - Pan Mirosław Pampuch.
  Po swoistej lekcji tradycji i obyczajów rozpoczęła się druga część imprezy, a w niej występy artystyczne: Agnieszki Widanki, Martyny Jaskulskiej, Zespołów "Apropo's" i "Santur". Gwiazdą wieczoru był Zespół "Happy End"
  Wiele pozytywnych emocji budziły liczne konkursy dla publiczności tj. "Poznaj Stachu po zapachu", "Rodzinne lepienie pierogów", "Całuśny pieróg", "Quiz z wiedzy o regionaliźmie".... W konkursie na najlepszego pieroga domowego I miejsce zajęła Czerwonka, II Wilimy, III Droszewo. Natomiast w konkursie dla lokali gastronomicznych na najlepszego pieroga warmińskiego główne nagrody zdobyły: Bar "Domowe Obiady" Borki Wielkie - Irena Sawka oraz Restauracja "Amfiteatr" Bożena Kuśmierczyk-Przystupa., który dostarczył niezapomnianych wrażeń.
  Mieszkańcom i przybyłym gościom bardzo podobało się stoisko Powiatu Olsztyńskiego, w którym główną rolę grał Mikołaj Kopernik, rozdając piękne albumy ze zdjęciami Warmii i mapy powiatu z własnoręcznymi autografami.
  Wszystkim miłośnikom pierogów oraz oczywiście Warmińskiej Uczty Pierogowej mówimy do zobaczenia za rok.

XX XX XX XX XX XX

2010-08-18
III Turnieju Droszewo Dadaj CUP 2010 - zakończony.
BISKUPIEC 13-15 VIII 2010r.

w dniu 15 08 2010r. przy wielkim upale, w Droszewie spotkało się 11 drużyn (1 nie dojechała) na III Turnieju Droszewo Dadaj CUP 2010. Celem zawodów była integracja środowisk sportowych, samorealizacja poprzez sport i czynny wypoczynek (zagospodarowanie czasu wolnego). LZS Celta Droszewo i Forum Kobiet w Droszewie postarało się o pokaźny wybór napojów i produktów spożywczych. Atmosfera Turnieju była bardzo przyjazna i opieka medyczna nie miała prawie pracy. Rozegrano 23 mecze, w których strzelono równo 40 bramek. Mecze ze względu na temperaturę zostały skrócone i grano 2x10 minut. Turniej prowadził wiceprzewodniczący Rady M-G Z LZS - p. Mieczysław Nowakowski, mając do pomocy Krzysztofa Falkowskiego (Prezes LZS Celta Droszewo) i M. Biedrzyckiego, opiekę medyczną zapewniała p. Bożena Grabowska a "szefem kuchni" była p. Anna Falkowska, logistyka i nadzór merytoryczny - D. Marchlewski. Należy podkreślić bardzo wysoki poziom przygotowania imprezy, za co podziękowania należą się wszystkim tym mieszkańcom Droszewa, którzy "dołożyli swą cegiełkę" do Turnieju. Najlepsze drużyny zostały uhonorowane pucharami i dyplomami, ufundowanymi przez Biskupiecką Federację Sportu.

XX XX XX XX XX XX

2010-08-16

012010-08-16

012010-08-16
KOMUNIKAT z I Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Pracowników Samorządu "o Puchar Burmistrza Biskupca"
BISKUPIEC 13-15 VIII 2010r.

W dniach 13 - 15 VIII 2010r. odbył się w Biskupcu I Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej "o Puchar Burmistrza Biskupca" z udziałem Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Starostwa Powiatowego w Olsztynie, Urzędu Miejskiego w Toruniu i Urzędu Miejskiego w Biskupcu. Impreza mogła się odbyć dzięki wcześniejszym, prywatnym i sportowym kontaktom z zawodnikami drużyn oraz patronatowi Burmistrza Biskupca. Była to również "próba ogniowa", czy BFS podoła organizacyjnie takiej imprezie z udziałem znamienitych gości (zawodników)

XX XX XX XX

2010-08-16
Łóżka za ponad 310 tys. zł trafiły do biskupieckiego Szpitala.

Do biskupieckiego Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza trafiło 12 supernowoczesnych łóżek w pełni zautomatyzowanych. To pierwsza dostawa spośród 35 łóżek, których zakup został sfinansowany ze środków PFRON i budżetu szpitala. Zdaniem specjalistów zakupione łóżka należą do najlepszych, mają liczne funkcje specjalne, powietrzne materace przeciwodleżynowe, a także wagi. Mają ponadto przycisk CPR służący do szybkiego wypoziomowania łóżka i natychmiastowego rozpoczęcia akcji resuscytacyjnej.


2010-08-16

012010-08-13
Prognoza Pogody
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Olsztyn


2010-08-10
Park Miejski przy ul. Wiosennej będzie odnowiony!!
Dobra wiadomość dla wszystkich Mieszkańców Biskupca i okolic. Dziś (10. 08) Zarząd Województwa przyznał ok. 950 tys. zł z funduszy unijnych na urządzenie niszczejącego Parku Miejskiego. - Teraz w tym miejscu niewiele się dzieje. Cieszę się, że wkrótce powstanie tu park z prawdziwego zdarzenia - mówi Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa, prywatnie Mieszkanka Biskupca.
  Po remoncie zaniedbany park z całą pewnością zasłuży na miano "miejski". Cały teren zostanie uporządkowany, wytyczone nowe alejki, zainstalowane oświetlenie. W centrum parku powstanie miniamfiteatr, a obok nowoczesny plac zabaw dla dzieci i ogród.
  Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, z osi "rewitalizacja miast". W konkursie do podziału było 32, 5 mln zł, wniosków wpłynęło na prawie 100 mln zł.


2010-08-10
Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Nad Dymrem" OTWARTE!!!
  Dnia 3 sierpnia 2010 r., po 22 latach przerwy ponownie zaczęło funkcjonować Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Nad Dymrem". Na uroczystości otwarcia obecni byli m.in.: Pan Edward Kluczenko - Kierownik Schroniska, Pani Barbara Guga dyr. Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej przy Starostwie Powiatowym w Olsztynie, Pani Elżbieta Samorajczyk Burmistrz Biskupca, Ks. Prałat Wiesław Badura, Pan Przemysław Bonk dyr. SSM w Olsztynie, Pan Krzysztof Karmazyn dyr. Zespołu Szkół w Biskupcu oraz byli pracownicy SSM w Biskupcu, przedstawiciele społeczności nauczycielskiej i uczniowskiej.
  Po uroczystym przecięciu wstęgi dawni pracownicy tej placówki prezentowali kroniki i opowiadali ciekawe historie związane z funkcjonowaniem schroniska. Punktem kulminacyjnym była Debata Oksfordzka, której tematem była potrzeba reaktywowania schroniska. Nowy Kierownik SSM Pan Edward Kluczenko "grozi" prężną działalnością schroniska. Już w najbliższym czasie do Biskupca zawita kolejna grupa turystów, tym razem z Zamościa.
   Gratulujemy inicjatywy i życzymy satysfakcji z podjętej działalności.
01 02 03


2010-08-10
Prognoza Pogody
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Olsztyn


2010-08-09
Konkurs fotograficzny rozstrzygnięty

  

  W dniu 5 sierpnia br. sześcioosobowe jury pod przewodnictwem fotografika - Grzegorza Wadowskiego wyłoniło zwycięzców III Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Miasto i Gmina Biskupiec w Kadrze". Do konkursu wpłynęło 26 zgłoszeń z czego 2 nie kwalifikowały się (dostarczono puste płyty). Po bardzo długich i burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców konkursu:
I miejsce zajął Janusz Bachmura, II miejsce - Dorota Ciemerych, III miejsce - Joanna Sobala.
Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w dniu 28 sierpnia br. w Amfiteatrze Miejskim podczas uroczystości Pożegnania Biskupieckiego Lata. Nagrodzone prace zostaną zamieszczone na stronach www.biskupiec.pl pod koniec sierpnia.
Zwycięzcom gorąco gratulujemy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Zapraszamy do udziału w kolejnej IV już z kolei edycji naszego konkursu.

01


2010-08-09
Złoty Jelonek dla Magdy Deptuły - solistki "Węgojskiej Strużki"

  W dniach 30 VII - 1 VIII 2010 r. w Węgorzewie miał miejsce XXXIII Międzynarodowy Jarmark Folkloru. Podczas przeglądu artystów ludowych z regionu Warmii i Mazur jury przyznało nagrodę główną przeglądu - pięć promocji na przyszłoroczny Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Ponadto rozdano także "Złote Jelonki" - za troskę o tradycję. Jedną z pięciu nagród otrzymała mieszkanka naszej Gminy - Magdalena Deptuła, solistka zespołu regionalnego "Węgojska Strużka" za wykonanie pieśni regionu Warmii: "Modre oczka idźta spać" oraz "Kulne ja swój luwendrowy zianek".
Magdalena Deptuła jest uczennicą Zespołu Szkół w Węgoju, a od pięciu lat śpiewa w wielopokoleniowym zespole regionalnym "Węgojska Strużka".

012010-08-04
Rewitalizacja Starego Miasta Biskupiec zakończona

  

Projekt pt. "Rewitalizacja Starego Miasta Biskupiec" realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 został zakończony. Całkowita wartość projektu wyniosła 3 574 052,90 zł., z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 2 069 500,61 zł. Prace trwały od października 2009 r. do końca lipca 2010 r.

Przypomnijmy! Rewitalizacja Starego Miasta w Biskupcu objęła:
 • Przebudowę i zagospodarowanie placu polegające na przebudowie 247 m. jezdni i parkingów na nawierzchnię z kostki granitowej. Zatoka postojowa dla 47 pojazdów przeniesiona została na zewnętrzną część palcu. Wymieniona była nawierzchnia chodników na płytę granitową, a kanalizacja deszczowa i rury wodociągowe przebudowane.
 • Przebudowę oświetlenia placu i zamontowanie 8 latarni w stylu retro. Wzdłuż ciągu spacerowego w nawierzchni zamontowane zostało oświetlenie LED-owe. Łącznie na placu zagospodarowane zostało 425 m2 zieleni. Na części jezdni utworzony został plac rekreacyjny z roślinnością, ławkami i fontanną
 • Remontu elewacji budynku przy ulicy Wawelskiej oraz w części zmiany sposobu jego użytkowania, polegającego na utworzeniu Domu Pracy Twórczej "Sorboma". Wydzielone zostały pomieszczenia na pracownie modelarską, plastyczną, ceramiczno-rzeźbiarską, komputerową oraz Koło Gospodyń Miejskich.
 • Remont wieży kościelnej, która została wykorzystana jako punkt widokowy. Wybudowane zostały schody wzdłuż których powstała galeria.
 • Na latarniach zamontowane zostały kamery i utworzone centrum monitoringowe, w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób korzystających z placu i trwałości wybudowanych elementów.

01 01 01 01 01 01 01 01 01 012010-08-03
7000 zł dla Ciebie...?
Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Regionalny Konkurs Grantowy w ramach Programu "Równać Szanse 2010" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

O dotacje do 7 000 zł na projekty minimum 6-miesięczne, rozpoczynające się nie wcześniej niż 1 stycznia 2011 r. i trwające nie dłużej niż do 31 lipca 2011 r. mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, gminne domy kultury i gminne biblioteki oraz nieformalne grupy dorosłych, które chcą założyć organizację pozarządową, z terenów wiejskich i miast do 20 000 mieszkańców.

Celem projektów realizowanych w ramach Programu jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym (13-19 lat) z małych miejscowości.

Termin składania wniosków upływa 12 października 2010 r.

Wszelkie informacje dotyczące Regionalnego Konkursu Grantowego znajdują się na stronie internetowej: www.rownacszanse.pl


2010-08-03
Prognoza Pogody
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Olsztyn


2010-08-02

012010-08-02

012010-08-02
Prognoza Pogody
Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta i Powiatu Olsztyn


2010-07-27
Alarm

  Informujemy, iż zgodnie z Zarządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w ramach treningu Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, dnia 1 sierpnia o godz. 17:00 zostaną uruchomione syreny alarmowe.2010-07-30

012010-07-19
Biskupieccy Kolarze w POLSAT NEWS-oglądaj dziś.

  

  Dzisiaj (28 lipca 2010r.) w programie "To był dzień" na kanale POLSAT NEWS zostanie wyemitowany materiał o biskupieckich Kolarzach. Tak więc warto zasiąść przed telewizorem między 20:00 a 21:00 i cieszyć się z narodowych sukcesów naszych biskupieckich Kolarzy.

2010-07-28
OSTRZEŻENIE
wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku


2010-07-28

012010-07-28

Relacja z pobytu na OPEN'ER FESTIVAL w Gdyni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu .


01

2010-07-27
KOMUNIKAT
OSTRZEŻENIE O INTENSYWNYCH OPADACH DESZCZU


2010-07-27
Najpopularniejsi dzielnicowi są wśród nas.

  Z wielka przyjemnością informujemy, iż w konkursie zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie na najpopularniejszego dzielnicowego powiatu olsztyńskiego wszystkie miejsca na podium zdobyli policjanci z Komisariatu Policji w Biskupcu.

I miejsce - mł. asp. Tomasz Pijewski,
II miejsce - asp. Artur Maćkiewicz,
III miejsce - asp. Mirosław Piskorz.

Serdecznie gratulujemy!!!


2010-07-27
KOMUNIKAT
PROGNOZA POGODY DLA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO


2010-07-26
Uważajmy wypoczywając nad wodą!!!

  W dniu 24 lipca o godz. 12:42 przeszła nawałnica nad jez. Dadaj. Około 200 m od brzegu wywrócił się jacht z 2-os. załogą. W akcji ratunkowej brali udział ratownicy WOPR (Roman Bartycha, Arkadiusz Socha) oraz strażacy (Jan Socha, Sławomir Ptak, Maciej Moszczyński i Mateusz Socha). Dziękujemy za sprawnie przeprowadzoną akcję ratunkową.

XX XX XX XX XX

2010-07-23
OSTRZEŻENIE
wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku


2010-07-21
Martyna Jaskulska na warsztatach w Studio Buffo


W dniach 4-17 lipca 2010 r. Martyna Jaskulska wzięła udział w warsztatach organizowanych przez Studio Buffo pod kierunkiem Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. Poniżej prezentujemy jeden z efektów pracy na warsztatach.

Martyna Jaskulska na warsztatach w Studio Buffo2010-07-21
KOMUNIKAT 07/07/2010
KOMUNIKAT O MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA NIEBEZPIECZNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH


2010-07-20
Ostateczne przedłużenie terminu w Konkursach Fotograficznym i na Opis

  

  Informujemy o ostatecznym wydłużeniu terminów konkursów: fotograficznego "Miasto i Gmina Biskupiec w kadrze" oraz na opis "Atrakcje Miasta i Gminy Biskupiec". Termin składania prac zostaje przedłużony do 31 lipca 2010 r.

01
Regulamin Konkursu FotograficznegoTreść Regulaminu (pdf)

01
Regulamin Konkursu na opisTreść Regulaminu (pdf)2010-07-20
1 sierpnia Targowisko Miejskie nieczynne

Informujemy, że 1 sierpnia br. (niedziela) Targowisko Miejskie przy Alei Broni w Biskupcu (plac manewrowy na terenie byłej Jednostki Wojskowej) będzie nieczynne z powodu odbywającej się w tym dniu imprezy edukacyjno-kulturalnej pn. "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego 2010" w ramach Biskupieckiego Lata.

2010-07-20
KOMUNIKAT 06/07/2010
PROGNOZA POGODY DLA WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO


2010-07-20

012010-07-20

012010-07-19

012010-07-19
Goście z Bramsche

W dniach od 17 do 23 lipca w Biskupcu gości 60 osobowa delegacja z Bramsche. Jako iż jest to przyjazd sportowców, a dokładnie piłkarzy program został zaplanowany tak, ażeby różnorodne rozgrywki, gry i zabawy umilały czas młodzieży i jej opiekunom.
W weekend delegacja między innymi uczestniczyła w koncercie w ramach Dni Biskupca, a w niedzielę w "Dadajowym zawrocie głowy", biorąc udział w licznych konkurencjach sportowych.
W dniu dzisiejszym goście, na zaproszenie Pani Burmistrz, odwiedzili Urząd Miejski, gdzie mogli obejrzeć krótką prezentację o pozyskiwaniu środków zewnętrznych przez Gminę Biskupiec na realizację wielu inwestycji. Po południu natomiast organizatorzy zaplanowali zawody sportowo-rekreacyjne w Czerwonce, które mają zostać zakończone ogniskiem i dyskoteką.
W następnych dniach nasi goście wezmą jeszcze udział w treningach tenisistów, piłkarzy, żeglarzy i kolarzy, w zawodach sportowo-rekreacyjnych w Raszągu. Czeka ich także wizyta w Starostwie Powiatowym i w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, Euro Olimpiada w Biskupcu, wyjazd do Mojtyn na kolejne zawody sportowo-rekreacyjne, spływ kajakowy na trasie Krutyń-Ukta, wizyta w parku dzikich zwierząt w Kadzidłowie, w dawnej osadzie Prusów w Galindii, rejs statkiem z Mikołajek po jeziorze Śniardwy. Jak widać wizyta ma bogaty program i zapewne zarówno młodzież z Bramsche, jak i ich opiekunowie nie będą nudzili się na Warmii i Mazurach. Życzymy im doskonałej pogody i niezapomnianych wrażeń.

XX XX

2010-07-19
Biskupiec - tu się kręci...

  

  W dniach 14-15 lipca br. w Biskupcu i jego okolicach gościła u nas sympatyczna 3-osobowa Ekipa Filmowa TVP Kraków. Panowie "kręcili" materiał o "Rewitalizacji Starego Miasta w Biskupcu". Tak jak wcześniej informowaliśmy 8-minutowy program powstaje na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego "Twój Fundusz, Twoja szansa", którego głównym celem jest promocja najlepszych projektów finansowych z Funduszy Europejskich i skutecznie rozwiązujących problemy społeczne.
Program o Biskupcu zostanie wyemitowany w 14-odcinkowym programie telewizyjnym emitowanym od września na terenie 6 województw w tym także warmińsko-mazurskiego. O dokładnej dacie jak i godzinie poinformujemy, jak tylko wpłynie do nas informacja.
Ażeby przedstawić z jak najlepszej strony nasze "Stare Miasto" w spontanicznej akcji skrzyknęliśmy siły. Jak zwykle na Biskupczan można liczyć. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy wystąpili przed kamerą. Dziękujemy Biskupieckim Motocyklistom, którzy na swoich wspaniałych maszynach przyjechali narobić trochę pozytywnego "hałasu". Dziękujemy Stowarzyszeniu "Pro Cultura", które wieczorem na rynku prezentowało niesamowite umiejętności: chodzenie na szczudłach, granie na bębnach, plucie ogniem, taniec z ogniem, żonglerkę ... pokazując gościom z Krakowa no i oczywiście zgromadzonym turystom, mieszkańcom nasz Biskupiec od magicznej strony.

XX XX XX XX XX

2010-07-15
"Nowa" ulica Warszawska

Ulica Warszawska przechodzi przeobrażenie w ramach kolejnego etapu robót budowlanych pn "Przebudowa dróg dojazdowych Wojewódzkiej, Wojska Polskiego, Ludowej i Warszawskiej w Biskupcu do drogi powiatowej nr 1456N i krajowej nr 57". Musieliśmy znosić chwilowe utrudnienia w ruchu, ażeby móc cieszyć się jazdą po nowej nawierzchni, ale mamy to już za sobą.

Wykonawcą powyższych prac, wyłonionym w przetargu, jest Firma "Strabag" Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie. Roboty trwają od 5 maja, a ich zakończenie planowane jest na 13 sierpnia br. Koszt inwestycji to 1 838 800,0 zł, z czego dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 r. wyniesie 895 000,00 zł. W zakresie prac wykonana zostanie kanalizacja burzowa, nawierzchnia ulic, chodników, oznakowanie i oświetlenie.

XX XX XX

2010-07-15
Mistrz i Wicemistrzyni Polski w Kolarstwie z Biskupca

Szymon Rekita - kolarz "Warmii Biskupiec" wywalczył w wyścigu pomiędzy Podgórzynem i Borkowicami tytuł górskiego Mistrza Polski juniorów młodszych na dystansie 72,5 km.

XX XX XX

Natomiast jego klubowa koleżanka Monika Kopińska także pod Jelenią Górą jadąc w 4 rundach zdobyła tytuł Wicemistrza Polski w kategorii juniorka i tym samym srebrny medal. Gratulujemy gorąco ciągle trzymamy kciuki i życzymy dalszych tak znakomitych wyników i samych sukcesów.

XX XX XX

2010-07-15
Droga w Kamionce

Informujemy, iż od 24 czerwca br. trwa "Remont drogi brukowej w miejscowości Kamionka". Wykonawcą robót jest Zakład Drogowo-Budowlany Pana Mieczysława Ejdysa ze Szczytna. Koszt inwestycji to 244 905, 51 zł. Zakończenie prac nastąpi na koniec września i wtedy to mieszkańcy Kamionki będą mogli cieszyć się nową, a zarazem zachowującą swój charakter, brukową drogą.

XX XX XX

2010-07-13
Szpital w Biskupcu ma klinikę uniwersytecką!

W Szpitalu Powiatowym w Biskupcu zostanie utworzony Oddział Kliniczny Pediatrii i Alergologii. Kilkumiesięczne negocjacje pomiędzy władzami Powiatu Olsztyńskiego, Dyrekcją szpitala w Biskupcu i Władzami Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przyniosły pozytywny efekt. Umowa na utworzenie Oddziału Klinicznego Pediatrii i Alergologii na bazie funkcjonującego w biskupieckiej placówce Oddziału Pediatrii i Alergologii została podpisana. Uczelnia ogłosiła już konkurs na stanowiska szefa kliniki uniwersyteckiej w Biskupcu, który powinien zostać rozstrzygnięty do końca lipca. W komisji konkursowej zasiądą także Starosta Olsztyński Pan Mirosław Pampuch i Dyrektor szpitala w Biskupcu Pani Mirosława Bilińska. Od października na oddziale klinicznym w Biskupcu pojawią się pierwsi studenci Wydziału nauk Medycznych UWM. Będą to słuchacze trzeciego roku kierunku lekarskiego. Utworzenie oddziału klinicznego to szersze spojrzenie na chorego i lepsze dojście do diagnostyki. Z kolei dla lekarzy to możliwość nauki i ciągłego doskonalenia się. Dla samego szpitala, to szansa na pozyskanie młodej, zdolnej kadry medycznej.


2010-07-13
Stypendia z "Funduszu Ziemi Olsztyńskiej" - skorzystaj i Ty!!!

Fundacja "Fundusz Ziemi Olsztyńskiej" zaprasza do składania wniosków o stypendia w roku szkolnym i akademickim 2010/2011. Mogą się o nie ubiegać absolwenci gimnazjum, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci studiów dziennych zameldowani na terenie powiatu olsztyńskiego. Dokumenty należy składać w Biurze Obsługi Interesanta na parterze budynku Starostwa Powiatowego w Olsztynie (plac Bema 5) w nieprzekraczalnym terminie do 15 sierpnia 2010.


2010-07-12

012010-07-08
Pomost nad Kraksami przynosi wiele radości

Nowy pomost nad Kraksami cieszy się ogromnym powodzeniem. Tym, którzy korzystają z kąpieli słonecznych szczerze pozazdrościmy. Wszystkim życzymy słonecznej pogody.

XX XX XX

2010-07-08
Goście z Janowca Kościelnego w Biskupcu

W dniu 7 lipca Burmistrz Biskupca gościła delegację z Janowca Kościelnego. Wśród przybyłych była Pani Wójt Danuta Puchalska, Pracownicy Urzędu Gminy, Sołtysi i Mieszkańcy Gminy Janowiec Kościelny. Grupa 50 osób przyjechała do nas w ramach wizyty studyjnej Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich w celu podglądnięcia "dobrych praktyk". Nasi Goście obejrzeli prezentację o pozyskiwaniu środków zewnętrznych przez Gminę Biskupiec na realizację wielu naszych inwestycji. Delegacja odwiedziła także Biesowo, które wywarło na nich wielkie wrażenie. Podsumowujące spotkanie zakończyło się w Wilimach.

XX XX XX XX

2010-07-08
Gimnazjum i Liceum Katolickie szkołą sukcesu

W deszczowy czwartek 24 czerwca uczniowie trzecich klas biskupieckiego Katolika, noszącego od niespełna miesiąca imię Jana Pawła II, pojawili się w szkole odświętnie ubrani. Było to ich ostatnie spotkanie ze szkołą, w której spędzili trzy lata. Uroczystość rozpoczęła się od zgromadzenia całej szkoły w auli i symbolicznego ostatniego dzwonka, którym rozpoczęła spotkanie pani dyrektor Małgorzata Podlińska. Młodsi koledzy żegnali głównych bohaterów święta kwiatami i piosenką. Symbolicznym znakiem, podkreślającym ukończenie kolejnego etapu zdobywania wiedzy, było włożenie przez absolwentów gimnazjum, przygotowanych na ten dzień, okolicznościowych biretów.

XX


2010-07-06
Ostrzeżenie
wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Białymstoku

Treść OstrzeżeniaOstrzeżenie (pdf)


2010-07-06
Pracownia tomografii komputerowej w biskupieckim szpitalu otwarta

W dniu 1 lipca w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu została oficjalnie otwarta pracownia tomografii komputerowej. Choć pracownia służy pacjentom biskupieckiego szpitala już od kwietnia, oficjalne jej otwarcie nastąpiło dopiero w czwartek. Dyrekcja placówki liczy, że w niedalekiej przyszłości ze sprzętu będą korzystać całodobowo także pacjenci w trybie ambulatoryjnym oraz pacjenci z okolicznych szpitali powiatowych w Mrągowie i Szczytnie.

XX

W uroczystym otwarciu pracowni wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. prof. Wojciech Maksymowicz - Dziekan Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dr Elżbieta Stefanowicz - Wojewódzki Konsultant Radiologii, Arkadiusz Paturej - Wicestarosta Olsztyński, Elżbieta Samorajczyk - Burmistrz Biskupca, Adam Sierzputowski - Przewodniczący Rady Społecznej Szpitala.
Nowoczesne urządzenie do biskupieckiej placówki zakupiła firma Nu-Med, która wspólnie z Gminą Biskupiec poniosła także koszt wyremontowania pomieszczeń pracowni. W tej chwili tomograf wykonuje od 100 do 120 badań miesięcznie.


2010-07-06

012010-07-02
"Wesołe Pszczółki" witają Dzieci i Rodziców

W odpowiedzi na przepełnione przedszkola i duże koszty zatrudnienia opiekunki z dniem 1 Października 2009 roku przybyła nowa placówka w Naszym mieście. Centrum Rozwoju Małego Dziecka "Wesołe Pszczółki" jest placówką prywatną i stanowi alternatywę dla instytucji przedszkola oraz żłobka. Działalność opiekuńczo-wychowawcza prowadzona jest dla dzieci w wieku od 6 miesiąca do 5 roku życia.
  Podstawowe cele to:
 •     Rodzinna i przyjazna atmosfera.
 •     Zapewnienie każdemu dziecku poczucia bezpieczeństwa.
 •     Indywidualne podejście do każdego dziecka, poszanowanie jego godności i intymności.
 •     Kształtowanie samodzielności.
 •     Uczenie zasad współpracy w grupie oraz właściwych relacji z rówieśnikami.
 •     Uczenie komunikowania się z otoczeniem.
 •     Przygotowanie dziecka do pobytu w przedszkolu.

XX XX XX

2010-06-30
Bill Gates dla Biskupca - W tej Bibliotece cicho nie będzie...

Jesienią ubiegłego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Biskupcu przystąpiła do projektu PRB (Program Rozwoju Bibliotek) jako biblioteka wiodąca wraz z partnerami: Miejską Biblioteką w Jezioranach, Gminną Biblioteką w Kolnie i Sorkwitach. Program Rozwoju Bibliotek jest długofalowym i nowatorskim przedsięwzięciem o ogólnopolskim zasięgu. Ma pomóc bibliotekom w małych miejscowościach przekształcić się w centra wiedzy i aktywności lokalnej.
Zaowocował on cyklem szkoleń dla wszystkich bibliotekarzy, nowym sprzętem komputerowym i multimedialnym i większymi możliwościami w organizowaniu imprez bibliotecznych. Powyższy program zakłada również stworzenie Gminnej Koalicji na Rzecz Rozwoju Biblioteki - pierwsze takie spotkanie odbyło się w bibliotece w dniu 23czerwca br. Na to spotkanie zaprosiliśmy Władze Miasta, przedstawicieli Rady, Dyrektorów i Nauczycieli szkół i przedszkoli, przedstawicieli biznesu i sympatyków biblioteki.
Spotkanie rozpoczął Wiesław Bartłomiej Bołtryk wierszem Norwida, gości przywitała w imieniu Burmistrz Biskupca Monika Wadowska - Sekretarz Gminy, a bibliotekę zaprezentowała (multimedialnie) Dyrektor Barbara Wawrykiewicz. O samym programie i założeniach koalicyjnych mówił animator kultury Maciej Juchniewicz. Gości rozbawił monologiem "dramatycznym" artysta Marcin Otrocki, a na wernisage "Wakacje w Satyrze" z "przeciwsłoneczną" parasolką zaprosił i po niej oprowadził Pan Bołtryk. Po tej "uczcie dla ducha" nastąpiła ożywiona dyskusja na temat obszarów w jakich będzie się rozwijać biblioteka, a jak to widzą i czego od niej oczekują mieszkańcy gminy. Na zakończenie goście podpisali Deklarację uczestnictwa w Gminnej Koalicji na Rzecz Rozwoju Biblioteki.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze przy kawie i domowym cieście.

XX XX XX

2010-06-30
IX Piknik Seniora 2010

W dniu 24 czerwca br. w Biskupcu odbył się XI z kolei Piknik Seniorów. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Dom Dziennego Pobytu w Biskupcu, a miłymi gośćmi seniorzy z Barczewa, Bartoszyc, Jezioran, Mrągowa, Nidzicy, Olsztynka i oczywiście z Biskupca (łącznie 264 uczestników). Jak co roku nie odmówiły udziału w naszym święcie władze samorządowe - Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk oraz Dyrektor MOPS Danuta Plucińska. Główną atrakcją Pikniku były prezentacje artystyczne poszczególnych domów (plakaty, transparenty) oraz tańce i śpiewy. Uczestnicy Pikniku mogli skosztować ciast, smalcu i ogórków przygotowanych przez naszych klubowiczów. Do tańca przygrywała orkiestra z Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie.
Piknik, mimo niesprzyjającej pogody był wyjątkowo udany. Opuszczający gościnne progi Biskupca byli bardzo zadowoleni ze spotkania, a my już nie możemy doczekać się kolejnego Pikniku!
Gorące podziękowania dla sponsorów: Zakładów Mięsnych "Warmia", Piekarni Warmińskiej, Pana Leona Wierzchnickiego, Pani Urszuli Hak, Pań: Stanisławy Odzioba i Krystyny Duszak, Sołectwa Biesowo.

XX XX XX XX XX XX

2010-06-30
TVP Kraków wkrótce w Biskupcu

Dobra wiadomość dla naszego miasta jak i jego mieszkańców - Projekt "Rewitalizacja Starego Miasta w Biskupcu" został dostrzeżony i wzbudził zainteresowanie redakcji TVP Kraków, która zaproponowała nakręcenie 7-minutowego programu. Zespół TVP Kraków realizuje projekt dla Ministerstwa Rozwoju Regionalnego "Twój Fundusz, Twoja szansa", którego głównym celem jest promocja najlepszych projektów finansowych z Funduszy Europejskich i skutecznie rozwiązujących problemy społeczne.
Najciekawsze z działań zostaną zaprezentowane w 14-odcinkowym programie telewizyjnym emitowanym od września na terenie 6 województw w tym także warmińsko-mazurskiego.
"Projekt ten wydał się nam szczególnie interesujący, ponieważ w tym przypadku dofinansowanie unijne jest przeznaczone na osiąganie konkretnych celów z których korzyści czerpać będą bezpośrednio mieszkańcy miasta, a właśnie takie efekty chcemy pokazać w naszym reportażu."
Niezmiernie cieszy nas taka forma uznania. Program telewizyjny o takim zasięgu dotyczący Placu Wolności, który jest przecież sercem Biskupca i to najlepsza forma promocji, o której nawet nie marzyliśmy.

2010-06-30
Mechanik, fryzjer, dobre jedzenie... to tu !!!

Informujemy wszystkich Przedsiębiorców z terenu miasta i gminy Biskupiec, iż istnieje możliwość zamieszczania na stronie www.biskupiec.pl w zakładce Biskupieccy Przedsiębiorcy i Przedsiębiorstwa wizytówek swoich firm. Chcemy stworzyć bazę kontaktową, która bez wątpienia przyda się zarówno turystom, jak i mieszkańcom, a może także potencjalnych inwestorom.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie informacji na adres mailowy promocja@biskupiec.pl, bądź kontakt telefoniczny z Sekretarzem Gminy Panią Moniką Wadowską Tel. (89) 715 01 27.

2010-06-29
LOGO I HASŁO REKLAMOWE BISKUPCA I GMINY BISKUPIEC

  

  Informujemy, iż zarówno nasze miasto jak i nasza Gmina posiadają już swoje znaki rozpoznawcze, czyli logotypy.
Projekty hasła i logo dla miasta i gminy zostały opracowane w ramach projektu "Opracowanie Multimedialnego Przewodnika po Gminie i Mieście Biskupiec oraz atrakcjach Warmii i Mazur wraz z infoznakowaniem na terenie Gminy" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 2 "Turystyka" Działanie 2.2 - "Promocja województwa i jego oferty turystycznej" Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Logo Gminy

01

Logo Miasta

012010-06-29
XI Otwarty Turniej Szachowy w ramach obchodów Dni Biskupca

W niedzielę 18 lipca br. w Biskupieckim Domu Kultury przy ul. Matejki 5 o godz. 10.45 odbędzie się XI Otwarty Turniej Szachowy w ramach obchodów Dni Biskupca 2010 o Puchar Burmistrza Biskupca. Organizatorzy serdecznie zapraszają zarówno zawodników, jak i publiczność.
Regulamin Turnieju:Treść Regulaminu (pdf)2010-06-29
Przedłużenie terminu w Konkursach Fotograficznym i na Opis

  

  Informujemy o kolejnym wydłużeniu terminów konkursów: fotograficznego "Miasto i Gmina Biskupiec w kadrze" oraz na opis "Atrakcje Miasta i Gminy Biskupiec". Termin składania prac zostaje przedłużony do 20 lipca 2010 r.

01
Regulamin Konkursu FotograficznegoTreść Regulaminu (pdf)

01
Regulamin Konkursu na opisTreść Regulaminu (pdf)2010-06-29
"Serce" Biskupca już bije ...


  W niedzielę 27 czerwca br. podczas Powiatowego Święta Ludowego odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi oraz uruchomienie fontanny i tym sposobem Plac Wolności po 9-miesięcznych przebudowach został symbolicznie otwarty. Pogoda dopisała, a i mieszkańcy tłumnie stawili się by uczestniczyć w tym jakże ważnym dla naszego miasta wydarzeniu. Występ orkiestry dętej, liczni artyści prezentujący swój muzyczny talent na scenie, gwiazda wieczoru - Zespół "Okej", gry i zabawy sportowe, konkursy wiedzy o Placu Wolności dla dzieci i dorosłych - to tylko niektóre z atrakcji tego słonecznego popołudnia. Dla smakoszy wystawione zostały stoiska przygotowane przez sołectwa, w których można było za symboliczna kwotę posilić się swojskimi wyrobami - pierogami, ciastem, babką ziemniaczaną, goframi i innymi pysznościami. Dzieci bez wątpienia zachwycone były wypuszczeniem w niebo stada gołębi.
Kto nie był niech żałuje.

01 01 01 01 01 01 01 01 01 01 01 01 01 01

2010-06-29
XVII Regaty Żeglarskie "O Błękitną Wstęgę Jeziora Dadaj"W dniach 21-22 sierpnia odbędą się XVII Regaty Żeglarskie "O Błękitną Wstęgę Jeziora Dadaj". Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w zawodach. Regulamin:Treść Regulaminu (pdf)


2010-06-28

SENSACJA!!!

Warsztaty Terapii Zajęciowej z Biskupca na Open'er Festival w Gdyni

01


Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu jako jedna z 21 organizacji pozarządowych w kraju zostało wybrane do reprezentowania III sektora podczas Open'er Festival w Gdyni. W dniach 01-04 lipca 2010 podczas jednego z największych festiwali muzycznych w Europie zostanie stworzona Strefa NGO, gdzie wybrane organizacje zaprezentują swoją działalność. Pracownicy i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Biskupcu będą chcieli opowiedzieć o potrzebie zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnością intelektualną, promując wspomagane zatrudnianie i aktywność artystyczną osób niepełnosprawnych. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć między innymi, film dokumentujący działalność biskupieckiej grupy Teatr Dźwięku i wystawę instrumentów etnicznych wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Więcej informacji o Strefie NGO na stronie:2010-06-25

Regaty Klubowe "O puchar Jana"


  W dniach 19 i 20 czerwca odbyły się III Regaty Klubowe "O puchar Jana". Startowało 6 jachtów kabinowych. W pierwszym dniu odbyło się 5 wyścigów tzw. lewoskrętny "śledź" - lewą burtą boje wyznaczające nawroty. Drugi dzień do południa totalna flauta - sędzia wyznaczył skróconą trasę - 1 bieg praktycznie bez ruchu. Jachtom towarzyszyły poza konkursem dwie Omegi doskonalące kunszt pływania i zgrania załogi. Regaty sędziował Jarek Misiak.
Wyniki regat: I miejsce: jacht "Awanturnik" Szczepan Kawiecki - sternik załoga Piotr Pachucki, Paweł Kawiecki: II miejsce jacht "Laska 2" - sternik Marek Laskowski załoga Mateusz Pachucki: III miejsce jacht "Gosia" sternik Piotr Misiak załoga Jan Gryglewicz. Zwycięzców nagrodzono pucharami ufundowanymi przez Biskupiecką Federację Sportu. Ku naszej ogromnej satysfakcji flota żeglarzy powoli się powiększa. Coraz większa grupa mieszkańców dostrzega uroki naszego pięknego jeziora Dadaj.

01 01 01 01 01

2010-06-25

  

Już w lipcu otwarcie Domu Pracy Twórczej


  Remont elewacji budynku przy ulicy Wawelskiej oraz w części zmiany sposobu jego użytkowania, polegającego na utworzeniu Domu Pracy Twórczej "Sorboma" jest już na finiszu. Do końca czerwca mają trwać prace przy tej inwestycji, która także jest realizowana w ramach "Rewitalizacji Starego Miasta Biskupiec" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W "Sorbomie" wydzielone są pomieszczenia na pracownie: modelarską, plastyczną, rzeźbiarską, komputerowo-muzyczną oraz Koło Gospodyń Miejskich.

01 01 01 01

2010-06-25

  

Punkt widokowy w wieży kościelnej w trakcie remontu


  W ramach projektu "Rewitalizacja Starego Miasta" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wieża kościelna Kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela przechodzi przeobrażenia w celu uruchomienia w niej punktu widokowego. Wybudowane zostały już schody metalowe, które mają poprowadzić na tzw. poziom VI. Poza wykorzystaniem wieży i zaadoptowaniem jej na punkt widokowy wzdłuż schodów utworzona zostanie galeria. Prace sfinalizowane zostaną z końcem czerwca. Z niecierpliwością czekamy na możliwość podziwiania panoramy Biskupca i okolic z góry.

01 01 01 01

2010-06-24
Testy systemu monitoringu Placu Wolności

  


  Informujemy, że trwają testy monitoringu w centrum miasta. Kamery umieszczone są na 4 słupach oświetleniowych, stojących na rynku. Centrum monitoringu zlokalizowane zostało na parterze Domu Pracy Twórczej "Sorboma".

01 01

2010-06-24
Nowy pomost nad jeziorem Kraksy


  Mamy nowy pomost na kąpielisku nad jeziorem Kraksy. Każdego dnia prac pomost przechodzi przeobrażenia. Wykonawcą zarówno projektu jak i robót budowlanych jest firma "Mar Bud" Usługi Ogólnobudowlane z Piecek. Prace projektowe rozpoczęły się w kwietniu br., a rzeczywiste zakończenie robót przewidywane jest na koniec czerwca. Wartość inwestycji wynosi 64 660 zł.

01 01 01 01 01

2010-06-22

012010-06-22
Gminne inwestycje w drogi.


  Trwa generalny remont nawierzchni czterech gminnych ulic w Biskupcu - Warszawskiej, Wojska Polskiego, Wojewódzkiej i Ludowej. Prace prowadzi firma STRABAG. Wartość robót szacowana jest na kwotę 1 mln 790 tys. złotych. Nową asfaltową nawierzchnią będziemy się mogli w pełni cieszyć już pod koniec sierpnia.

01 01

2010-06-22
Przebudowa ulic w Biskupcu w trakcie...

  


  Prace przy przebudowie ulic: Kopernika, Poznańskiej, Plażowej, Bohaterów, Krótkiej, Śmiałej, Jeziornej i Okrzei idą ostro do przodu. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Zakończenie prac zaplanowane jest na 30 września 2010 r.

01 01 01 01 01

2010-06-22
Remonty świetlic wiejskich na finiszu

  


  Prace remontowe w 4 świetlicach wiejskich zbliżają się dużymi krokami ku końcowi. Przypomnijmy iż dzieje się to w ramach projektu "Remonty świetlic wiejskich we wsiach Kobułty, Najdymowo, Parleza Wielka, Stanclewo, gmina Biskupiec", współfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie Osi 3, "Odnowa i rozwój wsi",. Ostateczne zakończenie prac planowane jest na koniec lipca br. .
  
Kobułty
01 01 01 01
Najdymowo
01 01 01 01
Parleza
01 01 01 01
Stanclewo
01 01 01 01


2010-06-22
Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w Biskupcu w zaawansowaniu...

  


  W szybkim tempie powstają kolejne odcinki inwestycji pn. "Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w Biskupcu na odcinku od ulicy Zawadzkiego do ulicy Armii Krajowej" realizowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 (Oś priorytetowa 2 Turystyka, Działanie 2.1 Wzrost potencjału turystycznego, Poddziałanie 2.1.4 Publiczna infrastruktura turystyczna i około turystyczna), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie prac zaplanowane jest na 30 września 2010 r.

01 01 01 01

2010-06-21
Dofinansowanie dla PSOUU Koło w BiskupcuPolskie Stowarzyszenie na Rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu po raz kolejny otrzymało dofinansowanie w ramach środków unijnych Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Tym razem w ramach poddziałania 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym przez najbliższe 2 lata w Biskupcu będzie realizowany projekt "Centrum Aktywizacji Społecznej i Zawodowej ONI", który znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej w naszym województwie. W ramach projektu wsparcie w podjęciu zatrudnienia otrzymają osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jedna z najbardziej wykluczonych grup na otwartym rynku pracy.
Gratulujemy skuteczności w pozyskiwaniu środków unijnych.


2010-06-21
"Biskupiec magiczny"Wieczorem 17 czerwca mieszkańcy Biskupca spacerujący w okolicy Placu Wolności mogli zaobserwować niecodzienny widok: tłum gapiów skupionych wokół młodych kuglarzy ćwiczących na szczudłach, pokazy plucia ogniem i pokaźną grupę fotografów szukających najlepszych ujęć (największe zainteresowanie wzbudził pokaz fire show w wykonaniu siedmioletniej dziewczynki). Tym wydarzeniem Stowarzyszenie Pro Cultura rozpoczęło realizację projektu "Biskupiec Magiczny", którego celem jest przygotowanie wystawy fotografii utrzymanej w poetyce realizmu magicznego. Sesja fotograficzna na Placu Wolności szybko stała się miejscem dobrej zabawy (zwłaszcza dla dzieci i młodzieży sprawdzających swoje umiejętności żonglerki i chodzenia na szczudłach) i przybrała charakter spontanicznego happeningu. Kolejne sesje fotograficzne już wkrótce...
Projekt "Biskupiec Magiczny" jest współfinansowany przez Burmistrza Biskupca.


01 01 01 01
Foto. Mariola Iljasiuk


2010-06-21
GRAND PRIX dla "SUKCESU" z Biskupca!!!Podczas X Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką "Stare po nowemu", które odbyły się 6 czerwca w Strzelinie k. Wrocławia zespół SUKCES, reprezentowany przez młodzież z Biskupca, zdobył najważniejszą nagrodę festiwalu GRAND PRIX. Pieczę edukacyjną i artystyczną nad młodymi adeptami roztaczają Agata Dowhań - założycielka Studia Wokalnego "Sukces" i Mariusz Garnowski.
Ogółem w zmaganiach konkursowych wystąpiło 42 uczestników, między innymi z Torunia, Wrocławia, Lubina, Żagania, Opola, Bielawy, Legnicy. W trwającym kilka godzin maratonie muzycznym zaprezentowali się młodzi artyści - soliści oraz zespoły. Występom przysłuchiwało się jury w składzie: Bogusław Mec - piosenkarz, Elżbieta Grys - specjalistka od emisji głosu, Radosław Kot - piosenkarz oraz Krzysztof Wyka - pomysłodawca konkursu "Stare po nowemu".
Zespół w 18 osobowym, w którym prym wiodła grupa biskupiecka, zaprezentował w konkursie 2 pieśni ludowe: "Czerwone jabłuszko" we współczesnej aranżacji z elementami hip-hopu oraz "Kukułeczkę" w formie rockowego oberka.
Grupa taneczna Biskupieckiego Domu Kultury, zaproszona do współpracy z wokalistami, wzmocniła wyraz artystyczny występu. Ciekawą choreografię przygotowała Aleksandra Łowicka, prowadząca zajęcia taneczne w BDK.
Serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni.


01


2010-06-21
Wyniki I Tury Wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Gminie Biskupiec

Wyniki dostępne są na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, pod adresem:http://prezydent2010.pkw.gov.pl/PZT/PL/WYN/W/281402.htm

Dziękujemy za udział w wyborach.


2010-06-15
Harmonogram lata 20102010-06-16
Międzynarodowy Mistrz Biegów Grunwaldzkich 2010

Daniel Piskorz uczeń Szkoły Podstawowej w Czerwonce w dniu 31 maja br. podczas Biegów Grunwaldzkich z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem organizowanych przez WM SZS zdobył tytuł Międzynarodowego Mistrza Biegów Grunwaldzkich 2010. Jest to wielki sukces Daniela - w biegu na 800 metrów nie znalazł sobie równego w międzynarodowej stawce 60 zawodników z Rosji, Litwy, Białorusi i Łotwy. Nawet ulewny deszcz nie przeszkodził mu w tym, by jako pierwszy minął linię mety. Daniel Piskorz jest to zawodnik, który odniósł już kilka bardzo ważnych sukcesów z Mistrzostwem Polski włącznie - teraz uczeń szkoły w Czerwonce potwierdził swoją klasę.
Serdecznie gratulujemy!

01 01 01 01 01


2010-06-15
Powiatowe Święto Ludowe

012010-06-15
Szkolny Teatrzyk "Promyczek" z Olsztyna i jego "Alicja w krainie czarów" zwycięzcą w Konkursie "O Laur Złotej Rybki"

W dniu 11 czerwca 2010 r. na scenie Biskupieckiego Domu Kultury 10 zespołów teatralnych zaprezentowało się podczas XXX Wojewódzkiego Konkursu Zespołów Teatralnych "O Laur Złotej Rybki".
Jury w składzie: Leszek Grad - przewodniczący, członkowie: Krystyna Jędrys, Władysław Katarzyński, Elżbieta Lenkiewicz, Andrzej Fabisiak oraz Artur Barciś - gość specjalny oceniło grę aktorów zakwalifikowanych do finału.
Poziom artystyczny prezentowanych spektakli teatralnych był wysoki. Złota Rybka, czyli I miejsce w konkursie "popłynęła" do Szkolnego Teatrzyku "Promyczek" ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie za przedstawienie pt. "Alicja w krainie czarów". II miejsce - Srebrna Rybkę zdobył Teatrzyk "Arlekin" z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Lasecznie za przedstawienie pt. "Nie jestem Pokemonem", natomiast III miejsce - Brązową Rybkę "wywalczyła" Grupa Teatralna "Trójeczka" ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ostródzie za przedstawienie pt. " Nie ma tego złego". Jury przyznało również wyróżnienie - Teatrowi "W kieszeni" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Węgorzewie i Węgorzewskiemu Centrum Kultury za przedstawienie pt. "Jeden dzień z życia ucznia".
Pozostałe zespoły teatralne biorące udział w Gali Finałowej:
 • Koło Teatralne "Bajeczka" z Zespołu Szkół w Czerwonce za przedstawienie pt. "Co piszczy w trawie? czyli historia Calineczki",
 • Teatrzyk "Cento" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie za przedstawienie pt. "U Neptuna",
 • Teatrzyk "Kłobuki" ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie za przedstawienie pt. "Brzydkie kaczątko",
 • Grupa Teatralna "Szklana Kula" ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie za przedstawienie pt. "Bajka o łaciatym słoniu",
 • Teatr "Kamienica 21" z Ełckiego Centrum Kultury za przedstawienie pt. "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu",
 • "Nasz Teatrzyk" ze Szkoły Podstawowej w Wiatrowcu za przedstawienie pt. "Tomcio Paluszek".

  Organizatorzy oraz Jurorzy dziękują zespołom teatralnym i ich opiekunom za ogrom pracy i jej efekty. Patronom i sprzymierzeńcom składają ukłony za pomoc w działaniach zmierzających do rozwoju kultury teatralnej wśród dzieci i młodzieży. Gorące podziękowania kierują do sponsorów i przyjaciół konkursu za życzliwość i wsparcie.

01 01 01 01 01 01 01 01 01 01 01 012010-06-11
VII Letnie Igrzyska Wsi Gminy Biskupiec w DroszewieVII Letnie Igrzyska Wsi odbędą się 3 lipca br. o godz. 14.00 w Droszewie (stadion wiejski i okolice). W imprezie mają prawo startu mieszkańcy sołectw z Gminy Biskupiec, zgłoszeni przez Sołtysa, Radę Sołecką lub Koło LZS do dnia 25 czerwca. Organizatorami Igrzysk są: Urząd Miejski w Biskupcu, Rada Sołecka Droszewa, LZS Celta Droszewo, Forum Kobiet w Droszewie, OSP Droszewo, Rada M-G Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Biskupcu, Biskupiecka Federacja Sportu.
Wśród wielu różnorodnych konkurencji przewidziano: turniej plażowej piłki siatkowej, turniej gry w "dwa ognie", siłowanie na rękę, kros rowerowy, bieg z przeszkodami, skoki na skakance, hula - hop, rowerowy tor przeszkód, przeciąganie liny, drużynowy rzut gumiakiem, rzut kapeluszem sołtysa na kołek i wiele innych.
Zapraszamy gorąco do udziału w Igrzyskach - organizatorzy zapewniają wspaniałą zabawę. Regulamin:Treść Regulaminu (pdf)


2010-06-11
Powiatowy Turniej PN "z Podwórka na Stadion"W dniu 2 czerwca w Droszewie odbyły się eliminacje powiatowe Turnieju PN "z Podwórka na Stadion" z udziałem 7 drużyn chłopców i 2 drużyn dziewcząt. Organizatorami zawodów byli: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Biskupiecka Federacja Sportu i WM ZPN. Ponadto do pomocy w turnieju włączyły się z Droszewa: Forum Kobiet, Ochotnicza Straż Pożarna i Rada Sołecka. Dzieci rozgrywały swój pierwszy poważny turniej na doskonale przygotowanych przez klub LZS Celta Droszewo 3 boiskach. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy, a z okazji Dnia Dziecka Biskupiecka Federacja Sportu ufundowała dzieciom mnóstwo cukierków. Dodatkową atrakcją tego popołudnia były kiełbaski z grilla i z ogniska.

Wyniki Turnieju:
Klasyfikacja generalna Turnieju chłopców:
 1. SP Olsztynek - awans do finału wojewódzkiego
 2. SP 2 Dobre Miasto - awans do finału wojewódzkiego
 3. SP Dywity

Klasyfikacja generalna Turnieju dziewcząt:
 1. SP 2 Biskupiec - awans do finału wojewódzkiego
 2. SP Czerwonka
01 01 01


2010-06-08
"Dzień Dziecka" w Droszewie

W dniu 6 czerwca z okazji obchodów Dnia Dziecka, dorosła społeczność Droszewa zorganizowała piknik rodzinny, urozmaicony różnymi konkurencjami sportowo-rekreacyjnymi. Były gry, zabawy i cukierki, a przede wszystkim byli: mama i tata, którzy obserwowali wyczyny sportowe swoich pociech, a czasami współtworzyli ze swymi dziećmi zespoły sportowe. Piknik cieszył się dużą frekwencją, a w licznych konkurencjach ciężko było wyłonić zwycięzców.
Konkurencje sportowe i ich zwycięzcy:
 1. Skoki na skakance, I miejsce: Marzena Opońska
 2. Hula-hop, I miejsce: Monika Dawidczyk
 3. Rzut piłeczką do kosza, I miejsce: Krzysztof Pich
 4. Rzut lotką do tarczy, I miejsce: Adam Bałdyga
 5. Slalom z piłeczką na łyżce, I miejsce: Marcin Szulc

Po każdej konkurencji rozdane zostały nagrody rzeczowe i słodycze. Dodatkowymi atrakcjami były: mecz piłki nożnej (kawalerowie vs. żonaci; remis 7:7), mecz piłki siatkowej (panny vs. mężatki; wygrały panny 3:1) oraz inne wspólne zabawy w których dzieci rywalizowały z rodzicami (biegi w workach, bieg w parach ze związanymi nogami itp.). Organizatorami pikniku rodzinnego byli: Forum Kobiet, Rada Sołecka, LZS "Celta Droszewo", OSP Droszewo.2010-06-08
Święto Ryby w Starych Jabłonkach i super zupa rybna w wykonaniu reprezentacji z Biskupca

Dnia 5 czerwca na plaży Hotelu Anders w Starych Jabłonkach odbyło się II Regionalne Święto Ryby. Program obfitował w liczne konkursy, gry i zabawy tj. kulinarny konkurs najlepszej potrawy rybnej, gotowanie zupy rybnej w kociołkach (konkurs dla samorządowców), zawody spławikowe dla dzieci oraz wiele innych. Na zakończenie jako gwiazda wieczoru zagrał i zaśpiewał zespół Enej.
Podczas imprezy Gminę Biskupiec reprezentowała, a tym samym promowała 4-osobowa drużyna w składzie: Roman Bartycha - Radny Rady Miejskiej w Biskupcu, Zofia Wielgus i Narcyz Klik - pracownicy Urzędu Miejskiego w Biskupcu oraz w roli Kucharza - Wojciech Łukasiak - Szef Kuchni Hoteliku Atelier w Biskupcu. Wyśmienita zabawa połączona z gotowaniem w warunkach polowych zaowocowała wyborną zupą rybną, która w konkursie dla samorządowców pt. "gotowanie zupy rybnej w kociołkach" zajęła trzecie miejsce. Po 10 minutach po potrawie został tylko pusty kociołek, co niewątpliwie ze strony publiczności było dowodem uznania dla umiejętności kulinarnych zacnego grona naszych rodzimych kucharzy.
Miejmy nadzieję, iż będzie jeszcze możliwość sprawdzenia kwalifikacji powyższych zawodników, chociażby za rok na tej samej imprezie!

01 01 01 01 01 01 01 01 01 01

2010-06-08

W dniach 25-29.05.2010 gościli w naszym regionie wykładowcy i studenci architektury krajobrazu z University of Applied Sciences Neubrandenburg w Niemczech. Przyjechali oni. na zaproszenie dr inż. Agnieszki Jaszczak, adiunkta w Katedrze Architektury Krajobrazu i Agroturystyki, UWM, prywatnie mieszkanki Biskupca. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń naukowych i dydaktycznych, opracowanie programu wspólnych badań i przyszłych warsztatów dla studentów architektury krajobrazu obu uczelni, a także wyjazdy studyjne w regionie Warmii i Mazur. Goście odwiedzili m.in. Park Etnograficzny w Olsztynku, założenia pałacowo-parkowe w Łężanach i Galinach, zamki w Reszlu i Lidzbarku Warmińskim oraz obszar Mazurskiego Parku Krajobrazowego, a w dniu 27.05.2010 zawitali do Biskupca. Naukowcy z Niemiec byli pod ogromnym wrażeniem realizowanych projektów, w tym przekształceń terenu zieleni na Placu Wolności.2010-06-08
Niezwykła "Rzepka" w "Piątce"

W Dniu Dziecka na dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 5 "Piątka" w Biskupcu po południu czekała niezwykła niespodzianka. Rodzice najmłodszych przedszkolaków przygotowali inscenizację utworu Juliana Tuwima "Rzepka".
Pomysłodawcą przedsięwzięcia była mama Marysi Kubarewicz, scenografię przygotowały panie z przedszkola Bożna Hekman, Marzena Podolak, Iwona Kopyrska. Utwór reżyserowała mama Wiktorii Dziobak, a we własnoręcznie wykonanych strojach wystąpili: Rzepka dyrektor przedszkola Jolanta Ponikowska, Dziadek - tata Zosi Wardy, Babcia mama Zosi Wardy, Wnuczek - Dawid Kopyrski, Mama - Bartka Łakomego, Kotek - mama Ali Janczary, Kurka - mama Ani Nowotki, Gąska - mama Gosi Olender, Bocian - mama Marysi Kubarewicz, Żabka - mama Oliwii Smosarskiej, Kawka - mama Marcina Łapy. W trakcie przedstawienia jak i po jego zakończeniu uśmiechom i brawom nie było końca.

01 01


2010-06-08
Biegi na Orientację w Kobułtach

Dnia 29 maja przy Zespole Szkół w Kobułtach odbyła się już VII edycja Mistrzostw Województwa Warmińsko-Mazurskiego w średniodystansowym Biegu na Orientację.
W zawodach wzięło udział 118 zawodników z całego województwa. Byli przedstawiciele Elbląga, Ostródy, Olsztyna, Bartoszyc, Mrągowa, uczniowie ze szkół w Pieckach, Biskupcu, Borkach Wielkich, Nawiadach i oczywiście z Zespołu Szkół w Kobułtach. Startowano w kilku kategoriach wiekowych z mapą "Kobułty 2006" w skali 1:10 000. Organizatorami biegów był Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Orientacji Sportowej i UKS "Junior" w Kobułtach. Najdłuższy dystans w kategorii M-20+ wynosił 4500 m.
Najlepsi zawodnicy otrzymali medale, drobne nagrody rzeczowe i dyplomy. Na koniec zarówno organizatorzy, jak i sportowcy mogli odpocząć przy kiełbaskach z grilla. Dziękujemy za pomoc w organizacji mistrzostw, a zawodników zapraszamy za rok.

01 01 01 01 01


2010-06-08
Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie

Również 28 maja 2010 r. w Zespole Szkół w Kobułtach odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie, podczas której wręczone zostały certyfikaty "Szkoły Promującej Zdrowie". W spotkaniu uczestniczyły 34 placówki oświatowe z całego województwa: dyrektorzy, nauczyciele, rodzice, młodzież i dzieci. Obecni byli również: Wiceminister Ministerstwa Edukacji Narodowej Zbigniew Włodkowski, Kurator Oświaty i Wychowania w Olsztynie Małgorzata Bogdanowicz-Bartnikowska, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk, Krajowy Koordynator do Promocji Zdrowia w Szkole Katarzyna Stępniak i Dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie Andrzej Milkiewicz.
Konferencji przewodniczyła Anna Zdaniukiewicz - Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie.
Przedstawiciele placówek prezentowali swój dorobek w symboliczny sposób: plakatami, zdjęciami, kroniką. Wystawiono stoiska ze zdrową żywnością. W trakcie konferencji dr Elżbieta Wołoćko z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wygłosiła wykład na temat roli nauczyciela refleksyjnego.
  Konferencja po raz pierwszy odbyła się poza Urzędem Wojewódzkim. Z miasta i gminy Biskupiec certyfikaty otrzymały trzy placówki: Przedszkole "Piątka", Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu i Zespół Szkół w Kobułtach.
Gospodarze - szkoła w Kobułtach już po raz drugi cieszą się z otrzymania certyfikatu.

01 01 01 01 01 01


2010-06-08
"Zielona Flaga" dla Zespołu Szkół w Kobułtach

W dniu 28 maja 2010 r. w Warszawie podczas IX Ogólnopolskiej Koferencji Szkoły dla Ekorozwoju Zespół Szkół w Kobułtach otrzymał międzynarodowy certyfikat "Zielona Flaga". Aby otrzymać taki tytuł, szkoła musiała przedstawić ciekawy projekt dotyczący ochrony środowiska i propagowania postaw proekologicznych, a następnie sumiennie go zrealizować. Dołączyliśmy do 4500 szkół na świecie posiadających powyższy certyfikat, z czego jesteśmy dumni!

01 01


2010-06-02
Uroczystość nadania imienia Katolickiemu Gimnazjum Społecznemu i Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu w Biskupcu

Piątek 28 maja 2010r. był ważnym dniem dla uczniów, nauczycieli i wszystkich przyjaciół Katolickiego Gimnazjum Społecznego i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Biskupcu. Tego dnia szkoły przyjęły imię wybitnego człowieka, zajmującego szczególne miejsce w sercach wszystkich Polaków, Jana Pawła II. Całość sprawozdania (pdf)

01 01 01


2010-06-02
Koncert Charytatywny Pomóż Powodzianom

W dniu 1 czerwca popołudniu odbył się w Amfiteatrze Miejskim w Biskupcu Koncert Charytatywny "Pomóż Powodzianom". Organizatorami akcji byli: Burmistrz Biskupca, "Caritas Biskupiec" i Biskupiecki Dom Kultury. Program imprezy oprócz licznych licytacji bogaty był w pokazy taneczne i występy artystyczne. Jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół "SILVER". Bez wątpienia ciekawą formą zbiórki pieniędzy do puszek "Caritas" było po wrzuceniu datku obejrzenie skoku wykonanego przez wysportowanych wolontariuszy. Zwłaszcza najmłodsi korzystali z hojności rodziców i w dniu swojego święta, łącząc przyjemne z pożytecznym, czerpali z tego mnóstwo radości.
Łącznie zebrano 5212, 80 zł (4 166,55 zł podczas koncertu, 1046, 25 zł Przedszkole "Jacek i Agatka"). Dziękujemy gorąco za wsparcie tych, którzy tak wiele stracili podczas tegorocznej powodzi.

01 01 01


2010-06-02
Kolejne sukcesy Martyny Jaskulskiej

23 maja 2010r. zakończył się X Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca "Muszelki Wigier 2010" w Suwałkach. Wystąpiło ponad 800 wykonawców w kategorii śpiewu i tańca, rozdano 38 złotych, srebrnych i brązowych muszelek oraz dwie nagrody Grand Prix. W kategorii śpiewu nagrodę GRAND PRIX zdobyła Martyna Jaskulska, mieszkanka Biskupca, przygotowywana wokalnie pod kierunkiem Pana Mirosława Korkusa z Kolna.
Strony na których można obejrzeć fotogalerię z festiwalu i posłuchać jak śpiewała Martyna: google-MartynaJaskulska-suwałki24.pl (X Muszelki Wigier przeszły do historii), suwałki info.pl, suwałki Radio5.
Dodatkowo Martyna przeszła w maju dwuetapowy casting dla młodzieży "Warto iść za marzeniami..." w Teatrze Buffo w Warszawie i zakwalifikowała się do uczestnictwa w warsztatach artystycznych w Miętnem koło Warszawy. Będzie tam doskonalić swoje umiejętności wokalne, taneczne i aktorskie pod kierunkiem Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. Warsztaty w Miętnem to pierwszy etap w przygotowaniu nowego, młodzieżowego widowiska w Teatrze Buffo, w którym - miejmy nadzieję - Martyna wystąpi.

Ponadto Martyna bierze udział w projekcie płytowym "Malowany Dzbanek" przy okazji V edycji Festiwalu Piosenki Europejskiej "Canto Cantare" w Bydgoszczy. Wśród jedenastu wykonawców na płycie pojawi się z piosenką "Z tobą w górach". Aranżacje i nagrania studyjne - Zbigniew Mann.

01


2010-06-01
Międzynarodowy Dzień Dziecka w Biskupcu

Cudnej rodzinki ,rodzeństwa wspaniałego,
Przyjaciół najlepszych,
Pięknych bajek na dobranoc,
Uśmiechu od ucha do ucha,
Co dzień nowych przygód,
Bogatych pokładów wyobraźni do zabaw najróżniejszych,
Ukochanego zwierzaka, zabawek moc,
Słońca bez liku,
Słodyczy i to nie tylko w niedzielę

To tylko kropelka z życzeń, które my dorośli możemy przekazać naszym Milusińskim z okazji ich Święta. Kochane Dzieci bawcie się dobrze i wykorzystajcie na "maxa" ten szczególny dzień!

W Biskupcu jak widać na poniższych zdjęciach zabawa trwa w najlepsze. Większość placówek dydaktycznych spotkała się w amfiteatrze aby wspólnie świętować Dzień Dziecka. Pani Burmistrz w tym dniu przekazała szkołom i przedszkolom duuuuże sakiewki pełne cukierków. Dzisiaj słodyczy można zjeść bez liku

01 01 01 01 01 01 01


2010-05-31
INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW

Informujemy, iż dzień 04 czerwca 2010 r. (tj. piątek) jest dniem wolnym od pracy dla pracowników Urzędu Miejskiego w Biskupcu. W związku z powyższym w tym dniu
Urząd będzie nieczynny.


2010-05-31
Procesja Bożego Ciała w Biskupcu

Dnia 3 czerwca (czwartek) będziemy jak co roku uczestniczyć w Procesji Bożego Ciała, którą rozpoczną o godzinie 12.00 Msze Święte w biskupieckich Kościołach. Po zakończeniu Mszy Św. Wierni z kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela przejdą do kościoła Bł. Karoliny Kózkówny, a potem stałą trasą Procesja ruszy ulicami Biskupca. Ostatnim punktem Procesji będzie kazanie przy pomniku "Jana Pawła II i Poległym za Ojczyznę". Wszystkich Wiernych serdeczne zapraszamy


2010-05-31
Nieszpory o Bożym Ciele - "Gody Baranka"


01


2010-05-31
Dzieci recytują wiersze...

W sobotę 29 maja w Niepublicznym Przedszkolu Jacek i Agatka odbył się IV już konkurs recytatorski "Wiersze ciepłe jak miś", którego głównym celem jest rozwijanie u dzieci zamiłowania do poezji. Do konkursu zgłosiło się 16 dzieci 6 letnich z 7 placówek naszej gminy. Recytację wysłuchało jury w składzie: M.Folusiak-Melkau - Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Biskupcu, B.Wawrykiewicz - dyrektor Biblioteki Miejskiej w Biskupcu, G.Wojczuk- nauczyciel ze SP Nr 2 w Biskupcu, A.Ciechacka - przedstawiciel Rady Rodziców NP Jacek i Agatka oraz K.Kotecka - dyrektor NP Jacek i Agatka. I miejsce zajęła Hanna Miluć (NP Jacek i Agatka) - recytując wiersz "Hipopotam", II miejsce - Zosia Chodup (Zespól Szkół Węgój) za wiersz "Marzenie", a III miejsce Patrycja Żukowska (Zespół Szkół Czerwonka) za wiersz "Gucio". Jury przyznało też wyróżnienie, które otrzymała Kinga Mierzejek (Społeczna SP Bredynki) za wiersz "Słoń Trąbalski". Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów.


01


2010-05-31
Piknik Rodzinny u Jacka i Agatki

Z okazji Dnia Mamy i Taty w Niepublicznym Przedszkolu Jacek i Agatka tradycyjnie organizowany jest rodzinny piknik pod hasłem "Mama, Tata i Ja". W tym roku odbył się 26 maja i zgromadził nie tylko naszych przedszkolaków i ich rodziców, ale również sympatyków przedszkola, absolwentów i ich rodziców. Na imprezę przybyła Pani Burmistrz Elżbieta Samorajczyk. Mimo natłoku zajęć znalazła czas dla najmłodszych, których z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka obdarowała słodkościami. Impreza rozpoczęła się humorystycznym przedstawieniem przygotowanym przez personel przedszkola. Obraz "zapracowanej mamy" wzbudził wiele emocji, radości i zaciekawienia, zwłaszcza wśród przedszkolaków, którzy na co dzień nie widzą swoich pań w takich rolach. Wszyscy uczestnicy pikniku spędzali czas w kawiarenkach, degustując ciasta, herbatki owocowe i kawę. Miłośnicy malarstwa mogli podziwiać obrazy pana Piotra Sochy, który bardzo chętnie przyjął zaproszenie i zaprezentował swoją twórczość. Na pikniku zorganizowano również zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych w powodzi. Zebrano kwotę około tysiąca złotych, która zostanie przekazana na rzecz powodzian podczas koncertu charytatywnego na ręce Pani Burmistrz. Dziękujemy rodzicom, za zaangażowanie się w przygotowanie imprezy oraz naszym sponsorom, na których wsparcie zawsze możemy liczyć.


01 01


2010-05-31
Szkolenie dla próbkobiorców spoza Inspekcji Sanitarnej


  Oddział Higieny Komunalnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie uprzejmie informuje, że w dniu 10 czerwca 2010 roku organizuje szkolenie na temat "Pobieranie próbek wody" skierowane do próbkobiorców spoza Inspekcji Sanitarnej.

Szkolenie obędzie się w WSSE w Olsztynie, ul. Żołnierska 16,
II piętro, Sala Konferencyjna nr 218.
Początek zajęć godz.10.
Koszt szkolenia wynosi 300 zł od osoby.
Uczestnicy szkolenia otrzymają Zaświadczenia.

Zgłoszenia kandydatów proszę kierować na adres pocztowy
OHK WSSE w Olsztynie, 10-561 Olsztyn, ul. Żołnierska 16
lub
na nr fax- 089 679-16-99
lub
na adres mailowy; hk.woda@sanepid.olsztyn.pl
Informacji na temat szkolenia udzielają: Barbara Czerwińska, Lidia Perkowska
tel.089 52 48 308

Zgłoszenie kandydata powinno zawierać:
    1. imię i nazwisko uczestnika i tel. Kontaktowy,
    2. Nazwę jednostki, przedsiębiorstwa i adres,
    3. Nr NIP (do wystawienia faktury).

Należność za uczestnictwo w szkoleniu w kwocie 300 zł za osobę proszę wpłacać
w dniach od 7 do 9 czerwca 2010 r. na konto;
NBP O/Okr. Olsztyn 23 1010 1397 0034 1813 9150 0000
Przysłanie zgłoszenia zobowiązuje do uiszczenia opłaty za szkolenie.
Brak opłaty za szkolenie eliminuje z udziału w szkoleniu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu oraz zachęcamy próbkobiorców szkolonych wcześniej (latach 2005 i 2006) do ponownego udziału w szkoleniu, gdyż po tym terminie ukazały się nowe Polskie Normy dotyczące pobierania próbek wody.

2010-05-31
Konkurs Fotograficzny - przedłużenie terminuInformujemy o zmianie terminu konkursu fotograficznego "Miasto i Gmina Biskupiec w kadrze". Termin składania prac zostaje przedłużony do 30 czerwca 2010 r. Regulamin Konkursu fotograficznego:Treść Regulaminu (doc)
2010-05-31
Turniej "Gramy w boule 2010"


  Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu zaprasza 24 i 25 czerwca 2010 roku wszystkich przyjaciół stowarzyszenia i miłośników bouli francuskich do kibicowania podczas turnieju "Gramy w boule 2010". Na bulodromach przy ulicy Wojska Polskiego 1 (obok Restauracji Kaflarnia) zmierzy się ponad 40 zawodników niepełnosprawnych intelektualnie z województwa warmińsko-mazurskiego. Początek rozgrywek - runda eliminacyjna 24 czerwca od godz. 10:00.
  Boule to narodowa gra Francuzów, inaczej nazywana petanką z języka fr. "pieds tanqués": "stopy razem", ponieważ podczas rzutu kulą obie stopy gracza muszą znajdować się obok siebie i mieć kontakt z podłożem. Do Polski gra trafiła stosunkowo niedawno, ale szybko znajduje nowych zwolenników.
  Turniej zorganizowano przy wsparciu finansowym Starostwa Olsztyńskiego.
Zapraszamy

01 01

2010-05-31
Jubileuszowy konkurs zespołów teatralnych "O Laur Złotej Rybki"

012010-05-28
Festiwal Książki

012010-05-28

012010-05-28

012010-05-28

012010-05-28
Wyścigi na rowerach górskich


  Warmińsko - Mazurski Szkolny Związek Sportowy w Olsztynie zawiadamia że Finał Wojewódzki w rowerach górskich dziewcząt i chłopców szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbędzie się w dniu 29 maja w sobotę o godz.1030 w Raszągu. Wszystkich miłośników czterech kółek zapraszamy do kibicowania.


2010-05-28
Sukcesy żeglarskie Izy Mazur


  Mieszkanka Biskupca Izabela Mazur podczas regat żeglarskich o Puchar Europy Centralnej w klasie Cadet, odbywających się w dniach 14-16 maja w Kiekrzu zdobyła 2 miejsce w klasyfikacji dziewcząt i uzyskała kwalifikację do startu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Żeglarstwie w Sportach Letnich.
  Natomiast w dniach 21-23 maja w Giżycku w regatach o Puchar Trzech Ryb załoga: Izabela Mazur - Zofia Walczak w klasyfikacji ogólnej zdobyły 3 miejsce, a w kategorii dziewcząt pierwsze miejsce na 27 załóg.
  Serdecznie gratulujemy!

01 01

2010-05-28
Turniej Szachowy LZS o "Złotą Wieżę 2010"


  W dniach 22-23 maja w Gościńcu Pod Dębem w Wilimach odbył się 52Wojewódzki Turniej Szachowy LZS o "Złotą Wieżę 2010". Organizatorem tej imprezy byli: Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie LZS, Polski Związek Szachowy, Warmińsko-Mazurski Związek Szachowy oraz Biskupiecka Federacja Sportu. 80 szachistów w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej rozegrało 112 partii, z czego każda trwała 80 minut!
  W klasyfikacja końcowej drużyn pierwsze miejsce wywalczyła Ostródzianka i Ostróda, drugie Czarni Olecko, a trzecie GOK Samborowo. Drużyna z Biskupca - LZS BDK uplasowała się na piątej pozycji. Zwycięskie drużyny awansowały do Mistrzostw Polski Mielno 2010.
Gratulujemy!

01 01 012010-05-26
"Z mamą i tatą aktywnie wypoczywam"


  W dniu 21 maja dzieci, rodzice, mieszkańcy miasta i pracownicy przedszkola Samorządowego nr 5 "Piątka" w Biskupcu spędzili wspólnie słoneczne popołudnie. Wszyscy uczestnicy pikniku doskonale bawili się przy muzyce, loterii, malowaniu, gimnastyce... Każdy wie, że aktywność ruchowa przedłuża życie - dlatego też przedszkolacy zaszczepiają ją swoim rodzicom. Zarówno dorośli jak i najmłodsi doskonale bawili się, ale też regenerowali swoje siły przedszkolną zupą szczawiową, kiełbaską z grilla oraz super sałatkami i ogromnym wyborem ciast.

01 01
01 01
01 01

2010-05-21
Kolarskie sukcesy.


  Podczas Pucharu Polski w Zamościu zawodnicy z Warmii i Mazur pokazali prawdziwą klasę.

Monika Kopińska w jeździe na czas zajęła 12 miejsce, natomiast w wyścigu juniorek ze startu wspólnego osiągnęła wysoką 6 pozycję.

Szymon Rekita w rywalizacji juniorów młodszych był najszybszy, a w wyścigu juniorów młodszych był 9.

Marlena Syczewska w jeździe na czas zajęła 12 miejsce.

Piotr Skrzeszewski w wyścigu ze startu wspólnego juniorów młodszych był 5, a Wojciech Suchocki 10.

Serdecznie gratulujemy!!!


2010-05-21
Kolejne przeobrażenia biskupieckiego centrum.


  Plac Wolności ciekawi już chyba wszystkich. Spacerowicze podziwiają ogrom przeobrażeń jakim poddane zostało centrum naszego miasta. Nowe parkingi, miejsce do odpoczynku wśród zieleni i to na co każdy od dawna czekał.....FONTANNA przykuwają uwagę przechodniów.

Jeszcze chwila i wszyscy będziemy mogli się cieszyć nowym, bowiem prace posuwają się bardzo szybko i widać już ich koniec.

01 01

2010-05-20
Remont dróg w Biskupcu.

  


  Trwają intensywne prace polegające na przebudowie ulic dojazdowych Wojewódzkiej, Wojska Polskiego, Ludowej i Warszawskiej w Biskupcu do drogi powiatowej nr 1456N (Rukławki-Rzeck) i krajowej nr 57 (biegnącej ulicami Niepodległości, Armii Krajowej, Chrobrego, rondo, Mickiewicza). Wylewany jest asfalt na jednych z bardziej dziurawych biskupieckich ulic. Działania prowadzone są w związku z podpisaniem dnia 5 maja 2010 r. umowy w ramach wieloletniego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011.

01 01 012010-05-20
Bredynki-biskupiecką dumą.


  Zarząd Województwa po akceptacji sejmiku województwa przyznał pieniądze w konkursie "Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla". Wśród wsi, które otrzymają pieniądze na poprawę infrastruktury oraz dofinansowanie do imprez o charakterze kulturalno-sportowym znalazły się Bredynki. Mieszkańcy wsi chcą przeznaczyć pieniądze na urządzenia na placu zabaw dla dzieci. Serdecznie gratulujemy!!!


2010-05-18
Spotkanie ze specjalistkami ds. żywienia


  W ramach projektu "Program Rozwoju Bibliotek", Miejska Biblioteka Publiczna w dniu 12 maja zorganizowała spotkanie na temat prawidłowego żywienia. Osobami prowadzącymi były: Pani Małgorzata Kuśmierczyk dr inż. - specjalista żywienia człowieka z Wydziału Zdrowia Publicznego Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego i Pani Anna Hinburg mgr inż. - dietetyk z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Obie panie przybliżyły uczestnikom problemy prawidłowego i zdrowego odżywiania i zaprosiły do indywidualnych spotkań w gabinecie, gdzie będzie można wykonać badania i ustalić dietę pod potrzeby pojedynczych osób. W perspektywie będą to spotkania cykliczne przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Dietetyków z Olsztyńskiej Szkoły Wyższej. O szczegółowe informacje osoby zainteresowane mogą pytać w bibliotece.

01

2010-05-18
Regaty o "Puchar Prezesa BTŻ"

  


  W dniach 8 i 9 maja odbyły się IV regaty o "Puchar Prezesa BTŻ" będące jednocześnie oficjalnym rozpoczęciem sezonu żeglarskiego 2010.
Na starcie stanęło 10 łódek w tym 3 gości z Olsztyna. Łodzie podzielono na 2 klasy: omega i standard.
W sobotę odbyło się pięć wyścigów dokoła najbliższych wysp. W niedzielę zaplanowano trasę LONG - wokół jeziora Dadaj. Niestety sędzia zakończył wyścig z powodu braku wiatru czyli flauty.
W klasie OMEGA trzy pierwsze miejsca zajęły omegi z Olsztyna (w tym 1i 2 miejsce wywalczyli mistrzowie Polski w tej klasie). Dla żeglarzy z BTŻ cenne były konsultacje z mistrzami po regatach.
W klasie OPEN - łodzie kabinowe, pierwsze miejsce zajęła łódka "Awanturnik" ze sternikiem Szczepanem Kawieckim, drugie łódka "Gosia" ze sternikiem Piotrem Misiakiem (debiut łódki na Dadaju), trzecie łódka "Salina" ze sternikiem Krzysztofem Gzyl.
Po regatach przy ognisku odbyło się wręczenie pucharów i nagród, poczęstunek oraz oczywiście śpiewanie szant.

01 01 01 01 01

2010-05-18
Jeśli jesteś osobą:

  umiejącą organizować czas swój i innych,
  łatwo nawiązującą kontakty,
  odpowiedzialną i samodzielną,
  ze znajomością MS Office i stałym dostępem do Internetu,
  otwartą na zmiany i pełnych pasji!

Zostań LIDEREM REGIONU akcji szlachetna paczka.

Szczegóły dostępne na stornie internetowej:
http://www.szlachetnapaczka.pl/kariera2010-05-13

012010-05-12
"Przedłużone terminy konkursów"
  


  Informujemy, o zmianie terminu konkursów: na opis pt. "Atrakcje Miasta i Gminy Biskupiec" oraz fotograficznego "Miasto i Gmina Biskupiec w kadrze". Termin składania prac zostaje przedłużony do 31 maja.


Regulamin Konkursu na opisTUTAJ
(format - *pdf; rozmiar - 0,80 Mb)

Regulamin Konkursu fotograficznegoTUTAJ
(format - *pdf; rozmiar - 0,60 Mb)

2010-05-11
"Przegląd Artystyczny Szkół w Kobułtach"


    Dnia 8 maja w Zespole Szkół w Kobułtach odbył się II Przegląd Artystyczny Szkół Gminy Biskupiec, w którym udział wzięło osiem placówek z terenu naszej gminy tj.: Gimnazjum nr 1 w Biskupcu, Szkoły Podstawowe nr 2 i 3 z Biskupca, Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich, Zespoły Szkół w Czerwonce, Kobułtach i Węgoju oraz Przedszkole "Jacek i Agatka" w Biskupcu. W nowej sali gimnastycznej na widowni zasiadło około 300 osób.
Każda z placówek prezentowała się w przygotowanych przez siebie programach. Różnorodność form artystycznych nie pozwalała na nudę. Publiczność mogła obejrzeć: inscenizację, przedstawienia teatralne, kabaret, poezję śpiewaną, tańce ludowe i nowoczesne, recytację, śpiew, grę na instrumentach, pantomimę, etiudę taneczną. Cieszyć powinny liczne talenty dzieci i młodzieży z terenu naszej Gminy, ale także to, że nie boją się sięgać po trudne i często niezbyt na czasie wyzwania.
    W przerwie między prezentacjami artyści i goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci z Zespołu Szkół w Kobułtach. Na zakończenie Urszula Dziąba - dyrektor szkoły wszystkim biorącym udział w przeglądzie placówkom wręczyła upominki, podziękowania oraz drzewka i krzewy do posadzenia przy szkołach.

01 01 01 01 01 01 01 01 01

2010-05-102010-05-06
Gmina Biskupiec podpisała kolejną umowę na przebudowę dróg.

  


  Dnia 5 maja 2010 r. w Olsztynie w ramach wieloletniego Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 została uroczyście podpisana umowa pn. "Przebudowa ulic dojazdowych Wojewódzkiej, Wojska Polskiego, Ludowej i Warszawskiej w Biskupcu do drogi powiatowej nr 1456N i krajowej nr 57". Umowę podpisali Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk i Skarbnik Gminy Elżbieta Kaczmarczyk.
  
01 012010-05-05
Regaty BTŻ2010-05-04
"Pola Nadziei"


Po raz drugi Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywnej Św. Łazarza przyłączył się do ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Polega ona na sadzeniu żonkili jesienią, a wiosną kiedy zakwitną, rozdaje się je przechodniom. W ten sposób przypominamy społeczeństwu o chorych i hospicjum. Nie wszystkie żonkile rozkwitły na czas. Dlatego ważną rolę odegrały papierowe żonkile wykonane przez wychowawczynie z Przedszkola nr 5, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz prze Bożenę Staszak i młodzież z Zespołu Szkół.
Dzięki datkom zakupujemy sprzęt niezbędny do funkcjonowania hospicjum i poprawiający jakość życia naszym podopiecznym. Aparat EKG jest efektem ubiegłorocznej akcji. Podczas tegorocznej akcji naszym celem był zakup koncentratora tlenu.
25 kwietnia wolontariusze kwestowali w różnych częściach miasta. Ofiarodawcom wręczali żonkile. W tym samym czasie zorganizowany był Dzień Otwarty naszego Zakładu. Można było porozmawiać z pracownikami, obejrzeć wyposażenie hospicjum w sprzęt dotychczas zgromadzony.
Po odliczeniu kosztów organizacyjnych na konto Stowarzyszenia Pomocy Humanitarnej Św. Łazarza w Biskupcu wpłacono 3300 zł. UDAŁO SIĘ! Zamówiony jest koncentrator tlenu. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, tym którzy pomogli nam w akcji oraz wspierającym nas fizycznie i duchowo.

01 01 01 01

2010-05-04
Obchody święta Konstytucji 3 Maja


W poniedziałek 3 maja w całym kraju odbyły się obchody święta Konstytucji 3 Maja. Polska Konstytucja była uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie po amerykańskiej.
W Biskupcu w tym dniu uroczystości rozpoczęły się o godz.10.00 Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele Św. Jana Chrzciciela. Po mszy delegacje ze sztandarami i flagami udały się pod pomnik "Jana Pawła II i Poległym za Ojczyznę", gdzie złożyły wiązanki kwiatów. W krótkim przemówieniu Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk przypomniała nam wydarzenia z tamtych lat, a następnie podziękowała zebranym kończąc słowami: "Wasza obecność w uroczystościach Święta Konstytucji 3 maja jest dowodem na poszanowanie polskości". O tym, że powinniśmy być dumni, że jesteśmy Polakami, Warmiakami, Biskupczanami mówiła Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska.
Tegoroczne obchody były połączone z nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Gminy Biskupiec Panu Pułkownikowi Eugeniuszowi Gołąb - wieloletniemu dowódcy jednostki wojskowej, działaczowi Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP, odznaczonemu m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i złotym Krzyżem Zasług.
Wartę honorową z pochodniami przy pomniku wystawiła Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Biskupcu. Tradycją stało się również składanie w tym dniu przed pomnikiem obietnicy zuchowej, przyrzeczenia harcerskiego i zobowiązania instruktorskiego przez członków ZHP.

01 01 01 01 01 01

2010-04-282010-04-282010-04-27
Turniej bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Gimnazjum


Dnia 24.04 w Gimnazjum nr 1 w Biskupcu odbyły się eliminacje powiatowe Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju brało udział 7 drużyn ze szkół podstawowych i 5 z gimnazjów Powiatu Olsztyńskiego ziemskiego. Organizatorami turnieju BRD są: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie, Komenda Miejska Policji w Olsztynie i Starostwo Powiatowe oraz szkoły z terenu powiatu (w naszej gminie Gimnazjum nr 1).
Zawody składały się z trzech części: rozwiązywania testów z przepisów ruchu drogowego, jazdy po torze przeszkód i sprawdzianu z pomocy przedmedycznej. Sędziami zawodów byli m. in. policjanci z Komendy Policji w Biskupcu z asp. sztabowym R. Stangreciakiem jako sędzią głównym. Strażacy z JRG w Biskupcu, zaproszeni do współpracy byli sędziami w konkurencji pomoc przedmedyczna. Dodatkową atrakcją był samochód ratowniczy zaparkowany na boisku.
Zwycięzcy: w kategorii szkół podstawowych - SP Stawiguda, w kategorii gimnazjów - Gimnazjum nr 1 Biskupiec. Biskupieckie gimnazjum reprezentowali uczniowie: Karolina Dryło, Mateusz Radomski, Michał Bobiński. Obie drużyny wezmą udział w finale wojewódzkim w Elblągu.

01 01 01 01

2010-04-27
"Mała Rybka"


W dniu 23 kwietnia w Biskupieckim Domu Kultury odbył się I Przegląd Małych Form Scenicznych Przedszkolaków "Mała Rybka". Organizatorami Przeglądu było Przedszkole Samorządowe nr 5 "Piątka" w Biskupcu i BDK. Przegląd "Mała Rybka" to preludium konkursu "O Laur Złotej Rybki", w którym nie było możliwości umieszczenia przedszkolaków.
Na scenie teatralnej wystąpiło 126 małych aktorów. Były to dzieci reprezentujące przedszkola z Lutr, Bęsi, Kolna, Mrągowa, Bredynek, Biskupca. Panujący nastrój wywoływał u dzieci niewielką tremę ale i radość z występów na dużej scenie. Milusińscy byli świetnie przygotowani przez swoich nauczycieli i rodziców.
Prezentacje maluchów oceniało profesjonalne jury w składzie: Krystyna Jędras - aktorka i reżyserka oraz Leszek Grad - były dyrektor Teatru Lalek w Olsztynie. Wszyscy uczestnicy Przeglądu mogli liczyć na słodki poczęstunek, a w nagrodę każdy zespół otrzymał Małą Rybkę, prezent niespodziankę i dyplom.

01 01 01

2010-04-232010-04-202010-04-20
Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w Biskupcu w trakcie...

  


  Trwają prace przy inwestycji "Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w Biskupcu na odcinku od ulicy Zawadzkiego do ulicy Armii Krajowej" realizowanej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 (Oś priorytetowa 2 Turystyka, Działanie 2.1 Wzrost potencjału turystycznego, Poddziałanie 2.1.4 Publiczna infrastruktura turystyczna i około turystyczna), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wykonawcą, wyłonionym w przetargu została Firma Usługi Budowlano-Instalacyjne Piotra Pachuckiego z Biskupca. Zakończenie prac zaplanowane jest na 30 września 2010 r.

01 01 01

2010-04-12

   "Katyń stał się bolesną raną polskiej historii, ale także na długie dziesięciolecia zatruł relacje między Polakami i Rosjanami. Sprawmy, by katyńska rana mogła się wreszcie w pełni zagoić i zabliźnić. Jesteśmy już na tej drodze...."
  Te i inne słowa miały być wypowiedziane podczas przemówienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego skierowanego do uczestników oficjalnych obchodów 70. rocznicy mordu w Katyniu...
  Jednakże jak wiemy, nikt z nas tych słów nie usłyszał.
  Wydarzyła się największa tragedia w historii Polski. W katastrofie lotniczej zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Jego Małżonka, Posłowie, Senatorowie, Wysocy Urzędnicy, Przedstawiciele Sił Zbrojnych, Duchowieństwa, a także Przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz Załoga samolotu.
  Pogrążeni w smutku i żalu łączymy się z bliskimi ofiar tragicznego lotu...2010-04-13
Komputerowe Muzeum Wsi Warmińskiej

  26 marca w Zespole Szkół Węgojskiego Stowarzyszenia Edukacji Lokalnej Cel w Węgoju odbyło się podsumowanie projektu Komputerowe Muzeum Wsi Warmińskiej, dofinansowanego przez Fundację Wspomagania Wsi. W spotkaniu udział wzięli mieszkańcy okolicznych miejscowości, przedstawicielka Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Pani Elżbieta Kaczmarek, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół w Węgoju. Goście obejrzeli prezentację multimedialną i wystawę, a także zaprezentowano im stronę internetową www.muzeum-wsi.ehost.pl, na której znajduje się Komputerowe Muzeum Wsi Warmińskiej.
  Projekt realizowany był od listopada do końca marca na terenie wsi: Węgój, Stryjewo, Łabuchy, Dębowo i Wólka Wielka. Grupy zadaniowe poszukiwały i gromadziły materiały na temat historii, walorów przyrodniczych i kulturowych okolic. Gromadzono informacje w bibliotekach, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, skansenie w Olsztynku, robiono zdjęcia, przeglądano stare kroniki szkolne i dokumenty w Urzędzie Miejskim w Biskupcu.
  Na zdjęciach Udało się uwiecznić ginące już pamiątki architektury warmińskiej (kapliczki, krzyże, opuszczone szkoły, drewniane domy), które lada chwila zupełnie zginą z warmińskiego krajobrazu. Udokumentowano działalność zespołu ludowego "Węgojska Strużka", a także obrzędy Misterium Paschalnego odbywającego się w naszej parafii od 2005 roku


01 01


2010-04-13
Magazyn Informacji Miejskich Biskupiec na www.biskupiec.pl

  Informujemy, iż udostępniamy na stronach www.biskupiec.pl/mim.htm program promocyjny "MIM - Magazyn Informacji Miejskich Biskupiec", poświęconym wydarzeniom z miasta i gminy oraz informacjom z Urzędu Miejskiego w Biskupcu. Zwyczajowo emisja programów odbywa się na kanale Tele-Top zlokalizowanym w sieciach kablowych Multimedia Polska S.A. w następujących miejscowościach: Biskupiec (godz. 11.00, 15.00, 19.00, 23.00), Olsztyn, Szczytno, Kętrzyn, Mrągowo, Ostróda, Iława, Giżycko.2010-04-13
Atak na teatr

  W tym roku obchodzimy 90 - lecie plebiscytu na Warmii i Mazurach. Tak agitacja, jak samo głosowanie były przez stronę niemiecką prowadzone w całym regionie w skrajnie nieuczciwy sposób. Władze pruskie często uciekały się do terroru. Tak stało się również w Biskupcu - dziś (13 kwietnia) przypada rocznica ataku niemieckich bojówek na teatr Działosza.
  W tym samym czasie w Olsztynie obradował Mazurski Związek Ludowy. Kierownictwo teatru, obawiając się ataku, opłaciło specjalne straże porządkowe. Jednak już z samego rana grupa 50 napastników weszła do hotelu, w którym zatrzymali się aktorzy i gdzie miało się odbyć przedstawienie. Bojówkarze, uzbrojeni w kije i granaty ręczne, wręczyli kierownictwu teatru pismo: "Ultimatum. Wzywa się uczestników teatru polskiego do opróżnienia hotelu do godz. 7. 25, inaczej sami podejmiemy opróżnienie. Das Hau - Komando". Nie czekając na odpowiedź, zaatakowali hotel, grożąc wysadzeniem budynku w powietrze. Aktorzy zdecydowali opuścić Biskupiec, jednak przy wyjściu z hotelu zostali pobici kijami przez napastników. Bojówkarze pobili również innych gości hotelu, często do nieprzytomności. Dopiero o północy, gdy z Olsztyna przyjechali żołnierze angielscy, w Biskupcu zapanował spokój.
  O tych wydarzeniach należy pamiętać, tak jak o polskich patriotach, którzy ryzykując życie angażowali się w agitację po stronie polskiej. Z Biskupcem najmocniej związani byli Bogumił Labusz senior i jego syn Bogumił Labusz junior, którzy domagali się przyłączenia Mazur do Polski bez plebiscytu. W podobnych zamieszkach zginął w Szczytnie Bogumił Linka. Opór Mazurów w walce przeciw germanizacji jest wciąż zbyt mało nagłaśniany. Wszyscy znają historie protestu dzieci z Wrześni czy powstań Korfantego, znacznie rzadziej mówi się o Lince czy Labuszach. Upamiętnienie wydarzeń sprzed 90 lat jest doskonałą okazją, by to zmienić.2010-04-08
Historia to jej konikMarta

   Marta Kozłowska uczennica klasy 3 Gimnazjum nr 1 w Biskupcu jest laureatką dwóch konkursów historycznych, dzięki czemu została zwolniona z egzaminu zewnętrznego w części humanistycznej. Jej osiągnięcia to: II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Historycznym organizowanym przez Kuratora Oświaty w Olsztynie oraz III miejsce Etapu Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego.
  Gratulujemy Marcie wiedzy historycznej i oczywiście sukcesów.2010-04-08
Wiosenne porządki w Biskupcu

  Od kwietnia na terenie Biskupca widać intensywne wiosenne porządki. W związku z umową podpisaną z Urzędem Pracy na okres 6 miesięcy, 30 osób zatrudnionych w ramach robót publicznych oraz 10 osób w ramach robót społeczno-użytecznych sprząta miasto, naprawia drogi, przeprowadza remonty ...

01 01 01 01

2010-04-08
Burmistrz Biskupca ogłasza nabór projektów do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Biskupiec - Humanizacja blokowisk.


Ogłoszenie na nabór projektów do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Biskupiec - Humanizacja blokowisk. TUTAJ
(format - *doc; rozmiar - 0,35 Mb)

Wniosek dotyczący ujęcia projektu w lokalnym programie rewitalizacja Miasta Biskupiec - Humanizacja blokowiskTUTAJ
(format - *doc; rozmiar - 0,60 Mb)

2010-04-07
I miejsce gimnazjalistki z Biskupca w Powiatowych Spotkaniach z Poezją


  Maria Tomczak - uczennica Gimnazjum nr 1 w Biskupcu zdobyła pierwsze miejsce w VIII Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Spotkania z poezją". Konkurs odbył się w gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście. Jury nagrodziło laureatkę za wyczucie poezji, wrażliwość i umiejętność zaprezentowania się publiczności.
  W Powiatowym Konkursie Recytatorskim udział wzięło 12 gimnazjalistów ze szkół w Biskupcu, Jonkowie, Gietrzwałdzie i Dobrym Mieście. Uczestnicy recytowali wiersze i fragmenty prozy. Patronat nad imprezą objął Mirosław Pampuch, Starosta Olsztyński.
  Gratulujemy zwyciężczyni i życzymy dalszych sukcesów.
  
01


2010-04-07
Nagroda dla Bredynek w Konkursie "Aktywna Wieś..."


  Bredynki, Purda, Frączki i Brąswałd (gm. Dywity) oraz Naterki (gm. Gietrzwałd). Pięć wsi z Powiatu Olsztyńskiego dostanie pieniądze - nagrody w konkursie "Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla", ogłoszonym przez Samorząd Województwa. Tak wstępnie ogłosił 6 kwietnia na posiedzeniu Zarząd Województwa.  Decyzję formalnie musi jeszcze zaakceptować Sejmik na najbliższej sesji.
  Bredynki otrzymają 8 tys. zł na urządzenie terenów rekreacyjnych, służących całej społeczności.


2010-04-06
Piłka, biegi i bule - dofinansowanie z Powiatu


  Zarząd Powiatu rozstrzygnął Otwarty Konkurs Ofert na realizację zadań publicznych przewidzianych do sfinansowania z budżetu Powiatu Olsztyńskiego w 2010 roku. Pieniądze na zadania z dziedziny sportu, edukacji, zdrowia czy kultury otrzyma 12 organizacji pozarządowych.Ostatecznie do konkursu wpłynęło aż 35 ofert. Z terenu Gminy Biskupiec dwie oferty uzyskały uznanie i decyzję o dofinansowaniu. Są to:
 1. Biskupiecka Federacja Sportu w Biskupcu - Powiatowa Liga Małych Mistrzów na boiskach Orlik 2012 oraz Ogólnopolskie Warmińskie Biegi Przełajowe "Rasząg 2010", kwota dotacji - 9000 zł;
 2. Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu - Turniej "Gramy w Bule 2010", kwota dotacji - 2000 zł.

Gratulujemy dobrych pomysłów i dobrze napisanych projektów.


2010-04-06
Przebudowa ulic w Biskupcu rozpoczęta

  


  Prace przy przebudowie ulic: Kopernika, Poznańska, Plażowa, Bohaterów, Krótka, Śmiała, Jeziorna i Okrzei ruszyły "pełną parą". Inwestycja polega na przebudowie 2,69 km zniszczonych dróg oraz chodników, wykonaniu 2 parkingów położonych przy jeziorze Kraksy od ul. Plażowej i Okrzei. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
  
01 01
01


2010-04-06
Sala gimnastyczna w Czerwonce w budowie


  Trwają też prace przy budowie sali gimnastycznej. Sala o wymiarach 12mx24m z zapleczem sanitarnym będzie służyła uczniom szkoły i Mieszkańcom gminy. Powierzchnia użytkowa wybudowanego obiektu wyniesie około 640 m2. Projekt współfinansowany jest w wysokości 600 000 zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Całkowita wartość inwestycji wynosi 1 500 000 zł. Wykonawcą robót budowlanych powyższej inwestycji, wyłonionym w przetargu, została firma LB Sp. z o.o. z Olsztyna. .
   01 01
01


2010-04-06
Biesowo - ruszyły prace nad budową kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków

  


  Do końca września br. trwać będą prace przy inwestycji "Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i kontenerowej oczyszczalni ścieków we wsi Biesowo - Gmina Biskupiec". Projekt ten współfinansowany jest ze środków unijnych w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności" objętego PROW 2007-2013.
  
01 01
01


2010-04-022010-04-02

01

2010-03-31
Konkursy ...
  

Zmiana w Regulaminie Konkursu na opis "ATRAKCJE MIASTA I GMINY BISKUPIEC"

  Informujemy, iż w związku z małym zainteresowaniem konkursem na opis "ATRAKCJE MIASTA I GMINY BISKUPIEC" (wpłynęły tylko 3 prace), organizator postanawia wprowadzić zmiany w regulaminie. Pierwsza z nich dotyczy terminu składania prac, który zostaje przedłużony do 10 maja.
Druga zmiana dotyczy punktu II regulaminu - Zgłoszenia i przebieg konkursu, w którym podpunkt 2.2. o treści: "Każdy uczestnik musi dostarczyć opisy dotyczące Miasta i Gminy Biskupiec. Opis nie powinien objętościowo przekraczać strony formatu A4", zostaje zastąpiony następującym wpisem: "Każdy uczestnik może dostarczyć dowolną ilość opisów dotyczących Miasta i Gminy Biskupiec. Ponadto do konkursu mogą wpływać także fragmenty prac dyplomowych, licencjackich czy magisterskich".

Regulamin Konkursu na opisTUTAJ
(format - *pdf; rozmiar - 0,80 Mb)

Regulamin Konkursu fotograficznegoTUTAJ
(format - *pdf; rozmiar - 0,60 Mb)

2010-03-31
Stowarzyszenie Partnerstwa Miast zaprasza do współpracy

  Biskupieckie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast ma nowe władze. Na Walnym Zgromadzeniu Członków wybrany został Zarząd w składzie: Ewa Olczak (Prezes), Zofia Wielgus (V-ce Prezes), Cecylia Pilip (Skarbnik), Agnieszka Kubat (Sekretarz), Dariusz Marchlewski (członek), Krystyna Łapińska (członek), Barbara Lenart (członek).
Główne cele statutu Stowarzyszenia:
 1. Rozwijanie różnorodnych płaszczyzn współpracy służących budowie dobrosąsiedzkich więzi pomiędzy społecznościami miast partnerskich.
 2. Inicjowanie i wspieranie kontaktów między rodzinami miast partnerskich
 3. Wymiana przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych.
 4. Promowanie walorów turystycznych, kulturowych oraz osiągnięć społeczno-gospodarczych Polski i regionu.
 5. Nawiązanie kontaktów z podobnymi organizacjami w Polsce i za granicą.
 6. Prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej, nauki języków, organizowanie, inicjowanie i popieranie przedsięwzięć popularyzatorskich, kulturalnych, naukowych, sportowych i oświatowych.
Stowarzyszenie zaprasza Mieszkańców Gminy do współpracy
Prosimy o kontakt wszystkich, którzy chcieliby gościć u siebie rodzinę z miasta partnerskiego Bramsche. Byłby to dobry początek w nawiązaniu kontaktów i zacieśnieniu więzi międzyludzkich. Tel. kontaktowy 89 715 21 51.


2010-03-30
Będzie nowa droga w Lipowie

  29 marca na posiedzeniu Zarządu Województwa zadecydowano, iż Biskupiec dostanie 100 tys. zł dofinansowania na budowę drogi wiejskiej z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. W całym regionie z pieniędzy FOGR skorzysta 39 samorządów.
Gmina Biskupiec za pieniądze z FOGR oraz wkład własny w wysokości 100 000,00 zł do końca października br. wyremontuje drogę w Lipowie.
FOGR to specjalny fundusz celowy w dyspozycji samorządu województwa, na który składają opłaty pobierane od firm i osób fizycznych za wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej. Zgromadzone pieniądze są przeznaczane głównie na remonty wiejskich dróg oraz ochronę i poprawę jakości ziemi rolnej.

2010-03-30
Schronisko Młodzieżowe w Zespole Szkół

  Na jubileuszowej 30 sesji Rady Powiatu Olsztyńskiego Radni zdecydowali o utworzeniu schroniska młodzieżowego w Biskupcu. Schronisko rozpocznie swoją działalność od maja 2010. Mieścić się będzie w budynku internatu Zespołu Szkół w Biskupcu przy ul. Chrobrego 13, a do dyspozycji młodzieży będą 32 miejsca noclegowe.

01 01


2010-03-29
Napisali o Nas...

  "Dojadasz śniadanie, prowadząc samochód, kończąc makijaż, wykonując najpilniejsze telefony i wciąż masz za mało czasu".tak się zaczyna artykuł "Życie w pośpiechu" zamieszczony w 13 numerze Wysokich Obcasów. A przecież można inaczej tak sugerują autorzy artykułu wymieniając m.in. Biskupiec jako "spokojne miasto", zachęcając tym samym zabieganych do odwiedzenia miejscowości należących do sieci Cittaslow w ramach tegorocznych wakacji.

2010-03-29
Bezpłatne badania mammograficzne.

  W dniu 15 kwietnia 2010 r. w godz. od 9:00-17:00 na placu przy al. Niepodległości (Amfiteatr Miejski) w Biskupcu odbędą się bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50 - 69 lat. Panie poza granicą tego wieku mogą wykonywać badanie odpłatnie. Cena badania wynosi 70,00 zł.
  Rejestrując się należy podać NUMER PESEL. Rejestracja i informacje w godz. 8:00 - 20:00 pod nr tel. 085 676 03 32 lub 085 676 13 22. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz poprzednie badanie mammograficzne jeśli było wykonywane.

2010-03-26
Pierwsze sukcesy gimnazjum w Kobułtach

Chociaż gimnazjum Zespołu Szkół w Kobułtach powstało niedawno to jego uczniowie już odnoszą sukcesy. 22 marca 2010 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie reprezentanci uczniów, koordynator Pani Joanna Hetman i dyrektor szkoły Pani Urszula Dziąba uczestniczyli w podsumowaniu konkursu "Usuwamy azbest", którego gimnazjum w Kobułtach zostało laureatem i zajęło pierwsze miejsce w województwie w swojej kategorii. Konkurs "Usuwamy azbest!" został zrealizowany na zlecenie Ministerstwa Gospodarki jako element "Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032". Jego celem była popularyzacja wiedzy o zagrożeniach, jakie niesie azbest. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowało się ogółem sześć szkół, w tym gimnazjum w Kobułtach .
01

2010-03-26
  

Zobacz jak powstaje Dom Pracy Twórczej

W szybkim tempie ulegają przeobrażeniom wnętrza budynku przy ulicy Wawelskiej, miejsca w którym powstanie Dom Pracy Twórczej.
Planowana wartość inwestycji o nazwie "Remont elewacji oraz zmiana sposobu użytkowania części budynku usługowego na Dom Pracy Twórczej w Biskupcu" w ramach "Rewitalizacji Miasta" wynosi 399 759,33 zł. Wykonawcą robót budowlanych powyższej inwestycji, wyłonionym w przetargu, zostało Przedsiębiorstwo Budowlane "Skorłutowski" Sp. Olsztyna. Prace budowlane będą trwały do 15 czerwca 2010 r., a ich efektem będzie wydzielenie pomieszczeń na pracownie modelarską, plastyczną, rzeźbiarską, komputerowo-muzyczną oraz Koło Gospodyń Miejskich.

01 01 01 01
01 01

2010-03-26
  

Rewitalizacja Placu Wolności w kolejnej odsłonie

01 01 01 01
01 01

2010-03-25
Pierwszy zabieg wszczepienia rozrusznika serca w Biskupcu

  W dniu 24 marca br. po raz pierwszy przeprowadzono w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu zabieg wszczepienia kardiowertera-defibrylatora u 76-letniego mieszkańca Biskupca. Urządzenie jest stymulatorem serca z dodatkową możliwością wykrywania i analizy groźnych dla życia zaburzeń rytmu (migotanie komór, częstoskurcz komory) oraz terapii w postaci impulsu defibrylacyjnego. Operatorem był p.dr Rajmund Wilczek z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, będący pionierem wszczepiania stymulatorów serca i kardiowerterów-defibrylatorów w województwie warmińsko-mazurskim. Asystowali lekarze oddziału internistyczno-kardiologicznego szpitala w Biskupcu. Zabieg został przeprowadzony na bloku operacyjnym i trwał ok. 60 min. Pacjent po zabiegu czuje się dobrze, wciąż jeszcze przebywa w oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej naszego szpitala. Kardiowerter- defibrylator jest wszczepiany pacjentom ciężkimi chorobami serca i zagrożeniem nagłym zgonem sercowym z powodu groźnych dla życia zaburzeń rytmu. Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje ostatnie miejsce w Polsce pod względem liczby wszczepianych stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów, stąd w opinii konsultanta wojewódzkiego d/s kardiologii i opinii NFZ powinny powstać nowe ośrodki wszczepiania stymulatorów.
  Operacje tego typu przeprowadzono do tej pory tylko w Olsztynie, Ełku i Elblągu. Gratulacje dla naszego Szpitala i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia Pacjentowi.

01 01 01
01 01 01

2010-03-25
Gotuj z nami ...

  Hotelik Atelier w Biskupcu zaprasza wszystkich chętnych, którzy mają czas i ochotę na naukę gotowania na cykliczne spotkania. Pierwsze z nich odbyło się już w piątek 19 marca br. Prowadzący kurs - szef kuchni Hoteliku Pan Wojtek Łukasiak, uchyla rąbka tajemnicy stosowania zdrowej kuchni i zamierza w swoich "uczniach" wyrobić pełną świadomoś dobrego żywienia.
  Jest to niewątpliwie alternatywa spędzania wolnego czasu, nie w domu przed telewizorem, a w miłym towarzystwie ucząc się sztuki kulinarnej i do tego oczywiście na koniec degustując zaprezentowane potrawy.
  Spotkania odbywać się będą co 2 tygodnie w piątki o godzinie 18.30. Koszt - składka w ustalonej kwocie na pokrycie zakupionych przez organizatora produktów (koszt I-wszej składki wyniósł 30 zł/os).
  Zainteresowanych prosimy o kontakt z Hotelikiem Atelier tel. 89 715 51 15 bądź z Panem Wojtkiem Łukasiakiem tel. 609 107 389.

01 01 01

2010-03-25
Biskupiecka wiosna.

  Ulicami Biskupca przemaszerował barwny korowód przedszkolaków. Maluchy uzbrojone w papierowe kukiełki, kwiatki i słoneczka postanowiły jako pierwsze przywitać wiosnę. Znudziły im się już bowiem te grube kurtki, czapki, rękawiczki ...
  Poniżej fotograficzna relacja z przeganiania zimy.

01 01 01

2010-03-24
Umowa na drugiego Orlika w Biskupcu podpisana

  W dniu 24 marca br. w Zespole Szkół w Biskupcu nastąpiło uroczyste podpisanie umowy dotyczącej budowy drugiego kompleksu sportowego Orlik. Umowę podpisali: Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk i Starosta Olsztyński Mirosław Pampuch.
  Przypomnijmy Orlik stanie jesienią tego roku na terenie między Zespołem Szkół, a Szkołą Podstawową nr 3. Według wstępnych wyliczeń ma kosztować ok. 1,1 mln zł. Budowa będzie możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Ministerstwa Sportu, Samorządu Województwa, a także Gminy Biskupiec i Powiatu Olsztyńskiego.

01 01 01 01

2010-03-22
Statuetki dla Gminy Biskupiec od LZS.


  Na Plenarnym Posiedzeniu Rady Warmińsko-Mazurskiego LZS było o nas znowu głośno. Z dumą Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk odbierała wyróżnienia dla naszej gminy. Pani Burmistrz otrzymała z rąk Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa i Przewodniczącego Krajowego Zrzeszenia LZS Wacława Hurko szklaną statuetkę za V miejsce w wojewódzkim Sportowym Współzawodnictwie Gmin w roku 2009 i statuetkę za II miejsce w Wojewódzkim Współzawodnictwie Gmin w biegach przełajowych w roku 2009. Jednocześnie Burmistrz Biskupca odebrała imienną odznakę zasłużonego działacza LZS za wybitne zasługi położone dla rozwoju kultury fizycznej i turystyki na wsi.


01 01
01 01

2010-03-22
Biskupieckie sukcesy na olsztyńskiej gali.


  Dnia 18 marca 2010 r. odbyła się w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie przepiękna Gala "Laur Najlepszym z Najlepszych". Nagrody zostały przyznane w ośmiu kategoriach (sport, taniec, upowszechnianie kultury, nauka, zdrowie, promocja turystyczna, działalność gospodarcza, inne).
  Wśród laureatów nie zabrakło PIOTRA KULI - naszego znakomitego żeglarza. Gratulujemy!!!

2010-03-22
Tomograf w Biskupieckim Szpitalu


  Od kwietnia w wyremontowanych pomieszczeniach na parterze naszego szpitala ruszy profesjonalna pracownia tomograficzna. Pacjenci nie będą już wożeni na badanie do Olsztyna.
  Urządzenie zakupiła firma Nu-Med, która na swój koszt wyremontowała także pomieszczenia. Cena za badanie tomografem będzie taka sama, jaką szpital płacił za badanie w Olsztynie. Jednak dzięki temu, że sprzęt będzie teraz na miejscu szpitalowi uda się zaoszczędzić na kosztach transportu.
  Pracownia powinna ruszyć na początku kwietnia, zaraz po świętach wielkanocnych. Tomograf będą obsługiwać pracownicy szpitala, którzy przeszli szkolenie na temat obsługi urządzenia.

2010-03-22
MISTERIUM PASCHALNE


"DRZEWO KRZYŻA SUROWE"
W wykonaniu Parafian Kościoła Chrystusa Króla w Węgoju

WIELKI PIĄTEK 2 IV 2010

WĘGÓJ gmina Biskupiec

Początek Misterium godz.18.30

Scena przy plaży wiejskiej w Węgoju

01
ZAPRASZAMY

2010-03-19
Koncepcja zagospodarowania terenu - Plac Wolności

01

2010-03-19
Dofinansowanie dla OSP Kobułty i Biskupiec.

W dniu 16.03.2010 r. w Urzędzie Marszałkowskim w obecności Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pana Jacka Protasa została podpisana umowa na dofinansowanie jednostek straży pożarnej. Z 98 wniosków Samorząd dofinansuje 44, w tym 2 ochotnicze jednostki straży pożarnej z terenu Gminy Biskupiec. Dodatkowe środki pieniężne otrzymają OSP Kobułty i OSP Biskupiec.

2010-03-16
Konkursy ...
  

Informujemy, iż przedłużony zostaje termin konkursu na opis pt.
"ATRAKCJE MIASTA I GMINY BISKUPIEC": do dnia 15 kwietnia


Przypominamy, że oryginalne opisy zostaną zamieszczone w "Multimedialnym Przewodniku...".

   01

   01
Zapraszamy do udziału w konkursach i składania prac. Nagrody czekają!

2010-03-16
Stypendia artystyczne Marszałka Województwa

  Trwa nabór wniosków o przyznanie stypendiów artystycznych Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego na drugie półrocze 2010 roku. Dokumenty należy składać do 30 marca 2010 roku w Departamencie Kultury i Edukacji (ul. Mariańska 3).

  Wnioski muszą zawierać informacje prawdziwe, muszą też być kompletne (niekompletne nie będą rozpatrywane). Dokumenty należy składać w sekretariacie Departamentu Kultury i Edukacji (ul. Mariańska 3 w Olsztynie).

  Informacje można znaleźć na stronie http://www.wrota.warmia.mazury.pl oraz uzyskać pod numerami telefonów (89) 521 69 29 i  521 69 20.

2010-03-16
III "Warmiński Wróbelek" w Węgoju

  W Zespole Szkół w Węgoju odbył się III Międzyszkolny Konkurs Piosenki Regionalnej "Warmiński Wróbelek". Piękne warmińskie pieśni śpiewali uczniowie z czterech szkół: Zespołu Szkół w Kobułtach, Niepublicznego Zespołu Szkół i Placówek w Ramsowie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Biskupcu oraz Zespołu Szkół Węgojskiego Stowarzyszenia Edukacji Lokalnej - CEL.
  Organizator konkursu, czyli Zespół Szkół Węgojskiego Stowarzyszenia Edukacji Lokalnej CEL w Węgoju zadbał o dodatkowe atrakcje w postaci poczęstunku i oryginalnej wystawy pamiątek regionalnych, którą można było podziwiać w jednej z klas. Eksponaty takie, jak stare żelazka z duszą, czy dawny sprzęt kucharski zgromadzono dzięki uprzejmości Mieszkańców okolicznych wsi.
  Konkurs został rozegrany w trzech kategoriach wiekowych, a uczestników oceniało jury pod przewodnictwem Barbary Wawrykiewicz, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Biskupcu. Spotkanie w Węgoju było okazją do kultywowana tradycji i kultury regionu, wspaniałym sposobem na zachowanie ciągłości pokoleń.
  Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

  W kategorii uczniów klas I- III:
I miejsce Aleksandra Deptuła z Węgoja
II miejsce : Wiktor Ciszkowski, Agnieszka Kostrupska i Maja Chodań- Lewandowska z Ramsowa
III miejsce: Laura Błędek, Aleksandra Ciebień oraz Daniel Thimm ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Biskupcu

  W kategorii klas IV-VI
I miejsce Aleksandra Kula ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Biskupcu
II miejsce: Dominika Dembna oraz Agnieszka Sobolewska z Węgoja
III miejsce: Stanisław Zadroga z Kobułt

  W kategorii gimnazjum
I miejsce Martyna Borzymowska, Marta Rudnik, Natalia Piskorz z Węgoja
II miejsce: Sylwia Kostrupska, Paulina Sabellek oraz Dawid Cyrkiel z Ramsowa
III miejsce: Anna Śliżewska i Renata Rajtar z Kobułt

01 01 01

2010-03-16
Otwarcie biura poselskiego.

  Dnia 15 marca 2010 r. w Biskupcu zostało otworzone pierwsze w Biskupcu biuro poselskie Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na uroczystości nie zabrakło gospodarza Posła na Sejm RP Pana Adama Krzyśkowa oraz wielu znakomitych gości. M.in. obecna była Urszula Pasławska Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Henryk Duda Wójt Gminy Kolno, Elżbieta Samorajczyk Burmistrz Biskupca, Konrad Grabowski Zastępca Burmistrza oraz Radni powiatowi i gminni.

  Biuro Posła na Sejm RP Pana Adama Krzyśkowa mieści się przy Al. Niepodległości 4 (budynek naprzeciwko Biblioteki Miejskiej) na parterze i będzie czynne w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godz. od 15 do 17.
  


2010-03-16
Rzecznik Praw Osób Starszych.

  W każdy poniedziałek w godz. od 9:00 do 11:00 w Olsztynie przy ul. Głowackiego 28/405 można porozmawiać z Rzecznikiem Praw Osób Starszych Województwa Warmińsko-Mazurskiego Panem Stanisławem Brzozowskim. Zadaniem Rzecznika jest m.in. koordynacja działań na rzecz osób starszych oraz interwencje w przypadku naruszenia praw Seniorów.
  Jednocześnie podajemy numery kontaktowe do ww. Rzecznika: 89 678 97 27 lub 601 558 143.

2010-03-16
Akcja "Godzina dla Ziemi"

  Dnia 27 marca 2010 r. o godz. 20:30 rusza największa na świecie akcja społeczna na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Każdy komu nie jest obojętny los naszej ziemi może przyłączyć się do akcji poprzez wyłączenie światła na jedną godzinę.

2010-03-15
"Sukcesy 2009" wręczone!


  W dniu 12 marca w Biskupieckim Domu Kultury odbyła się XIV Gala "Sukcesy 2009", na której po raz kolejny wyróżnieni zostali Mieszkańcy i osoby zasłużone dla Gminy Biskupiec w dziedzinach takich jak: Nauka, Kultura, Sport, Promocja i Osobowość Roku.
  Publiczność wypełniła salę do ostatniego miejsca. W blasku lamp błyskowych i kamer, nominowani odebrali z rąk Burmistrza Biskupca Elżbiety Samorajczyk szklane statuetki i dyplomy. Dla wielu "Sukcesowiczów" miłym zaskoczeniem była wyświetlana na dużym ekranie prezentacja ze zdjęciami większości tegorocznych nominowanych.
  Osobowością Roku została wybrana Pani Anna Giżewska - ordynator oddziału Neurologii w Szpitalu Powiatowym w Biskupcu, która zawsze znajduje czas na działalność społeczną. Dziękując za te wyróżnienie Pani Anna powiedziała jakże ważne słowa: "Moją pasją jest człowiek". Do ostatniej chwili było tajemnicą kto zostanie uhonorowany w tej kategorii. Statuetkę "Osobowość Roku" wręczyła Pani Giżewskiej Burmistrz Biskupca.
  Galę poprowadzili Radna Rady Miejskiej w Biskupcu Ewa Olczak i dziennikarz Radia Olsztyn Mariusz Bojarowicz. Na zaproszonych gości czekał w sali wystawowej poczęstunek, podczas którego nominowani gratulowali sobie nawzajem i wymieniali się wrażeniami z imprezy. A na zakończenie tego wyjątkowego dla Biskupca wydarzenia w jubileuszowym programie pt. "To Twoje oczy" wystąpił olsztyński Zespół "Czerwony Tulipan".
  Wszystkim Nagrodzonym jeszcze raz gratulujemy.

LISTA NOMINOWANYCH DO "SUKCESÓW 09"TUTAJ
(format - *pdf; rozmiar - 0,10 Mb)


01 01 01 01

01 01 01 01

2010-03-10
"Czerwony Tulipan" gwiazdą Gali "SUKCESY 2009"

  W dniu 12 marca br. już po raz czternasty odbędzie się doroczna Gala "SUKCESY 09" . Impreza ma na celu wyrazić uznanie dla Mieszkańców miasta i gminy, którzy w sposób szczególny reprezentują nasze środowisko, zdobywając:
 • I miejsce w skali województwa tj. w mistrzostwach województwa w sporcie, laureaci konkursów przedmiotowych uzyskujący zwolnienia z egzaminów zewnętrznych oraz zdobywcy I miejsca w zawodach o zasięgu makroregionalnym;
 • I, II lub III miejsce w skali kraju, laureaci konkursów przedmiotowych (uzyskanie zwolnienia z egzaminów zewnętrznych);
 • wyróżnienie na arenie międzynarodowej;
 • przyczyniają się do zdobycia sukcesu, w dziedzinie nauki, kultury czy sportu w przypadku gdy, podopieczni uzyskali nominacje "Sukcesy" w ciągu trzech ostatnich lat poprzedzających zgłoszenie.

Do tegorocznej edycji wpłynęło łącznie 88 zgłoszeń, z czego 60 zakwalifikowało się do nominacji statuetką "Sukcesy 2009". 28 zgłoszeń nie spełniło warunków regulaminu.

W piątek o godzinie 17.00 Biskupiecki Dom Kultury będzie gościł zarówno "Sukcesowiczów" oraz ich nauczycieli, trenerów, bliskich, jak również wielu zaproszonych gości. Galę poprowadzi Pan Mariusz Bojarowicz - dziennikarz Radia Olsztyn, a statuetki wręczy zgodnie z tradycją Elżbieta Samorajczyk - Burmistrz Biskupca.

Oprawą muzyczną tego szczególnego wydarzenia będzie występ Zespołu "Czerwony Tulipan" w jubileuszowym programie pt. "To Twoje oczy". Występ planowany jest na godzinę 19.30. ZAPRASZAMY!


   01

2010-03-10
Ciekawa debata w Zespole Szkół.

    Z okazji Dnia Kobiet w Zespole Szkół w Biskupcu odbyła się dnia 9 marca 2010 r. debata z udziałem: Marszałek Województwa Urszulą Pasławską, Burmistrz Biskupca Elżbietą Samorajczyk, byłą posłanką Danutą Ciborowską oraz Sekretarz Powiatu Izabelą Smolińską - Letza.

  Całą debatę przygotowali uczniowie ww. szkoły. Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Aktywność kobiet szansą na zmianę stylu rządzenia i zabezpieczenie wrażliwości na drugiego człowieka". Zaproszeni goście odpowiadali na takie pytania jak: czy podzielają pogląd o geniuszu kobiet, czy jest szansa na zmianę wyników badań, które w obecnej chwili wskazują na to że kobiety wolą głosować na mężczyzn i czy wprowadzenie parytetów na listach wyborczych nie jest wyrazem braku zaufania do wyborców?

01 01 01


2010-03-08
Sukcesy Biskupca dzięki Kobiecie Sukcesu.

  W niedzielę (7 marca 2010 r.) na uroczystej gali odbyło się wręczenie 10-ciu odznaczeń Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur. Do tegorocznej edycji regionalne media, organizacje społeczne i samorządy zgłosiły 22 kandydatki z całego regionu. Kapituła wybrała Złotą Dziesiątkę laureatek. Wśród nagrodzonych znalazła się Elżbieta Samorajczyk Burmistrz Biskupca-jedyna reprezentantka Powiatu.
Burmistrz Biskupca doceniono za umiejętne pozyskiwanie funduszy unijnych na potrzeby gminy i promocję miasta.
  Przepiękne spotkanie w gmachu Centrum Konferencyjnego UWM zorganizowało Międzynarodowe Forum Kobiet z Olsztyna.
  Poniżej fotorelacja. Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie internetowej: http://olsztyn.wm.pl/Poznalismy-Kobiety-Sukcesu-Warmii-i-Mazur,91213?img_id=45&pg=3#shrtctgal

01 01 01
01


2010-03-05
  

Stare Miasto Biskupiec z dnia na dzień zmienia swoje oblicze

Prace na Placu Wolności dzięki łagodniejszej aurze są kontynuowane. Projekt pt. "Rewitalizacja Starego Miasta Biskupiec" realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  Przypomnijmy! Rewitalizacja Starego Miasta w Biskupcu obejmuje:
 • Przebudowę i zagospodarowanie placu polegające na przebudowie 247 m. jezdni i parkingów na nawierzchnię z kostki granitowej. Zatoka postojowa dla 47 pojazdów przeniesiona zostanie na zewnętrzną część palcu. Wymieniona zostanie nawierzchnia chodników na płytę granitową, a kanalizacja deszczowa i rury wodociągowe przebudowane. Na dzień dzisiejszy ten etap zbliża się już ku końcowi.
 • Przebudowę oświetlenia placu i zamontowanie 8 lamp w stylu retro, w celu poprawy estetyki i nadania stylu. Wzdłuż ciągu spacerowego o długości 156 mb w nawierzchni zamontowane zostanie oświetlenie LED-owe. Łącznie na placu zagospodarowane zostanie 425m2 zieleni. Na części obecnej jezdni (przy zabytkowej pompie) utworzony będzie plac rekreacyjny z roślinnością, ławkami i fontanną
 • Remontu elewacji budynku przy ulicy Wawelskiej oraz w części zmiany sposobu jego użytkowania, polegającego na utworzeniu Domu Pracy Twórczej "Sorboma". Wydzielone będą pomieszczenia na pracownie modelarską, plastyczną, rzeźbiarską, komputerowo-muzyczną oraz Koło Gospodyń Miejskich.
 • Remont wieży kościelnej, która zostanie wykorzystana jako punkt widokowy. Wybudowane zostaną schody wzdłuż których planuje się utworzenie galerii.
 • Zamontowane zostaną 4 kamery i utworzone centrum monitoringowe, w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób korzystających z placu i trwałości wybudowanych elementów.
01 01 01 01


2010-03-05
Ruszyły remonty świetlic wiejskich

  


  Prace remontowe w 4 świetlicach wiejskich ruszyły "pełną parą". Przypomnijmy iż dzieje się to w ramach projektu "Remonty świetlic wiejskich we wsiach Kobułty, Najdymowo, Parleza Wielka, Stanclewo, gmina Biskupiec", współfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie Osi 3, "Odnowa i rozwój wsi",. Powyższe prace, które zakończone będą na koniec lipca br. mają na celu polepszenie warunków socjalnych oraz zwiększenie standardu pomieszczeń świetlic dzięki czemu wzrośnie poziom świadczonych usług kulturalnych .
  
Najdymowo
01 01
Parleza
01 01
Stanclewo
01 01


2010-03-03
Zagłosuj na jedyną Kobietę Sukcesu Warmii i Mazur 2010 z powiatu olsztyńskiego.

  Elżbieta Samorajczyk Burmistrz Biskupca jako jedyna z powiatu znalazła się wśród dziesięciu laureatów konkursu organizowanego przez Panią Prezes Międzynarodowego Forum Kobiet w Olsztynie Ewę Domaradzką-Ziarek. W konkursie dostrzeżono umiejętność pozyskiwania przez Panią Burmistrz funduszy unijnych na potrzeby Gminy i Miasta Biskupiec oraz na promocję naszego regionu.

  Głosujcie na: www.kobietysukcesu.eu
  ...czasu jest bardzo mało!!

2010-03-02
Gmina Biskupiec LIDEREM BEZPIECZEŃSTWA.

  Takie wyróżnienie przyznała naszej gminie Kapituła Plebiscytu "EURO-GMINA". Biskupiec doceniono za starania władz samorządowych zmierzające do poprawy bezpieczeństwa Mieszkańców poprzez m.in.:
 • dofinansowania do zakupu sprzętu dla służb mundurowych (tj. Policji, Straży Pożarnej, OSP),
 • powstanie "Niebieskiego pokoju" służącego do przesłuchań dzieci-ofiar przemocy,
 • prowadzenie inwestycji mających na celu naprawę nawierzchni dróg i ulic i przebudowę już istniejących skrzyżowań,
 • akcje promujące bezpieczeństwo ("Inicjatywa na rzecz pierwszej pomocy w Gminie Biskupiec" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, festyn pt. "Bezpieczne wakacje na drodze", konferencja dotycząca przeciwdziałania przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży w szkołach Powiatu Olsztyńskiego oraz pokazy ratownictwa medycznego.)
 • oraz współpracę policji i straży pożarnej z lokalnymi społecznościami oraz szkołami i przedszkolami (komunikaty informacyjne Policji zamieszczane w Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miejskiego).

  Uroczysta gala z udziałem m.in. Wojewody i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz przedstawicieli władz samorządowych z naszego województwa odbyła się w Audytorium Urzędu Wojewódzkiego.

   01


2010-02-26
OSP Kobułty w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym


  W dniu 26 lutego br. w Kobułtach odbyło się uroczyste włączenie OSP Kobułty reprezentowaną przez Prezesa OSP dh Janusza Kostkę i Naczelnika OSP dh Mirosława Sypniewskiego do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Jest to druga, po Bredynkach w Gminie Biskupiec jednostka zasilającą szeregi tego systemu, jedyna włączona w tym roku z województwa warmińsko-mazurskiego.
  Włączenie do systemu to niewątpliwie wielki sukces OSP Kobułty, będący zwieńczeniem kilkuletnich starań by sprostać wymaganiom stawianym ochotniczym jednostkom.
  Wśród zaproszonych gości w uroczystości udział wzięli: Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska, Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP dh Adam Sierzputowski, Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej młodszy brygadier Michał Kamieniecki, Komendant Miejski PSP w Olsztynie młodszy brygadier Andrzej Górzyński, Dowódca JRG 3 Biskupiec aspirant sztabowy Jarosław Grzymowicz, Sekretarz Zarządu Powiatowego Komendant Gminy OSP w Biskupcu dh Tomasz Jarmużewski.


01 01 01 01

2010-02-24   01

2010-02-24   01

2010-02-24   01

2010-02-24
"Podróże z Książką" w Miejskiej Bibliotece

  W Oddziale dla Dzieci w MBP w Biskupcu prowadzone są spotkania z cyklu "Podróże z Książką".
  15 lutego Pierwszaki z SP 2, razem z bohaterami książki "Tygrysy w mroku" autorki Mary Pope Osborne, przeżyły przygodę a nawet "uratowały" tygrysa bengalskiego w indyjskiej dżungli.
  Podczas zajęć dzieci na interaktywnym globusie odszukały kraj, usłyszały powitanie w języku hindi oraz ryk słonia. Do Indii młodzi słuchacze polecieli zabawkowym samolotem. Taki sposób prezentacji książek jest niezwykle ciekawy a jej treść na długo zapadnie w pamięć małych czytelników.

  
01 01


2010-02-19   01

2010-02-19
Punkt Informacji dla Ofiar Przestępstw.

  W dniu 24.02.2010 roku w godzinach 12.00 - 20.00 w Komisariacie Policji w Biskupcu przy ul. Mickiewicza 41 w pokoju nr 203 zostanie uruchomiony punkt Informacji dla Ofiar Przestępstw. Każda zainteresowana osoba będzie mogła porozmawiać z dyżurującymi tam policjantami oraz otrzymać pomoc prawną w zakresie kompetencji Policji


2010-02-18
Kolejne pieniądze dla OSP

   Sejmik Województwa na ostatniej sesji, która odbyła się dnia 16 lutego 2010 r. zdecydował o udzieleniu pomocy finansowej ochotniczym strażom pożarnym z naszego powiatu. Z Gminy Biskupiec dofinansowanie otrzyma OSP Kobułty na zakup niezbędnego sprzętu (30 tys. zł) oraz OSP z Biskupca na zakup silnika do motorówki (15 tys. zł)

2010-02-18
Napisali o Nas...   01

2010-02-18
Akcja PIT za 2009 r.

  W Urzędzie Miejskim w Biskupcu w dniu 04 marca 2010 r., zostanie uruchomiony punkt przyjęć zeznań podatkowych. Szczegóły poniżej.


AKCJA PIT za 2009 R. TUTAJ
(format - *pdf; rozmiar - 0,13 Mb)

2010-02-11
Kolejny Orlik w Biskupcu.

Na skutek porannych rozmów, które odbyły się dnia 09 lutego 2010 r. pomiędzy władzami Powiatu Olsztyńskiego i władzami Gminy Biskupiec nowy kompleks sportowy Orlik stanie do jesieni tego roku na terenie między Zespołem Szkół a Szkołą Podstawową nr 3. Według wstępnych wyliczeń drugi Orlik w Biskupcu (pierwszy został wybudowany na ul. Żółkiewskiego) ma kosztować od 1 mln zł do 1,1 mln zł. Budowa będzie możliwa dzięki środkom finansowym pochodzącym z Ministerstwa Sportu, samorządu województwa, a także gmina Biskupiec i Powiat Olsztyński. O czym donosi również Powiat Olsztyński na stronie: http://www.powiat-olsztynski.pl/t2/index.php?page=news885

2010-02-08
Konkursy ...
  


W ramach projektu "Opracowanie Multimedialnego Przewodnika po Gminie i Mieście Biskupiec oraz atrakcjach Warmii i Mazur wraz z infoznakowaniem na terenie Gminy" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 2 "Turystyka" Działanie 2.2 - "Promocja województwa i jego oferty turystycznej" Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, Urząd Miejski ogłasza 2 konkursy:

1. Konkurs fotograficzny pt. "Miasto i Gmina Biskupiec w kadrze"
2. Konkurs na najciekawszy opis atrakcji miasta i gminy Biskupiec pt. "Atrakcje Miasta i Gminy Biskupiec".


Zarówno oryginalne opisy, jak i najciekawsze zdjęcia zostaną zamieszczone w "Multimedialnym Przewodniku...".

"Regulamin Konkursu fotograficznego pt. "Miasto i Gmina Biskupiec w kadrze"TUTAJ
(format - *pdf; rozmiar - 0,72 Mb)


   01


Regulamin Konkursu na najciekawszy opis atrakcji miasta i gminy Biskupiec pt. "Atrakcje Miasta i Gminy Biskupiec" TUTAJ
(format - *pdf; rozmiar - 0,58 Mb)


   01

2010-02-05
Konferencja dot. pszczelarstwa

Burmistrz Biskupca wraz z Zarządem Koła Pszczelarzy organizuje w dniu
18 lutego br. (czwartek) o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Biskupcu konferencję poświęconą następującym zagadnieniom:
1. Efekty lustracji pasiek prowadzonych pod kierownictwem Lekarza Powiatowego Weterynarii w sierpniu 2009 r.
2. Wpływ pszczół na środowisko przyrodnicze i ich znaczenie w życiu człowieka.
3. Zagrożenie pasiek chorobami zwalczanymi z urzędu, a szczególnie zgnilcem złośliwym.
Zainteresowanych powyższą tematyką serdecznie zapraszamy na konferencję.


2010-02-05
Remonty świetlic wiejskich

  


  Dnia 9 listopada 2009 r. Biskupiecki Dom Kultury podpisał umowę o dofinansowanie projektu "Remonty świetlic wiejskich we wsiach Kobułty, Najdymowo, Parleza Wielka, Stanclewo, gmina Biskupiec", realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie Osi 3, "Odnowa i rozwój wsi". .

  Planowana wartość inwestycji wynosi 750 673,59 zł, w tym budżet Gmin pokryje 338 578,59 zł, a dofinansowanie to 412 095 zł. Wykonawcą robót budowlanych powyższej inwestycji, wyłonionym w przetargu, została firma "Usługi Budowlano-Instalacyjne" Pana Piotra Pachuckiego z Biskupca. Prace budowlane będą trwały do końca lipca 2010 r.

  Remonty świetlic wiejskich we wsiach Kobułty, Najdymowo, Parleza Wielka, Stanclewo będą obejmowały wewnętrzne i zewnętrzne prace remontowe m.in. remont elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie ogrzewania budynku. Powyższe prace mają na celu polepszenie warunków socjalnych oraz zwiększenie standardu pomieszczeń świetlic dzięki czemu wzrośnie poziom świadczonych usług kulturalnych. Świetlice będą służyły łącznie około 1700 Mieszkańcom tych wsi.

2010-02-05
Będą nowe chodniki w czterech sołectwach

  


  Dnia 9 listopada 2009 r. Gmina Biskupiec podpisała umowę o dofinansowanie projektu "Budowa chodników we wsiach: Czerwonka, Kobułty, Najdymowo, Stanclewo, gmina Biskupiec", realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Działanie Osi 3, "Odnowa i rozwój wsi". .

  Planowana wartość inwestycji wynosi 889 798,44 zł, w tym budżet Gminy pokryje 389 798,44 zł, a dofinansowanie to 500 000 zł.

Wykonawcą robót budowlanych powyższej inwestycji, wyłonionym w przetargu, została firma "BUDBAUM" S.A. z Białegostoku. Prace budowlane trwać będą do 30 września 2010 r.

  W ramach inwestycji przewiduje się budowę chodników o nawierzchni z kostki betonowej typu "polbruk" w centrach wsi: Czerwonka, Kobułty, Najdymowo, Stanclewo. Łączna powierzchnia wybudowanych chodników wyniesie 1820 m2. Poprawa przestrzeni publicznej będzie miała pozytywny wpływ na jakość życia około 2000 mieszkańców.

2010-02-05
XII Ogólnopolski Turniej Brydża Sportowego


  W dniu 31 stycznia 2010 r. w Hoteliku "ATELIER" odbył się XII Ogólnopolski Turniej Brydża Sportowego Parami Pod Patronatem Burmistrza Biskupca. O godzinie 10:00 oficjalnego otwarcia dokonała Pani Elżbieta Samorajczyk Burmistrz Biskupca.
  W 2 turniejach uczestniczyło 84 zawodników. Parom sędziował Pan Andrzej Pietrzak. W pierwszym Turnieju Par Grand Prix o Puchar Burmistrza Biskupca zwycięską parą zostali Panowie Bogusław Gierulski i Jerzy Skrzypczak, II miejsce przypadło Romanowi Kierznowskiemu i Piotrowi Żurakowskiemu, trzecie miejsce wywalczyła para z Biskupca - Waldemar Poturalski i Tadeusz Madejski.
  W drugim Turnieju Par Grand Prix z Okazji Rocznicy Wyzwolenia Biskupca zwyciężyła para Eugeniusz Haśko i Zenon Wawer, II miejsce zajęli Marek Lichocki i Ziemowit Nowak, III miejsce Bogusław Gierulski i Jerzy Skrzypczak.
  W klasyfikacji długofalowej (po dwóch turniejach) pierwsze miejsce wywalczyła para Bogusław Gierulski i Jerzy Skrzypczak, drugie Roman Kierznowski i Piotr Żurakowski, a trzecie Eugeniusz Haśko i Zenon Wawer.
  W imieniu Pana Jacka Protasa Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Prezes Olsztyńskiego Związku Brydża Sportowego Pan Janusz Rogowski wręczył Ewie i Andrzejowi Olczakom statuetkę z podziękowaniami za wzorową organizację Turniejów Grand Prix Województwa 2009 r.
  Podobnie jak w latach ubiegłych odbyła się zbiórka pieniędzy. Środki uzyskane z Turnieju w wysokości 1800 zł. zostaną przeznaczone na zakup opału dla 3 potrzebujących rodzin wskazanych przez Dyrektora MOPS-u Panią Danutę Plucińską.
  Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, jak również Państwu Barbarze i Janowi Dowejno za pomoc podczas Turnieju.


01 01 01 01

2010-02-02
Rozliczając się możesz przekazać 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego z Naszej Gminy:

  0000047361 - TOWARZYSTWO "PRZYJACIELE SZKOŁY" BISKUPIEC

  0000051218 - STOWARZYSZENIE NA RZECZ WSPIERANIA I ROZWOJU OŚWIATY "ŻAK" W BISKUPCU

  0000248720 - WĘGOJSKIE STOWARZYSZENIE EDUKACJI LOKALNEJ - "CEL WĘGÓJ"

2010-01-29
Doroczne Spotkanie z Przedsiębiorcami

   Zgodnie z tradycją spotkań noworocznych w piątek 29 stycznia 2010 r. Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk gościła w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego około 50 osób. Zaproszenia otrzymali Przedsiębiorcy, Szefowie instytucji i zakładów, Radni. Swoją obecnością imprezę zaszczyciła Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska. Burmistrz Biskupca złożyła noworoczne życzenia i w krótkiej prezentacji przedstawiła dotychczasowe osiągnięcia. Nie zabrakło informacji o wielkości pozyskanych funduszy, o inwestycjach zrealizowanych i tych trwających oraz planach na najbliższy okres. Spotkanie uatrakcyjnił radosny występ Studia Wokalnego "Sukces" Agaty Dowhań. Dzieci i młodzież zaprezentowały gościom kolędy w nowoczesnych aranżacjach, zachęcając zebranych do czynnego udziału w występie. Po części oficjalnej nastąpiła okazja do rozmów, podsumowań i wymiany doświadczeń z minionego roku.

  
01 01

01 01


2010-01-28
Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w Biskupcu na odcinku od ulicy Zawadzkiego do ulicy Armii Krajowej

  


Dnia 29.12.2009r. Gmina Biskupiec podpisała umowę o dofinansowanie projektu "Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w Biskupcu na odcinku od ulicy Zawadzkiego do ulicy Armii Krajowej" realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, Osi priorytetowej 2 Turystyka, Działania 2.1 Wzrost potencjału turystycznego, Poddziałanie 2.1.4 Publiczna infrastruktura turystyczna i okołoturystyczna współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość inwestycji 2 621 376,68 zł brutto, kwota dofinansowania 1 133 181,19 zł brutto.

Inwestycja obejmuje budowę 2398,20 mb chodnika o szerokości 1,50 m i ścieżki rowerowej o szerokości 2,00m o nawierzchni z kostki betonowej na odcinku od ulicy Zawadzkiego do ulicy Armii Krajowej. W ramach prac budowlanych przewiduje się utworzenie 3 miejsc postojowych z widokiem na park i plac zabaw, na rzekę Dymer i zabytkowy most św. Jana oraz figurkę św. Jana Nepomucena oraz na zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela. Wzdłuż ścieżki na wysokości parku miejskiego i wzdłuż rzeki planuje się przebudowę istniejącego i budowę nowego oświetlenia, utworzenie ścieżki edukacyjnej oraz dydaktycznej i montaż 10 kamer w celu zapewnienia bezpieczeństwa infrastruktury turystycznej i użytkowników. Na całej długości ścieżki w celach edukacyjnych zostanie umieszczonych 20 znaków drogowych z objaśnieniem zasad ruchu drogowego. Natomiast ścieżka dydaktyczna dzięki 15 tablicom informacyjnym przybliży znajomość roślinności i ptactwa występujących wzdłuż szlaku. Inwestycja ta jest kontynuacją ścieżki rowerowej "Słoneczny Szlak" prowadzącej z plaży miejskiej Słoneczny Brzeg do Biskupca.

2010-01-26
Biesowo - budowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków

  
  Od lutego do końca września br trwać będą prace przy inwestycji "Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i kontenerowej oczyszczalni ścieków we wsi Biesowo - Gmina Biskupiec". Projekt ten współfinansowany jest w wysokości 1.834.928,00 zł ze środków unijnych w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności" objętego PROW 2007-2013. Całkowita wartość inwestycji wynosi 3.394.471,26 zł.
  Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i kontenerowej oczyszczalni ścieków we wsi Biesowo ma na celu poprawę standardu i warunków życia mieszkańców tej miejscowości. Teren oczyszczalni ścieków stanowić będzie teren ogrodzony, z placem manewrowym oraz drogą dojazdową z kostki betonowej.
Wykonawcą robót budowlanych powyższej inwestycji, wyłonionym w przetargu, zostało Konsorcjum: Comtrans Sp z o.o. z Olsztyna oraz Olsztyńskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych "Inżynieria" S.A.

2010-01-25
W powiecie o nas głośno!!!

  Wydarzenia z naszej Gminy są przedmiotem, aż 5 artykułów zamieszczonych w miesięczniku wydanym przez Starostwo Powiatowe pt. "Przegląd Warmiński".
  Na łamach tego czasopisma znajdujemy informacje o pozyskanych przez Gminę Biskupiec środkach unijnych oraz o działaniach biskupieckiego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Obszerny artykuł został poświęcony również Bredynkom-wsi, która powstała jak Feniks z popiołów i najważniejszym wydarzeniom sportowym, które rozegrały się w ubiegłym roku na terenie Miasta i Gminy Biskupiec. Nie zabrakło też informacji o sukcesie Mieszkańców Biskupca w działaniach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Poniżej prezentujemy Państwu odnośnik do elektronicznej wersji tego czasopisma:
www.powiat-olsztynski.pl/pliki/pw_styczen_2010.pdf
Jednocześnie zachęcamy do lektury.


2010-01-25
Akcja PIT 2009 pozwól sobie pomóc.

  W związku z trwającym okresem rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 rok Izba Skarbowa w Olsztynie uruchomiła telefoniczne punkty informacyjne pod numerem: (89) 534-49-44
a) w zakresie rozliczeń rocznych przychodów uzyskanych poza działalnością gospodarczą - nr wewnętrzny: 212, 213, 214, 220, 221, 225,
b) w zakresie rozliczeń rocznych przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej - nr wewnętrzny: 215.
Jednocześnie zostały uruchomione punkty wydawania formularzy zeznań rocznych wraz z załącznikami i objaśnieniami:
a) w zakresie rozliczeń rocznych przychodów uzyskanych poza działalnością gospodarczą - w pokojach nr: 121, 112,
b) w zakresie rozliczeń rocznych przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej - w pokojach nr: 122,


2010-01-22
Burmistrz Biskupca informuje,

  że w związku ze zmianą systemu informatycznego w dniach 25-28.01.2010 r. mogą wystąpić trudności z załatwianiem niektórych spraw w Referacie Spraw Obywatelskich (zameldowanie, wymeldowanie, przemeldowanie) oraz w Referacie Finansowo-Podatkowym. Pozostałe Referaty będą pracowały bez zmian.
Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.


2010-01-21
Piłkarskie Mistrzostwa Powiatu Olsztyńskiego Gimnazjalistek

  Dzisiaj w Biskupcu odbędą się Mistrzostwa Powiatu Olsztyńskiego w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych. Dziewczęta z gimnazjów zagrają o Puchar Starosty Olsztyńskiego Mirosława Pampucha. Walka o zwycięstwo rozegra się pomiędzy szkołami z czterech gmin powiatu, które potwierdziły swój udział w turnieju (Biskupiec, Barczewo, Dobre Miasto i Kolno).  Bezpośredniej realizacji zawodów podjęła się Biskupiecka Federacja Sportu, która dodatkowo ufundowała statuetki dla najlepszych zawodniczek Mistrzostw Powiatu.
Zainteresowanych zapraszamy zatem na godz. 9.30 do Miejskiej Hali Sportowej w Biskupcu przy Al. Broni 10.


2010-01-19
XVIII WOŚP - rekordowa kwota ze zbiórki w Powiecie padła w Biskupcu

  10 stycznia br. na terenie miasta i gminy Biskupiec odbyła się zbiórka pieniędzy w ramach XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - po raz drugi  dla dzieci z chorobami onkologicznymi. Kwestę uliczną przeprowadzono w godzinach 8.30 do 13.30. Koncert finałowy w Biskupieckim Domu Kultury rozpoczął się o godzinie 15.00. Przez całe popołudnie przez BDK przewinęło się około tysiąca osób.
Pośród licznych aukcji można było wylicytować m.in. oryginalny plakat WOŚP, koszulkę, kubek a także notes z logo orkiestry, 3 misie giganty, ufundowane przez Burmistrz Biskupca, a także wiele, wiele innych rzeczy, które zostały przeznaczone na aukcję przez Darczyńców.
Łącznie zebrano 17 508,22 zł, w tym:
Kwesta uliczna: 8 195,28 zł
Dyskoteka wolontariuszy: 95,30 zł
Bilety wstępu: 1 605,81 zł
Sklepik (gimnazjum): 540,70 zł
Sklepik (SP 3): 833,61zł
Licytacje: 4 975,00zł
Loteria: 612,52 zł
Gmina Biskupiec zebrała największą kwotę w Powiecie Olsztyńskim. Wszystkim tym, którzy się do tego przyczynili kierujemy gorące podziękowania.


2010-01-18
Milionowe dofinansowanie dla Biesowa z PROW.

   Dziś w Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa na budowę sieci kanalizacji sanitarnej i kontenerowej oczyszczalni ścieków we wsi Biesowo. Umowę o dofinansowanie w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności" objętego PROW 2007-2013 podpisała Burmistrz Biskupca Elżbieta Samorajczyk i Skarbnik Gminy Elżbieta Kaczmarczyk, a z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Urszula Pasławska.
Całkowita wartość inwestycji wynosi 3.394.471,26 zł z czego aż 1.834.928,00 zł pozyskano ze środków Unii Europejskiej.

   01


2010-01-14
Urząd Pracy - Szkolenia w 2010r.

   Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego Filia w Biskupcu informuje o planie szkoleń grupowych zatwierdzony w dniu 14.12.2009r. przez Powiatową Radę Zatrudnienia. Więcej informacji i plan szkoleń dostępny: TUTAJ


2010-01-14
Przebudowa ulic w Biskupcu

  
   Do września 2010 r. trwać będzie przebudowa ulic: Kopernika, Poznańska, Plażowa, Bohaterów, Krótka, Śmiała, Jeziorna i Okrzei.
Inwestycja polega na przebudowie 2,69 km zniszczonych dróg oraz chodników na nawierzchnię polbruk, wykonaniu 2 parkingów położonych przy jeziorze Kraksy od ul. Plażowej i Okrzei. Wykonawcą wyłonionym w przetargu zostało Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów "DROMO" Sp. z o.o. z Ostródy oraz Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. z Lidzbarka Warmińskiego.
Projekt ten współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji to *4 839 183,61 zł*, dofinansowanie *3 387 428,53 zł*, budżet Gminy pokryje *1 451 755,08 zł*.


2010-01-14
"SUKCESY 2009"

   Już po raz czternasty przygotowywane jest doroczne spotkanie z wyróżniającymi się Mieszkańcami Miasta i Gminy Biskupiec pod nazwą "SUKCESY".
Impreza ma na celu wyrazić uznanie dla Mieszkańców miasta i gminy, którzy w sposób szczególny reprezentują nasze środowisko, zdobywając:
-I miejsce w skali województwa tj. w mistrzostwach województwa w sporcie, laureaci konkursów przedmiotowych uzyskujący zwolnienia z egzaminów zewnętrznych oraz zdobywcy I miejsca w zawodach o zasięgu makroregionalnym;
-I, II lub III miejsce w skali kraju, laureaci konkursów przedmiotowych (uzyskanie zwolnienia z egzaminów zewnętrznych);
-wyróżnienie na arenie międzynarodowej;
-przyczyniają się do zdobycia sukcesu, w dziedzinie nauki, kultury czy sportu w przypadku gdy, podopieczni uzyskali nominacje "Sukcesy" w ciągu trzech ostatnich lat poprzedzających zgłoszenie.
Wyróżniane są również osoby, które poprzez swoje działania mają wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy i promocję miasta i gminy Biskupiec.
  Prosimy o zgłaszanie osób, które spełniają powyższe kryteria w nieprzekraczalnym terminie do 30 stycznia 2010 roku. Szczegółowy regulamin oraz wzór zgłoszenia są także dostępne w Urzędzie Miejskim w Biskupcu w pokoju nr 9 (tel. 715 01 26).
  Zgłoszenia w zamkniętej kopercie z dopiskiem "Sukcesy 2009" należy kierować do Urzędu Miejskiego (11-300 Biskupiec ul Niepodległości 2) lub składać bezpośrednio w sekretariacie Burmistrza (pok. Nr 17). Dodatkowo mile widziane będzie także przesłanie zgłoszeń w postaci elektronicznej pocztą e-mail na adres: promocja@biskupiec.pl.
  Szczegółowy program spotkania, które planowane jest na początek marca 2010 r., zostanie ustalony po zamknięciu listy osób nominowanych i przesłany Uczestnikom razem z zaproszeniem.

Formularz Zgłoszeniowy (*doc)
Regulamin (*pdf)


2010-01-14
Teatr przy stoliku   01


2010-01-08

Harmonogram koncertu WOŚP w BDK:

  
15.00 - 17.30 występy wokalno-taneczne dzieci i młodzieży z:
Przedszkola "Jacek i Agatka"
Przedszkola Nr 5
Szkoły Podstawowej Nr 3
Szkoły Podstawowej Nr 2
Gimnazjum Katolickiego
Zespołu Szkół
BDK (taneczny oraz free-style)
pokaz na monocyklu


W przerwach licytacje, między innymi 2 misiów olbrzymów, zakupionych
przez Burmistrz Biskupca Elżbietę Samorajczyk.

17.30 koncert Zespołu OKEJ
18.00 Biskupiecka Scena Rockowa: Łukasz Sołtan z zespołem Rockerfeller, Devils Stone
20.00 Światełko do nieba


   01

2010-01-05

Kolejne inwestycje ze środków unijnych w biskupieckim Szpitalu czyli większy komfort leczenia dla Pacjentów wszystkich oddziałów.

  Nie tylko Urząd Miejski odnosi sukcesy w pozyskiwaniu środków unijnych na różne cele, Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu również ma się czym pochwalić.
  W środę 16 grudnia 2009 r. odbyła się uroczystość podsumowująca realizacje projektów unijnych przez ww. Szpital: projektu "Poprawa świadczeń zdrowotnych poprzez doposażenie Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza w Biskupcu w sprzęt i aparaturę medyczną" oraz projektu "Wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego poprzez doposażenie Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza w Biskupcu w specjalistyczny ambulans wraz z wyposażeniem."
  Dzięki pieniądzom pochodzącym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 w kwocie prawie 1,3 mln zł, 220 tys zł od Powiatu Olsztyńskiego i 100 tys zł pochodzących z Gminy Biskupiec udało się zakupić specjalistyczny sprzęt medyczny. Zakupiono m.in. aparat do znieczulania, laparoskop do bezkrwawych operacji, respirator, aparaty USG i RTG (przenośne). Został też w pełni wyposażony oddział położniczy.


2010-01-04

Biskupieccy uczniowie odnoszą sukcesy na skalę światową.

  Zakończyła się druga seria międzynarodowego konkursu programistycznego (High School Programming League) skierowanego do uczniów szkół średnich. W tym etapie uczniowie Zespołu Szkół w Biskupcu zdobyli wysokie noty. Tomasz Królicki zajął 11 miejsce, które jednocześnie jest 2 miejscem w Polsce, natomiast Karol Brzuśkiewicz uplasował się na 36 miejscu w klasyfikacji generalnej.
   Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne etapy!!!
   Jednocześnie nadmieniamy, iż III seria zaczęła się dnia 12 grudnia 2009 r. i może wziąć w niej udział każdy pragnący sprawdzić swoje umiejętności. Więcej na stronie: http://hs.spoj.pl


2010-01-04
Włoska delegacja w Biskupcu.

   Lekkim śniegiem przywitał Biskupiec przedstawicieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Sieci Miast Cittaslow. W poniedziałek (14.12.2009 r.) gościliśmy w Urzędzie Miejskim Pana Gian'a Luca Marconi- prezydenta Stowarzyszenia Cittaslow i Pana Pier'a Georgio Olivetti- dyrektora Stowarzyszenia. Celem wizyty było m.in. określenie zasad funkcjonowania i perspektyw rozwoju Stowarzyszenia, którego głównym zadaniem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia.

   01


2010-01-04

Trzy żołnierskie pokolenia

  Dnia 04 grudnia 2009 r. odbyło się w Olsztynie bardzo ciekawe spotkanie "Trzech Żołnierskich Pokoleń"
  Podczas uroczystego spotkania Zarząd Wojewódzki Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Olsztynie przyznał w podzięce za współpracę i pomoc specjalne statuetki przedstawicielom instytucji oraz władz samorządowych. W grupie samorządowców wyróżniono także Burmistrz Biskupca Elżbietę Samorajczyk oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa, Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, Starostę powiatu Nidzickiego Ludwika Ekierta, Burmistrza Kętrzyna Krzysztofa Hećmana, Burmistrz Mrągowa Otolię Siemieniec oraz Burmistrza Nidzicy Dariusza Szypulskiego.

2009-12-31
Finisz godny Lidera
Kolejne pieniądze mamy jeszcze przed Sylwestrem

  29 grudnia 2009 r. w Urzędzie Marszałkowskim zostały podpisane przez Burmistrz Biskupca Panią Elżbietę Samorajczyk i Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Panią Urszulę Pasławską dwie umowy gwarantujące środki finansowe na realizację projektów:

1. "Opracowane Multimedialnego Przewodnika po Gminie i Mieście Biskupiec oraz atrakcjach Warmii i Mazur wraz z infoznakowaniem na terenie Gminy".
Całkowita wartość projektu wynosi 735 965,00 zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 _ 2013 wynosi 595 980,49 zł.

2. "Budowa chodnika i ścieżki rowerowej w Biskupcu na odcinku od ulicy Zawadzkiego do ulicy Armii Krajowej".
Całkowita wartość projektu wynosi 2 621 376,68 zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 wynosi 1 133 181,19 zł.

01


2009-12-23
Rewitalizacja Biskupca pod choinkę!!

  Dziś (tj. 23 grudnia 2009 r.) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie została podpisana przez Burmistrza Biskupca Panią Elżbietę Samorajczyk i Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Panią Urszulę Pasławską umowa o dofinansowanie projektu pt. "Rewitalizacja Starego Miasta Biskupiec" w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013. Przedmiotem inwestycji jest przebudowa i zagospodarowanie Placu Wolności, montaż   systemu monitoringu, budowa fontanny, remont budynku usługowego przy ulicy Wawelskiej wydzielający tym samym pomieszczenia na Dom Pracy Twórczej (tzw. "Sorboma"), wykonanie schodów do punktu widokowego na wieżę Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Biskupcu. Całkowita wartość projektu wynosi 3 614 132,25 zł., z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 2 330 682,44 zł.
   01 01 01 
Urząd Miejski w Biskupcu